Weź z nią zatańcz

Okładka książki Weź z nią zatańcz Filip Zawada
Okładka książki Weź z nią zatańcz
Filip Zawada Wydawnictwo: Znak literatura piękna
Znak
2022-08-01
2022-08-01

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii nr 3 (75) / 2024 Anna Alboth, Jon Lee Anderson, Wiktoria Bieżuńska, Darko Cvijetić, Marcin Czajkowski, Mireła Iwanowa, Magdalena Kicińska, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Magdalena Nowicka-Franczak, Cathy Park Hong, Redakcja magazynu Pismo, Ali Smith, Filip Zawada
Pismo. Magazyn... Anna Alboth, Jon Le...
Okładka książki Z obou břehů / Z obu brzegów Ryszard Grzywacz, Miłosz Kamiński, Michał Krawczyk, Leszek Różański, Jędrzej Soliński, Dariusz Suska, Grzegorz Tomicki, Tomasz Ważny, Krystyna Wiatrowska-Myszkiewicz, Ilona Witkowska, Filip Zawada
Z obou břehů /... Ryszard Grzywacz, M...
Okładka książki Znak nr 798 / 2021 Wojciech Bonowicz, Stefan Chwin, Olga Gitkiewicz, John N. Gray, Joanna Guszta, Joanna Jędrusik, Karol Kleczka, Dominika Kozłowska, Anna Marchewka, Anna Mateja, Edward Pasewicz, Janusz Poniewierski, Dariusz Rosiak, Magdalena Śmieja, Filip Springer, Olga Szmidt, Maciej Topolski, Marta Alicja Trzeciak, Redakcja Miesięcznika ZNAK, Filip Zawada
Znak nr 798 / ... Wojciech Bonowicz, ...

Dobra książka. Momentami dowcipna, momentami dosadna, ale napisana ciekawie i bardzo akuratna.

Bardzo dobra książka. Moja kolekcja cytatów powiększyła się o kolejne, właśnie z „Weź z nią zatańcz”.
Polecam.

Polecam.

Po kolejnej lekturze Zawady dochodzę do wniosku, że styl anegdotyczny jednak trochę się wyczerpuje. Mimo to, wciąż znajdziemy wiele błyskotliwości w powieści.

Moje drugie spotkanie z Filipem Zawadą i o ile pierwsze mi się bardzo podobało („Rozdeptałem czarnego kota…”) to to mnie raczej wynudziło.

"Najtrudniej jest pokochać od nowa to, co kochamy od zawsze".
__________
"Weź z nią zatańcz" to niezwykle błyskotliwa, intymna i przejmująca książka o śmierci, samotności i miłości. Chociaż momentami zbyt dosadna, nieco niesmaczna i niekomfortowa, to dzięki temu, bardziej autentyczna i prawdziwa. Ukazująca trudną, czasami wręcz niewłaściwą i toksyczną relację matki i syna. Jest to również skarbnica pięknych, życiowych cytatów. Chciałam podkreślać praktycznie każde zdanie. Autor potrafi przelać emocje na papier, w taki sposób, że czytelnik czytając historię mamci i Staszka, czuje je całym sobą. To po prostu Filip Zawada w swoim najlepszym wydaniu.
__________
"Okazuje się, że z bycia nieprzydatnym można na jakiś czas wyrosnąć".

"Najtrudniej jest pokochać od nowa to, co kochamy od zawsze".
__________

Z każdą książką cenię sobie bardziej twórczość Pana Zawady. Niesamowite porównania, krótkie treści. Robi wrażenie.

Nie można o tej powieści powiedzieć "wybitna". Nie można powiedzieć o niej - "katharsis jak w mordę strzelił". Nie można powiedzieć dno, dennie dnem szoruje. Można jednak uznać, że jest to powieść zostawiające uczucie niepokoju. Wchodzimy w skórę Stasia, facet przed 50-tką, który jest życiową ciapą. Umiera mu ojciec, którego nie zna. Potem umiera nadopiekuńcza Mamcia, a my tkwimy w tym beznadziejnym życiu razem z nim. Przerażający jest jednak fakt, że wśród nas jest wielu takich "Stasiów", a często tkwi on w samych nas...

To już któraś książka tego autora i wracam do niego, choć nie wszystkie mi się równo podobały. Tutaj jednak krwistość postaci jest świetna i choć niekoniecznie chciałabym się z głównym bohaterem zaprzyjaźnić, to czyta się to rewelacyjnie. Może dzięki niesamowitej szczerości, a może właśnie dzięki talentowi wykreowania tej niesamowitej szczerości - fantastycznie.

Obowiązkowa lektura dla rodziców, którzy, jak wynika z treści książki, z założenia są toksyczni.
Autor próbuje "rozgryźć" relacje matki i syna, ale ostatecznie maluje bardziej swój antyportret, niż w jakikolwiek sposób przenika szczelną powłokę swojej rodzicielki.
Ciekawe spostrzeżenia życiowe, duch czasów, w których młodym ludziom do niczego się nie spieszy i nic nie chcą udowadniać światu, czyli poniekąd głos generacyjny pokolenia (choć miało być o matce).
Język na granicy poetyckiego, ale jak najbardziej "przyziemny", a fragmentami nawet śmieszny (jak monologowanie osiedlowego pijaczka). To dobra literatura, ale zdecydowanie dałoby się co nieco wyciąć, bez szkody dla wrażeń artystycznych i odbioru czytelniczego np. końcówkę po śmierci matki.

Nowa powieść. Miłość matki nie pozwalająca odciąć pępowiny dorosłemu synowi. Polecam

• Przeczytane w 2022
  • ♥ Biblioteczka end (✘)