7 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
9788379820603
Łódź, strajk, PRL, komunizm, studenci, 1981,
historia
Piotr_O

Przełomem w aktywizacji środowiska studenckiego był strajk na łódzkich uczelniach, który rozpoczął się 21 stycznia 1981 r. i trwał do 18 lutego tego samego roku, kiedy zawarto tzw. porozumienie łódzkie. Przez prawie miesiąc studenci Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej, Akademii Medycznej, Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej, a na ostatnim etapie także Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych okupując uczelniane budynki, walczyli nie tylko o rozwiązanie lokalnych problemów, ale w interesie całej polskiej społeczności akademickiej. W ten sposób wpisywali się i z czasem stopniowo przekraczali dotychczasowe zabiegi podejmowane przez Ogólnopolski Komitet Założycielski Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a także punktowe reformy w funkcjonowaniu uczelni. Z tego powodu znaczenie strajku łódzkiego, w lutym wspartego przez część uczelni w innych miastach, jest niepodważalnie duże.

Ze Wstępu

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego 2014

źródło okładki: wydawnictwo.uni.lodz.pl

Roman Dłużniewski | 2016-12-16

Doskonała praca o strajku na łódzkich uczelniach. Byłem już wtedy po studiach ale do dziś przechowuję przepustkę, która upoważniała mnie do przebywania na terenie uczelni podczas strajku. Byłem na swoim wydziale, na Wydziale Prawa UŁ. Kupiłem tę książkę chcąc powspominać tamte czasy, tamtą atmosferę.

Piotr_O | 2015-01-29
Przeczytana: 27 stycznia 2015

Książka przedstawia wydarzenia ze stycznia i lutego 1981 r., kiedy łódzcy studenci zastrajkowali. Był to jeden z dłuższych strajków młodzieży akademickiej w PRL. Przyniósł on sukces - rejestrację Niezależnego Związku Studentów.

Książka nie tylko przybliża wydarzenia z tamtych lat, ale zawiera szereg artykułów, jak owe wydarzenie było odbierane na różnych płaszczyznach. Godny uwagi jest tekst o odbiorze strajku w zagranicznej prasie.

Pod względem warsztatowym i językowym bardzo dobra. Polecam!