Louis de Funés

Tłumaczenie: Dorota Tararako-Grzesiak
Wydawnictwo: Assimil
Louis de Funes. Jusqu’au bout du rire.
83-87564-22-2
Dominika

Ciepło napisana biografia jednego z największych światowych komików naszych czasów. Jej autor przedstawia kolejne etapy życia Louis de Funesa koncentrując się głównie na jego karierze zawodowej i podkreślając w różnorodny sposób jedno z głównych przesłań tej książki, a mianowicie fakt, że komiczny geniusz de Funesa jest ponadczasowy. Najważniejsze wydarzenia życia osobistego aktora są jedynie...

Najważniejsze wydarzenia życia osobistego aktora są jedynie naszkicowane, bez wdawania się w zbędne szczegóły. Natomiast dowiadujemy się bardzo wiele o jego pracy zawodowej, o trudnych początkach, mozolnym kształtowaniu niewiarygodnie bogatego warsztatu aktorskiego, o pracy nad sobą, o tym, jak doszedł na sam szczyt i jak stał się gwiazdą pierwszego formatu.

Autor skupia się na aktorstwie de Funesa. Życie prywatne jest bardziej lekko zarysowane niż skrupulatnie opisane. Książka nie jest raczej napisana błyskotliwym językiem. Warto przy jej czytaniu mieć w pamięci konkretne sceny z filmów, które opisuje autor. Pomaga to w odbiorze książki.

Rubikon | 2016-11-18

Książka przydatna dla osób chcących poznać bliżej osobowość francuskiego komika; z tym zastrzeżeniem jednak, że jest to raczej przegląd twórczości aktora niż opowieść o życiu, toteż autor często opowiada filmy (co dla znającego je widza może być nużące i nie wnosić zbyt wiele), aspekt biograficzny zaś ujęty jest dość pobieżnie.

Weezool | 2018-03-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2018