Dezerter - Poroniona Generacja?

Wydawnictwo: Agora SA
978-83-927811-1-0
Błażej

Barwna opowieść o ludziach, którzy tworzyli poza normalnym, komercyjnym obiegiem, o początkach i rozwoju polskiej sceny niezależnej. Niezwykła historia - niezwykłego zespołu, wpleciona i ukazana na tle historii Polski w latach 1981 - 2010, opowiadająca o początkach ruchu punk w Polsce, o buncie przeciwko systemowi, najpierw komunistycznemu a później kapitalistycznemu, o trudach tworzenia w stanie wojennym, o problemach z Policją i cenzurą, o zakazie występów publicznych, o nonkonformizmie i sprzeciwie wobec wszelkich dyskryminacji, o anarchii jako stanie umysłu.
A wszystko to opisane przez przez Krzysztofa Grabowskiego - współzałożyciela i perkusistę Dezertera oraz autora tekstów zespołu, który sam pisze:
Ta książka nie jest również biografią zespołu, ani tym bardziej moją. Owszem, staram się nie lać wody, ale nie mam zadatków na prawdziwego biografa. Nie jest to też plotkarski pamiętnik, w którym można trafić na opisy seksualnych wyczynów rodzimych rockandrollowców. To nie moja działka. Niech zajmą się tym pismacy z brukowców.

Ługi | 2010-12-15
Na półkach: Teraz czytam, Ulubione, Posiadam

Krzysztof Grabowski to jedna z najważniejszych postaci rodzimego "undergroundu". Perkusista i autor tekstów Dezertera.

Ta książka to fascynująca podróż w świat szarej rzeczywistości Polski z lat 80 (i nie tylko, bo czasowo obejmuje też lata 90te i współczesność). Na ulicach miast, miasteczek i wsi pojawiają się pierwsi punkowcy. Rebelianci, artyści, zadymiarze... ludzie, którzy szukają miejsca dla siebie w PRLowskiej szarzyźnie, w taki czy inny sposób.

Historia tej książki, to przede wszystkim historia Dezertera. Mimo to, z zapartym tchem przeczyta ją również ktoś, kto nie jest fanem zespołu, a interesuje się szeroko pojętą kontrkulturą, awangardą czy alternatywą w sztuce. Bo punk przedstawiony w tej książce to nie tylko hałas i nie tylko brudna muzyka. To walka z szarością, nudą, prymitywnością otaczającej muzyków rzeczywistości, cenzurą, a czasem nawet z własną publicznością.

Krzysztof Grabowski nie próbuje kreować się na większego rebelianta niż jest naprawdę. A to się zdarza...

Nonnel | 2014-01-30
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 2013 rok

Dezerter to jedna z moich ulubionych kapel,więc nie byłabym sobą gdybym nie przeczytała o niej książki. I to książki,którą napisał Krzysztof Grabowski- perkusista tej punkowej grupy.
Mogę powiedzieć,że Krzysiek odwalił kupę dobrej roboty.
Nic nie zostało pominięte. Historia całego Dezertera,od zakiełkowania w głowie Krzyśka pomysłu na stworzenie zespołu,aż do "Prawo do bycia idiotą".
Dodatkowo mnóstwo zdjęć,wycinków z gazet,fanzinów i tekstów piosenek.

Razjelowiec | 2013-10-12

Lubię książki i lubię Dezertera.
Jak tylko dowiedziałam się,że istnieje kombinacja tych dwóch rzeczy,to pomyślałam sobie,że to musi być dobre. I nie pomyliłam się.
Książka genialna. Jedna z ulubionych.

Olaf | 2012-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2012

Za dużo około historyczno - politycznych wtrąceń, ale poza tym daje radę. Mam nadzieje, że ktoś się pokusi o jakąś szerszą monografię, bo jest to zespół, którego historia naprawdę jest fascynująca.

Aleksandra | 2012-05-21
Przeczytana: 19 maja 2012

"Nie jest to książka sensacyjna. Nie jest to dramat obyczajowy. Nie jest to książka historyczna, mimo, że staram się choć troszkę przybliżyć najnowszą historię Polski, tak jak ją widzę z mojej perspektywy."

Tak autor, Krzysztof Grabowski, opisuje swoją książkę "Dezerter - Poroniona Generacja?" i trafia tym w samo sedno. Bardzo wyjątkowa to książka, bo niby o zespole, a nie biograficzna. Niby zawiera mnóstwo odniesień politycznych i fragmentów na temat tego jak to w Polsce bywało, a nie jest książką historyczną. Opowiada...
o tworzeniu, o muzyce, o ludziach, o tym, że kiedyś było zupełnie inaczej. O cenzurze, o komercji, o sprzeciwieniu się władzy, o anarchii w głowach młodych ludzi.

Nie jestem fanką Dezertera. Nie było mnie na świecie, gdy jeździli na koncerty z całym sprzętem i dobytkiem upakowanym w wagonie pociągu. Mimo to, przeczytałam książkę za "jednym razem", chłonąć opowieść o chłopakach, którzy bardzo chcieli grać. Nawet, gdy wszyscy rzucali im kłody pod nogi.

Krzysztof...

katsu | 2012-05-06
Przeczytana: 06 maja 2012

świetna pozycja zarówno dla fanow jak i miłosników historii.
Przekrój przez czasy PRL - jego problemów, ułomności, porównania do krajów zachodu oraz traktowania naszej społeczności w nich.
Trzeźwa ocena istniejacego systemu a także naszego społeczeństwa.
Inteligentna, prosto wyrażona analiza życia z punktu widzenia artysty przeciwstawiającego się systemowi (staremu i nowemu).
Oprócz tego mnóstwo zdjeć, wycinków z gazet. Bardzo ciekawa wizualnie.
Polecam!

Krzysztof Papis | 2012-08-03

Książka zrobiła na mnie piorunujące wrażenie! Świetne wydanie, przypominające album - w środku dużo zdjęć oraz skanów. Grabowski opisuje w niej historię zespołu, która jest bardzo silnie połączona z historią naszego kraju i szargającymi nim ówcześnie zmianami. Polecam nie tylko fanom "Dezertera".

Adub | 2012-11-14
Przeczytana: 02 kwietnia 2011