Historia Anglików

Okładka książki Historia Anglików Paul Johnson
Okładka książki Historia Anglików
Paul Johnson Wydawnictwo: Marabut Seria: Narody i Cywilizacje historia
historia
Narody i Cywilizacje
Marabut
2002-01-01
2002-01-01
Jarosław Mikos
Anglia Wielka Brytania Anglicy Historia Anglii

Okropnie anachroniczna. Pierwszy porównany do Churchilla pojawia się w 6 wieku, potrzeba anglikanizmu wśród elity społeczeństwa mniej więcej w tym samym czasie a autor bez oporów przypisuje staroangielskim postaciom swoje wizje geostrategiczne, uwzględniające wydarzenia z następnych kilkuset lat.
Nie polecając z uwagi na powyższe, uprzedzam potencjalnego czytelnika, że książka zakłada pewną wiedzę historyczną i akurat tego nie uważam za wadę, ale lekturę warto poprzedzić jakąś tradycyjną historią Anglii. W innym przypadku odniesiemy wrażenie, że znikąd pojawiają się przypadkowe postaci, którym nie wiadomo dlaczego przypisuje się znaczenie.

To w sumie dziwne, że ten sam Paul Johnson napisał też "Narodziny nowoczesności", jedną z lepszych książek historycznych, które czytałem.

Nie polecając z uwagi na powyższe, uprzedzam potencjalnego czytelnika, że...

bardzo dobra książka. Cromwell jest w niej postacią centralną co nadaje jej ciekawszego kolorytu niż te royalsowe bukwy

Czytanie "Historii Anglików" pióra Paul Johnson, to czysta przyjemność. Ta lekkość pióra, intelekt, precyzja w formułowaniu sądów oraz odwaga ich głoszenia. Pozostaje tylko uczyć się od mistrza.

Wybiórcza historia Anglii od Pelagiusza do Pani Thatcher. Niebanalnie napiasane. Mógłbym to czytać bez przerwy.

• Zbiory
  • Filologia angielska
  • Popularnonaukowe

Dodaj cytat z książki Historia Anglików