Prince's Gambit

Okładka książki Prince's Gambit C.S. Pacat
Okładka książki Prince's Gambit
C.S. Pacat Wydawnictwo: Berkley Books Cykl: Zniewolony książę (tom 2) fantasy, science fiction
Zniewolony książę (tom 2)
Berkley Books
2015-06-07
2015-06-07

Okładka książki Fence, Vol. 6: Redemption Joana Lafuente, C.S. Pacat
Fence, Vol. 6:... Joana Lafuente, C.S...
Okładka książki Fence: Rise Johanna the Mad, Joana Lafuente, C.S. Pacat
Fence: Rise Johanna the Mad, Jo...

Ten slow burn jest niesamowity. Relacja między Damenem a Laurentem jest skomplikowana, powolna a zarazem mięciusia w środku. Enemies to...? No właśnie, ciekawi mnie co będzie w ostatnim tomie.

Dużo intryg. Tego knucia jest tak wiele, że aby to poskładać w całość trzeba nieźle się wysilić. Laurent wyprzedza wszystkich o kilka ruchów na szachownicy, ale popełnia też błędy - ale też wyglądają jakby w pełni zdawał sobie sprawę z tego, że tak może być. Podoba mi się jego postać.

Końcówka ma zajebisty cliffhanger :)

Drugi tom bardziej mi się podobał. Nadal są intrygi i tajemnica, a relacji między bohaterami dobrze rozbudowana. Historia pełna przygód, gdzieniegdzie lekko trzymająca w napięciu. Drugi tom również jest przeznaczony dla dorosłych czytelnikom. Polecam.

Z zaskoczeniem stwierdzam, że jest znacznie lepiej niż w części pierwszej. Nie myślałam, że tak polubię przewrotność Laurenta.
Zamiast dworskich fetyszy i podłości, jest więcej przygód i akcji, stawka w intrygach rośnie. Zaś relacja między bohaterami- w końcu jest nić porozumienia, a nie tylko wzajemne gnębienie. Nawet zaczęłam kibicować bohaterom. Choć narracja bywa nieco toporna- nie wiem na ile zawiniło tłumaczenie, a na ile to kwestia stylu Pacat.

Jejku ta część była o wiele lepsza od pierwszej, w końcu jakieś interakcje między głównymi bohaterami na które czekałam :D Szybko i płynnie się czytało mimo że nie przepadam za intrygami i polityką w książkach.

W drugiej części skupiliśmy się na polityce, co wyszło na plus. W pewnym momencie ciągły rozjazd nie wiadomo dokąd bohaterów przynudzał, ale jak zawsze na końcu było wielkie bum.
Cieszę się, że w końcu pojawiły się jakieś romantyczne sceny, które zbliżały bohaterów.

Zauważalnie lepsza niż pierwsza część.
Coś, co zdawało się być jedynie mokrym snem autorki, przerodziło się w powieść z nieco prawdziwszego zdarzenia. Historii bardzo dobrze zrobiło to, że bohaterowie wyszli poza dwór, na którym słowo „nałożnik” padało o wiele za często. Jeśli wyłączy się myślenie podczas czytania, to można nawet powiedzieć, że książka jest przyjemna i przystępna. Gorzej jak się zastanowić; dociera do człowieka, jak nielogiczne i zwyczajnie głupie są pewne wydarzenia. Mimo wszystko jest to powieść skupiona na relacji między głównymi bohaterami, dlatego fabuła bywa zarysowana zbyt szybko i powierzchownie. Opis sceny łóżkowej jest z 20x dłuższy od opisu bitwy :D
Największy jednak problem miałam z tłumaczeniem i korektą w tej książce. Być może część tych błędów leży po stronie autorki. Momentami miałam wrażenie, że z powieści wycięto kilka zdań. Również często dialogi odbywały się w jakiś nienaturalny sposób, były niezrozumiałe, pojawiały się nagłe wtrącenia nie na temat. Co do korekty, w pewnej chwili byłam już prawie przekonana, że nikt tej książki nie poprawiał. Kwiatki pokroju „poczuł jak w żołądku skręca mu się frustracja” (czy frustracja to jakaś struktura anatomiczna?). Niby wiadomo o co chodzi, ale nie jest to chyba do końca po polsku ;)

Zauważalnie lepsza niż pierwsza część.

Na pewno w jakimś stopniu lepsza od pierwszej, to mogę powiedzieć.

Na pewno w jakimś stopniu lepsza od pierwszej, to mogę powiedzieć.

Każdemu kto nie był przekonany do tej powieści po pierwszym tomie bardzo polecam dotrwać i dać szansę tej książce. Dopiero tutaj zaczynają się sytuacje, pozornie bez sensu, znane z pierwszej książki łączyć i układać w szerszy obraz, który później zafunduje wam wciągnięcie się w tą historię bez reszty. Od pewnego momentu jak ruszyłam tu z czytaniem, tak ciężko było mnie zatrzymać. Nie spałam po nocach, byle dowiedzieć się co będzie dalej. A kto nie wspomina najlepiej właśnie tych książek, od których było mu ciężko się oderwać, byle tylko dowiedzieć się co się wydarzy?

Polecam z czystym sumieniem.

Ta część jest zdecydowanie lepsza, od poprzedniczki. Przede wszystkim autorka skupiła się na fabule, a nie na scenach łóżkowych. Jest sporo intryg, strategii i ucieczek. Po cichu człowiek zaczyna kibicować Damenowi i Laurentowi.
Szkoda tylko, że niektóre sceny są niezrozumiałe, jakby oderwane od całości. Nie wiem, czy zawierał je oryginał, czy to wina tłumaczenia, ale ciężko się je czytało.

co się dzieję 2

co się dzieję 2