Komary na zębach

Wydawnictwo: Sorus

Bartosz Niedziółka (ur. 1973), z wykształcenia i zamiłowania lekarz stomatolog, pseudonim zawodowy Doktor Bart, pracuje w jednym z poznańskich gabinetów, mieszka z rodziną pod Poznaniem. Autor wierszowanej opowiastki dla dzieci Bajka o robaku zębowym (Colgate, 2007), która jest jego debiutem literackim.zbiór opowiadań Komary na zębach powstał z czystej przyjemności wspominania radosnego, idyllicznego dzieciństwa, ale jest również wyrazem uważnej i zdystansowanej obserwacji zawodowej codzienności, która bywa niekiedy nadspodziewanie zabawna, zaskakująca i ciekawa.Bohater, młody dentysta, wraca myślami do czasów swojego dzieciństwa pełnego zabawnych zdarzeń, oryginalnych postaci, pasjonujących przygód i pierwszych miłości, dzieciństwa na wskroś szczęśliwego i beztroskiego. W tym świecie roi się od sympatycznych indywidualistów (zwłaszcza dzieci), osób bezpretensjonalnych i niebanalnych, bezwarunkowo przyjaznych i naturalnie szczerych, przedstawionych bez zadęcia, z przymrużeniem oka, często żartobliwie i zawsze życzliwie. Wspomnienia przeszłości przeplatają się z teraźniejszymi, opowiedzianymi lekko i dowcipnie, scenami z życia stomatologa. Okazuje się, że codzienność w gabinecie lekarskim daleka jest od rutyny i nudy, a na fotelu dentystycznym co i rusz zasiadają wprawiający w osłupienie ekscentrycy, to znów osoby ze wszech miar niezwykłe i fascynujące.Nieskrępowany humor, potoczysty, barwny język, wciągające, wartko płynące opowieści z nutą nostalgii i refleksji w tle to niezaprzeczalne atuty książki, która ocala od zapomnienia ważną część osobistej historii autora, a nade wszystko obecnych w niej ludzi.

Jusia | 2011-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2011

Polecam tę książkę na poprawę humoru, autor przeplata opowieści z gabinet stomatologicznego z opowieściami w których przenosimy się do jego dzieciństwa, młodości. Z opowiadań z gabinetu dowiadujemy się że zawód stomatologa wcale nie jest nudny, przynosi wiele nieprawdopodobnych historii, natomiast dzieciństwo autora to tak naprawdę przypomnienie naszego beztroskiego czasu, pełnego przygód, wygłupów i poznawania świata.

Katerina | 2014-09-30
Przeczytana: 06 października 2014