Uchodźcy i wygnańcy

Wydawnictwo: Niebieska Studnia

Uchodźcy i wygnańcy Chucka Palahniuka to jedyny w swoim rodzaju,niezawodny, a przede wszystkim autobiograficzny przewodnik po Portland wstanie Oregon a mieście otwartym na wszelkie ludzkie zachcianki i słabości.Ta zaskakująca lektura daje niepowtarzalną okazję, by z autorem Fight Clubuspacerować śladami jego książek i bohaterów po metropolii, w którejdojrzewał jako pisarz. Lektura fascynująca i przydatna oprócz mnóstwasmakowitych anegdot na kartach przewodnika znalazło się nie mniejpraktycznych porad nie tylko dla zwiedzających.Portland Palahniuka, od centrum aż po odległe przedmieścia, okazuje się byćswoistym gabinetem osobliwości, na który składają się niezwykłe miejsca,zdarzenia i ludzie ogarnięci pasją lub szaleństwem a odszczepieńcy iuciekinierzy. Każdy znajdzie tu coś dla siebie i dla każdego znajdzie się tumiejsce, choćby był do znudzenia zwyczajny, albo fascynująco odmienny.Portland jest miastem o wielu tożsamościach, któremu nie do końca możnaufać, ale w którym bez wątpienia można całkowicie się zatracić.

Wkp | 2013-01-31
Przeczytana: 29 kwietnia 2009

Uchodźcy i wygnańcy to pierwsza w dorobku Chucka Palahniuka książka z gatunku Non fiction. Tym razem zamiast powieści dostajemy w ręce nietypowy przewodnik po Portland. Po miejscach, które są dziwne, wyuzdane, czy po prostu niesamowite. Z dołączoną oczywiście mapką. Kolejne rozdziały zabierają nas w następne obszary miasta Chucka idealnie wpasowując się w stylistykę powieści autora. Czasem śmieszne, czasem wulgarne, przeplatane autobiograficznymi opowieściami, tworzą mieszankę, którą czyta się jednym tchem. Mieszankę oryginalną i intrygującą już od pierwszych słów.
Fani Chucka na pewno nie zawiodą się sięgając po "Uchodźców...". Inni czytelnicy raczej nie docenią tej książki, bo tylko w zestawieniu z powieściami autora daje ona niesamowity efekt. A jeśli ktoś i tak zechce po nią sięgnąć niech pamięta o jednym: ostrzeżenie na okładce, że to dzieło dla osób niepruderyjnych wcale nie jest przesadzone.

miqa | 2010-09-02
Przeczytana: lipiec 2010

Oddam pod lupę, kolejną powieść Palahniuka. :)

Przyznam, że czytanie w tym przypadku nie sprawiło mi radości. Strasznie męczyła mnie ta książka i nie potrafiłam jej skończyć. Momentami czułam, że zmuszam się do tego, by przebrnąć przez daną stronę.

Nie, żeby w "Uchodźcach i wygnańcach" nie było nic ciekawego, wręcz przeciwnie - książka jest naszpikowana ciekawostkami, jednakże jest to poniekąd typowy przewodnik po Portland w stanie Oregon. Dowiesz się jakie miejsca warto zwiedzić, jakie niespotykane rzeczy zobaczyć, czy jakich wspaniałych ludzi poznać, ale to nie to, co zawsze oddaje Chuck „na tacę”.

Jedynymi ciekawymi elementami są obrazki poprzedzające każdy rozdział i "pocztówki" czyli dwustronne wspomnienia Palahniuka dotyczące jego okresów z młodości, co pozwala zbliżyć się do autora i poznać go dogłębniej. Ale moim zdaniem tych "pocztówek", bo tak nazywa je sam autor, jest w powieści za mało. Nie czułam się zawiedzona, po prostu tak chyba wygląda książka -...

Aga | 2016-09-30
Przeczytana: 30 września 2016

Ksiazka dla wiekszosci jak mniemam okaze sie niezrozumiala i dosyc trudna do przebrniecia lektura przez jej tematyke. Dla mnie jedyną trudnością było to, ze czytałam ją w języku angielskim, pomijając jednak ten fakt, sięgałam po nią z wielką przyjemnością. Mnie zasascynowała swoją oryginalnością. Niestety nigdy nie byłam w opisywanym przez autora Portland w stanie Oregon, jednak dzięki owej pozycji mogłam sobie dokładniej zobrazować to miejsce. Jak najbardziej jednak rozumiem osoby, któtre są zawiedzione ową pozycją i sięgnęły po nią tylko ze względu na autora. W moim wypadku było wprost przeciwnie, może własnie dlatego uważam ją za jak najbardziej udaną pozycję wśród tych przeczytanych w ostatnim czasie

Potisz | 2016-04-24

Pozycja ma swe lepsze i gorsze momenty. Z pewnością warto się zatrzymać z naszym przewodnikiem w miejscach, które budzą trwogę. Reportażowy sposób ich przedstawienia, wraz z typowymi dla gatunku wypowiedziami osób blisko związanych z tematem, tylko wzmacnia przekaz. Sugestywność przekazu u Palahniuka nie opiera się na tanich chwytach, jak to ma miejsce w filmach, typu "Blair witch project", bowiem budowanie autentyczności nie opiera się tu na takich chwiejnych konstrukcjach, jak efekciarskie, nerwowe ruchy kamerą, podczas kręcenia danej sceny, a wypowiedziach osób, związanych z tematem i wyrafinowanej, reportażowej narracji.

Agnieszka | 2012-07-26
Przeczytana: 23 czerwca 2012

Nie wiem o co chodzi w tej książce. Palahniuk napisał ją dla swoich znajomych z Portland? Jakieś nieczytelne dla postronnych zapiski dotyczące rodzinnego miasta autora. Rzuciłam po kilku stronach... Kocham Palahniuka, ale ta książka mnie nawet ciut nie zaciekawiła.

Sirrosicky | 2016-06-22

Dla mnie kompletnie niezrozumiała. Nieudany eksperyment.

mandżuria | 2012-08-12

Dlaczego jest to książka wyjątkowa? Przede wszystkim dlatego, że napisana jest z niewątpliwą charyzmą Palahniuka i do głębi przesiąknięta jest jego stylem i osobowością. Napisany z pazurem przewodnik nie tylko pokazuje nietypową stronę miasta, która fascynuje, odpycha i przyciąga jednocześnie, ale także pozwala wielbicielom na spacer śladami autora. A ślady te wiodą zaiste krętymi ścieżkami. Owszem, dowiemy się, gdzie zjeść lub pójść się zabawić wieczorem, ale także gdzie można spotkać ducha lub spędzić kilka godzin w towarzystwie zmarłych. Opowieści o Portland (podane jednak jak na przewodnik przystało – wraz z numerami telefonów i adresami) przeplatane są z krótkimi anegdotami z życia pisarza. Wszystkie one głęboko osadzone są właśnie w Portland, choć częściej dotyczą jego mieszkańców, niż miasta jako takiego. Portret małej ojczyzny Palahniuka fascynuje i niepokoi jednocześnie, co wydaje mi się ogólnym wyznacznikiem jego stylu.

Aby książka przypadła do gustu czytelnikowi, musi...

Książka jako ciekawostka przydała się aby dowiedzieć się o miejscach, o których nie poczyta się w standardowym przewodniku. Autor rzucił nowe światło na miasto w którym mieszkam. Myślę, że oddał charakter niezwykłego miejsca. PS. Niektóre z informacji podane w książe są już nieaktualne.

bekon | 2010-07-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2010

To funkcjonalny przewodnik po atrakcjach Portland i okolic i kilka naprawdę solidnych reportaży w wybitnie Palahniukowskim stylu. Polecam.

| 2010-08-28
Przeczytana: 2010 rok

co kto lubi. Specyficzny przewodnik po Portland. Dla fanów raczej w formie ciekawostki.