Lirael

Tłumaczenie: Rafał Śmietana
Cykl: Stare Królestwo (tom 2)
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Lirael
Ciacho

Przekonaj się, skąd biorą się wiedźmini! W drugiej części trylogii o Starym Królestwie Garth Nix odkrywa przed nami tajemniczą przeszłość Lirael – dziewczyny z rodu Clayrów, której losy w niepojęty sposób splatają się z dziejami krainy i jej władców. Opuszczona przez matkę i nieświadoma pochodzenia ojca dziewczyna nie przypomina nikogo ze swoje rozległej, rozgałęzionej rodziny, żyjącej w...

Przekonaj się, skąd biorą się wiedźmini!

W drugiej części trylogii o Starym Królestwie Garth Nix odkrywa przed nami tajemniczą przeszłość Lirael – dziewczyny z rodu Clayrów, której losy w niepojęty sposób splatają się z dziejami krainy i jej władców. Opuszczona przez matkę i nieświadoma pochodzenia ojca dziewczyna nie przypomina nikogo ze swoje rozległej, rozgałęzionej rodziny, żyjącej w Clayr’s Glacier. Nie posiada nawet tak charakterystycznej dla Clayrów Mocy Widzenia teraźniejszości i przyszłości.

Przekonaj się jakie więzy łączą Sabriel z Lirael i jak pozbawiona daru wizji i nieświadoma drzemiących w niej mocy dziewczyna może ocalić królestwo od inwazji „żywych trupów”.

Bohaterowie książek Sabriel i Lirael powrócą w tomie Abhorsen. W kwietniu 2015 roku ukaże się prequel trylogii o Starym Królestwie pt. Clariel.

„O nie, tylko nie kolejny piętnastotomowy cykl fantasty” – przyznam, że z takim właśnie uczuciem zaczynałem czytać Sabriel – pierwszy tom sagi o Starym Królestwie australijskiego pisarza Gartha Niksa. Wrażenie było na tyle dobre, ze na drugi tom – Lirael – rzuciłem się z entuzjazmem. (…) Już niecierpliwie czekam na trzeci.

Wojciech Orliński, „Gazeta Wyborcza”

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

książek: 1969

Garth Nix to australijski pisarz literatury fantasy skupiający się głównie na powieściach skierowanych do młodzieży. Największą sławę przyniosła mu trylogia o Starym Królestwie. Otwiera ją powieść zatytułowana „Sabriel”, po raz pierwszy wydana w 1995 roku, którą niedawno miałam możliwość przeczytać. Choć minęło dwadzieścia jeden lat odkąd po raz pierwszy trafiła ona w ręce czytelników, nie straciła na swej wartości. Nadal zachwyca kolejnych miłośników fantastyki (w tym mnie), którzy dzięki niej mają możliwość wkroczenia do tajemniczego, pełnego magii i śmiertelnie niebezpiecznego świata Starego Królestwa, po którego ścieżkach przechadzają się Zmarli…Początek historii zachęcił mnie do sięgnięcia po kontynuację – „Lirael”.

Czternaście lat minęło odkąd pokonano potężnego nekromantę Kerrigora, który pragnął przejąć panowanie nad Starym Królestwem. Jego plany pokrzyżowała Sabriel, która z pomocą bękarta królewskiej krwi Touchstone’a i istoty Wolnej Magii – kota Moggeta, spętała go i...

Natalia-Lena | 2015-01-27
Przeczytana: 25 stycznia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Od wydarzeń opisanych w ,,Sabriel" minęło czternaście lat. Stare Królestwo zmieniło się niegdyś dzięki młodej Abhorsen. Teraz staje w obliczu kolejnej zmiany. Ktoś obudził pradawne Zło i pragnie ofiarować świat żywych Krainie Zmarłych. Żyjące w Lodowcu Clayry próbują ujrzeć rodzący się terror i nadchodzącą przyszłość - ale ona jakby nie zamierzała zaistnieć. Czy to oznacza koniec? Rodzina królewska stara się utrzymać na granicy Muru kruchy pokój i wygrać nierówną walkę. Zdają sobie sprawę z tego, że do pokonania tak potężnego Zła będzie potrzebna równie potężna magia.

Porównując tempo akcji w ,,Sabriel” i ,,Lirael” można zauważyć, że w kontynuacji jest ono zdecydowanie wolniejsze. Pierwszy tom przypominał w swej budowie grę komputerową – bohaterka przemierzała krainę, wykonując po drodze misje, by w finale zmierzyć się z głównym wrogiem. Nix nie kluczył, nie rozwijał zbytnio wątków pobocznych i liczyło się tylko to, co...

Meggie | 2015-03-15

Dar widzenia przyszłości to przywilej, jak też domena potężnych Clayrów. Świadczy on też o wkroczeniu w dorosłość, bez względu na wiek. Lirael mimo swoich czternastu lat nadal tego daru nie otrzymała, co staje się przyczyną jej trosk i równocześnie największym marzeniem. Los jednak bywa przewrotny i to właśnie ta czarodziejka odegra dużą rolę mającą wpływ na losy Starego Królestwa i walkę z siłami ciemności. Lirael wyrusza w niebezpieczną podróż z nietypowym towarzyszem zwanym Podłym Psiskiem. Przyszłość jest zamglona, nieprzewidywalna i stanowi wielką niewiadomą. Czy Lirael odnajdzie swoją drogę i odzyska spokój?

Pierwsza część serii stanowiła dla mnie prawdziwą gratkę, więc tylko kwestią czasu było zapoznanie się z drugim i na szczęście nie ostatnim tomem. Prezentowana część moim zdaniem okazała się lepsza od poprzedniczki i w tym przypadku pozytywne opinie na jej temat były w pełni zasłużone. Oczekiwania względem powieści miałam dosyć wysokie i się nie zawiodłam. Tak też jest w...

elenkaa | 2015-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2015

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2015/02/77-lirael-garth-nix.html

Po pierwszej części trylogii "Stare Królestwo" polubiłam gatunek fantasy z wątkami magicznymi. Do tej pory czytałam głównie dystopie, które są bardziej sci-fi, niż fantasy moim zdaniem. Ale seria Gartha Nixa otworzyła mi się oczy na fantastykę z krwi i kości, z magią, zaklęciami, umiejętnościami i stworzeniami magicznymi. Bądźcie pewni, że ten gatunek zagości u mnie na dłużej.

Czternaście lat temu bohaterka poprzedniej części - Sabriel stała się nowym Abhorsenem i poznała Touchstone'a jedynego następcę tronu Starego Królestwa. Razem obalili Wielkiego Zmarłego Kerringtona i stali się Królem i Królową. Jednak to nie koniec kłopotów, które uaktywniają się po kilku latach.
Główna bohaterka tej części pochodzi z drugiego Wielkiego Rodu obok Abhorsenów - z rodu Clayrów, którego członkowie posiadają dar Widzenia. Jednak czternastoletnia osierocona przez matkę i nie znająca...

PaniKa | 2015-03-04

Po przeczytaniu „Sabriel”, pierwszej części o Starym Królestwie, wiedziałam że na pewno nie poprzestanę na tej jednej książce. Po prostu musiałam poznać dalsze losy bohaterów i znów zanurzyć się w ten cudownie magiczny świat. Gdy tylko w moje ręce trafiła „Lirael”, byłam pewna że nie pozwolę jej zbyt długo czekać. Tym razem jednak udajemy się do Lodowca Clayrów, by stamtąd znów skierować się do Starego Królestwa. Ale uważajcie, to nie będzie przyjemny spacer, tylko pełna niebezpieczeństw i pułapek podróż, z której niekoniecznie wrócicie żywi. Jesteście gotowi by zmierzyć się ze złem i potęgą Krainy Zmarłych? Jeśli tak, to ruszamy w drogę.

"Czy to idący wybiera drogę, czy droga idącego?" *str. 411

Tytułowa Lirael, należy do rodu Clayrów, jednak to co ją z nimi łączy to tylko więzy krwi. Dziewczyna nie jest podobna do żadnej z nich, a na dodatek nie posiada daru Widzenia. Do tego jest sierotą, nie zna swojego ojca, a matka dawno temu opuściła Lodowiec porzucając ją. Lirael ma...

książek: 1969

Kiedy pożyczałam tą książkę od znajomej, nie spodziewałam się, że mnie jednak do tego stopnia wciągnie. Sam pomysł na świat, w którym opowieść się dzieje, plus dość nietypowy pomysł na funkcję Abhorsena, jest świetny. Fakt, stylistycznie nie jest to wybitna książka, ale sądzę, że nie miała być - pozwala spędzić przyjemnie czas, bo człowiek się naprawdę wciąga w akcję. Z czystym sumieniem mogę polecić.

Angie Wu | 2015-05-13
Przeczytana: kwiecień 2015

Po przeczytaniu Sabriel po uszy zakochałam się w Starym Królestwie, miejscu, które przeraża i zarazem pociąga swoją niezwykłością. W takiej sytuacji mój powrót do świata magii wykreowanego przez Gartha Nixa był jedynie kwestią czasu. Wręcz nie mogłam się doczekać lektury dalszych przygód młodej nekromantki, zbudzonego ze snu księcia i magicznego kota. Czego zatem można spodziewać się po lekturze Lirael?

Cóż, na pewno nie tego, że będzie to kontynuacja historii opowiedzianej w pierwszym tomie. Właśnie to było dla mnie największym zaskoczeniem. Garth Nix z premedytacją pozwolił mi polubić Sabriel, by następnie w drugim tomie jak gdyby nigdy nic przerzucić się z akcją o kilkanaście lat do przodu, wprost do nowej bohaterki - Clayry imieniem Lirael, która mimo odpowiedniego wieku nadal nie posiada daru Widzenia. Wcale nie uważam, by był to bardzo zły pomysł, ponieważ w ogólnym rozrachunku kontynuacja Sabriel spodobała mi się dużo bardziej, jednak zirytował mnie sam fakt, że ominęło...

Immortalon | 2015-01-27
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Według "Daily Mail" Lirael to książka, która "umacnia pozycję Nixa jako autora inspirujących, przepełnionych pradawną magią powieści". Czytając drugi tom trylogii Starego Królestwa, chłonąc każdą stronę, patrząc krytycznym okiem recenzenta na całą jego strukturę nie da się ukryć, że Lirael w pełni odzwierciedla wszystkie rzeczy, które powinny sygnować książkę jako udaną kontynuację poprzedniczki.

Rozgrywająca się w kilkanaście lat po wydarzeniach z Sabriel Lirael uderza czytelnika mnogością zmian w stosunku do pierwszej części. Wyraźnie widać, że pisarski warsztat Nixa polepszył się w ciągu tworzenia drugiego tomu, dając czytelnikom jeszcze większą satysfakcję ze zgłębiania tej niezwykłej historii.

Na pierwszy rzut wysuwa się fabularne rozbudowanie. Lirael wymyka się ze schematu swojej poprzedniczki wciągając czytelnika w opowieść o wiele bardziej złożoną. Wielowątkowa fabuła została przedstawiona jako losy kilku postaci, których historie zmierzają ku wzajemnemu punktowi,...

Jabuilo | 2015-08-27
Przeczytana: 27 sierpnia 2015

Nie zawiodłem się :) Drugi tom jest znacznie lepszy od pierwszego, chociaż mam wrażenie, że właśnie drugi i trzeci tom są powieścią główną, pierwszy właściwie prequelem a czwarty prequelem prequela :) No ale to już tajemnica autora i wydawcy.
O samej książce nie będę się rozpisywał (nie cierpię jak w opisach książki występuje nawet częściowe streszczenie opowieści). Krótko mówiąc - kawał dobrego fantasy, bardzo ciekawy pomysł na fabułę i taka już bardziej "dorosła" książka, choć w nurcie literatury młodzieżowej. Wyróżnia się na tle zalewu ostatnio wydawanych książek.
Polecam każdemu fanowi fantasy, chociaż w kolejności tomów: 4, 1, 2, 3.
W posłowiu Autor zapowiada kontynuację historii Starego Królestwa - na pewno kupię o ile zostaną wydane w naszym kraju :)

Garth Nix podbił moje serce pierwszym tomem trylogii o „Starym Królestwie”, który oczarował mnie i sprawił, że zapragnęłam jak najszybciej poznać dalsze losy bohaterów, dlatego nie zwlekałam długo z sięgnięciem po kolejny tom tej historii, który wywarł na mnie równie dobre wrażenie, jak jej początek.

Od wydarzeń opisanych na kartach pierwszej części trylogii, czyli „Sabriel” minęło czternaście lat. Główną bohaterką nie jest już Sabriel, a Lirael – dziewczyna z rodu Clayrów, opuszczona przez matkę, która nigdy nie zdradziła jej tożsamości ojca. Dziewczyna nie przypomina nikogo ze swojej rozległej rodziny i pomimo odpowiedniego wieku nadal nie posiadła Daru Widzenia, którego od zawsze tak bardzo pragnęła. Młoda czarodziejka musi zmierzyć się z przeznaczenirm, które rysuje przed nią przyszłość, jakiej nigdy się nie spodziewała.

Fabuła „Lirael” jest bardziej złożona i skomplikowana od tej przedstawionej na kartach „Sabriel”. Intryguje i przyciąga równie mocno,...