Z dziejów stosunków Rzeczypospolitej Obojga Narodów ze Szwecją w XVII wieku. Seria Fasciculi Historici Novi, Tom VIII

Wydawnictwo: DiG
historia

Zainteresowanie dziejami stosunków polsko–szwedzkich w ostatnich czasach wzrosło, a to za sprawą szeregu konferencji i wystaw związanych z obchodami 400–lecia bitwy pod Kircholmem (1605) oraz 350–lecia rozpoczęcia działań drugiej wojny północnej. W 2006 r. natomiast przypadały rocznice istotnych kampanii i bitew pomiędzy siłami szwedzkimi a polsko–litewskimi, jak choćby: bitwy pod Gniewem (1626), Warką (1656), Warszawą (1656) oraz Kaliszem (1706) z czasów wielkiej wojny północnej.
Niniejszy tom studiów prezentuje dzieje stosunków polsko–szwedzkich w XVII w. Większość zamieszczonych w publikacji rozpraw odnosi się bezpośrednio do okresu potopu, tj. zmagań Rzeczypospolitej z weteranami wojny trzydziestoletniej Karola X Gustawa. Autorzy dogłębnie przedstawili stosunki dyplomatyczne i działania militarne na obszarze Rzeczypospolitej zarówno w kontekście wojny ze Szwecją, jak i z Moskwą i Kozakami, podjęli problematykę działań nieregularnych przeciwko Szwedom, tj. wojny szarpanej, a także zaprezentowali staropolską sztukę wojenną w dobie potopu w konfrontacji z oddziałami dowodzonymi przez Karola X Gustawa i jego podkomendnych, tworzącymi jedną z najlepszych armii zachodnioeuropejskich.

źródło opisu: http://www.dig.pl

źródło okładki: http://www.dig.pl