Zgłosuj na książki roku 2017

Batoh 1652 – Wiedeń 1683. Od kompromitacji do wiktorii

Wydawnictwo: PROMOHISTORIA - Histmag.org
historia
Nefmi

Układy polityczne wokół Rzeczypospolitej zmieniały się jak w kalejdoskopie. W maju 1652 r. na uroczysku Batoh Tatarzy wespół z Kozakami zmasakrowali wojska koronne. Rzeź jeńców była do tego stopnia przerażająca, że dziś niekiedy nazywa się ją niekiedy „sarmackim Katyniem”. Ale już niebawem z niedawnymi katami Polacy musieli się porozumieć, bo na horyzoncie byli kolejni wrogowie – Turcja i Państwo Moskiewskie.

Po ciężkich walkach z Rosjanami, w 1667 roku Rzeczpospolita musiała podpisać niekorzystny rozejm w Andruszowie. Zmienił on układ sił w Europie Środkowo-Wschodniej i osłabił nasz kraj. Wojska polskie coraz więcej energii musiały poświęcać na obronę granic kraju. W ostatnich dekadach XVII wieku na jej najgroźniejszego przeciwnika wyrosła Turcja. Właśnie wtedy polska sztuka wojenna po raz ostatni zadziwiła świat. Jan Sobieski – najpierw jako hetman, a potem jako król – zadał Turkom klęski, jakich nie doświadczyli oni jeszcze ze strony europejskich armii.
Marek Groszkowski w swojej książce zaprasza czytelników na wędrówkę po polach siedemnastowiecznych bitew. Czas przypomnieć o ostatnim wieku świetności I Rzeczypospolitej, gdzie sława i chwała mieszały się ze zdradą i gnuśnością. Przeczytajmy opowieść o czasach, gdy nawet z tragicznych klęsk potrafiliśmy wyciągać wnioski, by przekuwać je w wielkie zwycięstwa.
Marek Groszkowski – historyk, absolwent Instytutu Historycznego UW, doktorant na Wydziale Historii i Nauk Społecznych UKSW. Pasjonat historii wojskowości nowożytnej oraz historii Ukrainy.

źródło opisu: http://histmag.org/PREMIERA-Marek-Groszkowski-Bato...(?)

źródło okładki: http://histmag.org/PREMIERA-Marek-Groszkowski-Bato...»

Nefmi | 2014-10-01
Przeczytana: 30 września 2014

Patrycja Żurek | 2014-11-19

Recenzja książki: "Batoh 1652 - Wiedeń 1683. Od kompromitacji do wiktorii”

Marek Groszkowki jest historykiem, absolwentem Instytutu Historycznego UW, doktorantem na Wydziale Historii i Nauk Społecznych UKSW. Jest także pasjonatem historii wojskowości oraz historii Ukrainy. W jego nowej książce „Batoh...” ukazuje pewien odcinek polskiej historii, kiedy wojska polskie walczyły między innymi z Tatarami i Kozakami.
Autor zaprasza czytelnika lubiącego historię oraz opisy bitewne do ciekawej obserwacji. Plastycznie buduje sceny, wplatając w tekst fakty historyczne i nie nudząc. Przy książce traktującej o bitwach trudno o zainteresowanie Czytelnika treścią na tyle, by nie czuł się znudzony. W tekście znajdziemy opowieści o siedemnastowiecznych, krwawych bitwach. Wygranych i przegranych. Spojrzymy współczesnymi oczami na czasy świetności I Rzeczypospolitej, zdrady, klęski i zwycięstwa. Układy polityczne w ówczesnej Polsce były skomplikowane i zmieniały się bardzo szybko.
Książka...

wolfik | 2015-05-15
Przeczytana: 15 maja 2015

Książka to zbiór opisów kilku batalii od tytułowego Batohu po Parkany.
Osobiście spodziewałem się raczej analizy procesów jakie towarzyszyły odtwarzaniu armii koronnej po klęsce pod Batohem czy podczas potopu, poprzez dalsze walki z Kozakami, Moskalami a na Tatarach i Turkach kończąc.
Pozycja dobra dla tych, którzy szukają ogólnych wiadomości o walkach toczonych w II poł. XVII wieku przez RON bez wdawania się w szczegóły.

Piotr | 2018-01-17
Na półkach: 2016, Przeczytane