rozwińzwiń

Nieśmiałek

Okładka książki Nieśmiałek Sylwia Chutnik
Okładka książki Nieśmiałek
Sylwia Chutnik Wydawnictwo: Muza Seria: Poczytajki pomagajki literatura dziecięca
32 str. 32 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Seria:
Poczytajki pomagajki
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2014-09-30
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-30
Liczba stron:
32
Czas czytania
32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377586990
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Karta nr 117 / 2023 Włodzimierz Brus, Sylwia Chutnik, Dominik Czapigo, Zbigniew Gluza, Ksawery Pruszyński, Redakcja Magazynu Historycznego KARTA, Anna Richter, Aleksiej Rogozin, Małgorzata Szejnert, Roman Umiastowski, Rafał Wnuk
Ocena 7,5
Karta nr 117 /... Włodzimierz Brus, S...
Okładka książki Znak nr 818-819 / 2023 Edwin Bendyk, Dorota Brauntsch, Sylwia Chutnik, Diana Dąbrowska, Kamil Fejfer, Olga Gitkiewicz, Aleksandra Grzemska, Dominika Kozłowska, Małgorzata Lebda, Paweł Majewski, Krzysztof Marciniak, Andrzej Muszyński, Monika Ochędowska, Piotr Oczko, Zośka Papużanka, Janusz Poniewierski, Michał Potocki, Patryk Pufelski, Bianka Rolando, Ola Synowiec, Ola Szmida, Redakcja Miesięcznika ZNAK
Ocena 7,0
Znak nr 818-81... Edwin Bendyk, Dorot...
Okładka książki Bajki mają moc. Wspierające opowiadania dla dzieci i rodziców Sylwia Chutnik, Marta Iwanowska-Polkowska, Joanna Jagiełło, Grzegorz Kasdepke, Barbara Kosmowska, Aneta Krasińska, Urszula Młodnicka, Ewa Nowak, Joanna Olech, Ewa Świerżewska, Joanna Szulc, Jarosław Żyliński
Ocena 6,3
Bajki mają moc... Sylwia Chutnik, Mar...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Maja na tropie jaja Emilia Dziubak, Rafał Witek
Ocena 7,3
Maja na tropie... Emilia Dziubak, Raf...
Okładka książki 12 ważnych opowieści Paweł Beręsewicz, Liliana Fabisińska, Agnieszka Frączek, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Joanna Krzyżanek, Irena Landau, Maria Ewa Letki, Anna Onichimowska, Eliza Piotrowska, Marcin Przewoźniak, Anna Sójka, Natalia Usenko
Ocena 7,6
12 ważnych opo... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów. Historia mrożąca krew w żyłach Klara Wincenty, Elżbieta Zubrzycka
Ocena 7,8
O zajączku Fil... Klara Wincenty, Elż...
Okładka książki Dżok. Legenda o psiej wierności Iwona Cała, Barbara Gawryluk
Ocena 8,1
Dżok. Legenda ... Iwona Cała, Barbara...
Okładka książki Biuro Zagubionych Zabawek Katarzyna Bajerowicz, Iwona Czarkowska
Ocena 7,7
Biuro Zagubion... Katarzyna Bajerowic...

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
35 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
642
258

Na półkach: ,

Ta książka nie jest absolutnie terapeutyczna.
Nieśmiałość nie jest problemem, dopóki zbytnio nie utrudnia życia. W tym przypadku mówimy o życiu kształtującego się dziecka. Jeśli przez ową nieśmiałość pojawia się paraliżujący stres, strach tak jak w przypadku Nieśmiałka, który właśnie zaczyna przygodę ze szkołą, należy już poważnie pracować nad zmianą.
Natomiast książka naznacza problem lecz nie mówi jak go rozwiązać a wręcz uczy chowania głowy w piasek bo tak jest bezpiecznie.
Super, że dziecko dowiaduje się, że oprócz niego bywają i inne dzieci wycofane społecznie ale zarazem nie daje mu się wskazówek jak może kroczek po kroczku się ośmielać. Nie bać się bycia wyśmianym. Nie przejmować się aż nadto opinią innych. Nie bać się GŁOŚNO wyrażać własnego zdania. W tej książce nic takiego nie znajdziecie.
Dziecko nieśmiałe, potężnie potrzebuje akceptacji i należy bezsprzecznie mu ją dać ale...można mu zarazem pomóc by łatwiej mu było w wielu sytuacjach szkolnych i pozaszkolnych.
Tymczasem Nieśmiałek wywołany do tablicy na lekcji matematyki, nie udzielił odpowiedzi, chociaż ją znał. Po powrocie do ławki napisał odpowiedź na kartce i pokazał koledze. Gdy wyszli na przerwę pani zobaczyła tą karteczkę i dopisała na niej: "Od dzisiaj nie musisz odpowiadać przy tablicy. Zamiast tego przynoś mi zadania w zeszycie". Chłopiec odetchnął i poczuł się...zwolniony z obowiązku. No i teraz spróbuj przeczytać tą książkę chorobliwie nieśmiałemu dziecku. Do jakich wniosków dojdzie? "Nie muszę się starać, to inni muszą mnie zaakceptować takim jakim jestem i się do mojej nieśmiałości dostosować".
Dziecko utrwali sobie, że należy unikać a nie konfrontować się ze swoimi lękami.
Nauczycielka wsadziła Nieśmiałka pod klosz ale co z resztą nauczycieli, którzy nie będą przychylni i będą wymagać od niego tyle samo co od innych uczniów? Co z poczuciem wartości Nieśmiałka, który będzie czuł, że odostaje od reszty? I w końcu, co jeśli przesadna nieśmiałość nie zniknie przez całą szkołę podstawową? Hmm...czy w liceum też nie będzie podchodził do tablicy? Nowa szkoła, nowi uczniowie przecież też będą onieśmielać.
Tutaj zamiast wzmocnienia, dziecko dostaje przyzwolenie, które działa na jego niekorzyść, nie rozwiązuje problemu.
Kompletnie nijak ma się to do psychologii, jednak autorka książki nie ma takiego wykształcenia i może dlatego myślała, że lektura ta czyni dobro.
Moje nieśmiałe dziecko od września idzie do pierwszej klasy, mam nadzieję, że zapomni o tej książce i nie będzie liczyło na to, że będzie tak poblażliwie traktowane. Bo takie rzeczy w świecie rzeczywistym raczej nie mają miejsca. I całe szczęście. Zachowanie nauczycielki Nieśmiałka jest po prostu nieodpowiednie. Zamiast tego, dziecko przy tablicy czy w innej sytuacji należy wspierać, sprawiać, że jego wewnętrzna blokada będzie powoli pękać a ono widząc, że robi postępy będzie z siebie dumne, wzrośnie jego pewność siebie. Tylko taka postawa jest dalekosiężnie pomocna.
Chociaż lektura była dobrym zamysłem i do pewnego momentu jest ciekawa pod względem identyfikacji, to wniosek z niej żaden, nic nie wnosi pomocnego.

Ta książka nie jest absolutnie terapeutyczna.
Nieśmiałość nie jest problemem, dopóki zbytnio nie utrudnia życia. W tym przypadku mówimy o życiu kształtującego się dziecka. Jeśli przez ową nieśmiałość pojawia się paraliżujący stres, strach tak jak w przypadku Nieśmiałka, który właśnie zaczyna przygodę ze szkołą, należy już poważnie pracować nad zmianą.
Natomiast książka...

więcej Pokaż mimo to

avatar
453
442

Na półkach: ,

malewielkieksiazki.blogspot.com

Wśród swoich "kolegów" z Poczytajek Pomagajek, wypada troszkę...nieśmiało.
Małomówny bohater, zalękniony i pełen obaw o to, co powiedzą inni. To odczytujemy od razu. Mamy opowiadanie, w którym Nieśmiałek przedstawia nam kilka dni swojego życia, głównie w szkole. Koledzy przestali go zapraszać do zabaw na przerwie, bo nie reagował na ich słowa. Dlaczego? Wstydził się, nie odzywał i tylko na nich patrzył.
Nieśmiałek był w szkole bardzo cichy i wręcz niezauważalny ale, gdy rozmawiał z mieszkającą piętro niżej małą Zosią, to podobno buzia mu się nie zamykała. Było tyle do opowiadania.
Sąsiadom natomiast wydawało się, że chłopczyk nie mówi od urodzenia, bo zawsze mijał ich w milczeniu. Ciekawy przypadek z tego Nieśmiałka.

Poczytajka wypełniła swoje zadanie, bo poznaliśmy wstydliwego i małomównego bohatera całkiem dobrze. Przeczytaliśmy o tym, jak pewnego dnia pani od matematyki wezwała go do tablicy i tam niestety, nieśmiały uczeń nie potrafił wykonać zadania, które rozwiązywane na kartce, szło mu świetnie. Nauczycielka podczas przerwy dostrzegła tę kartkę z poprawnym wyliczeniem i zostawiła Nieśmiałkowi wiadomość, że od tej pory może tylko pisać zadania, nie musi odpowiadać przy tablicy.
I tutaj miała zadziałać Pomagajka, ale czy to naprawdę skuteczna rada? Pewnie doraźnie tak, a dokładniej; sprawdzi się na lekcjach matematyki, ale co na innych? Tego nie wiemy...

Podobno Nieśmiałek po przeczytaniu wiadomości od pani matematyczki, nabrał pewności siebie i powiedział "dzień dobry" swoim sąsiadom. Podobno kartka, napisana przez panią nauczycielkę, stała się dla niego czarodziejska, a następny dzień w szkole wydał się wspaniały.

Zatem, oby więcej takich kartek, dla wszystkich nieśmiałków świata, bo przecież mają nam tyle do powiedzenia...

malewielkieksiazki.blogspot.com

Wśród swoich "kolegów" z Poczytajek Pomagajek, wypada troszkę...nieśmiało.
Małomówny bohater, zalękniony i pełen obaw o to, co powiedzą inni. To odczytujemy od razu. Mamy opowiadanie, w którym Nieśmiałek przedstawia nam kilka dni swojego życia, głównie w szkole. Koledzy przestali go zapraszać do zabaw na przerwie, bo nie reagował na ich...

więcej Pokaż mimo to

avatar
741
731

Na półkach: ,

Kolejna książeczka z serii Poczytajki/Pomagajki, tym razem Sylwii Chutnik.

Przyjemna książka o nieśmiałości, która może być kłopotliwa dla jej posiadacza, bo go krępuje a czasami nie pozwala rozwijać się.

Bohater tej książeczki to pierwszoklasista, dla którego pójście w nowe, szkolne środowisko było trudnym przeżyciem. Bał się nowych i obcych więc odsunął się od kolegów, na bezpieczną odległość - "do kątka". Skoro nie chciał być zauważanym, to mało kto go zauważał. Dzieci się z nim nie bawiły, słyszał wyśmiewanie a to sprawiało, że czuł się odrzucony i samotny.

Ale Nieśmiałek w bezpiecznym środowisku czuł się bardzo swobodnie, był wręcz gadułą. Był też bardzo dobrym uczniem, zwłaszcza z matematyki, która była jego ulubionym przedmiotem. Pewnego razu, właśnie na matematyce pani poprosiła go do tablicy aby rozwiązał zadanie. Okazało się, że skrępowany tym wywołaniem Nieśmiałek nie może ruszyć nawet ręką i nie rozwiązał zadania. Ale to samo zadanie zapisane na kartce rozwiązał w oka mgnieniu. Na szczęście dla Nieśmiałka zobaczyła to jego pani i pełna zrozumienia zwolniła go z wywoływania do tablicy. Nieśmiałkowi taka informacja dodała skrzydeł, otworzyła przed nim pokłady śmiałości...

Kolejna książeczka z serii Poczytajki/Pomagajki, tym razem Sylwii Chutnik.

Przyjemna książka o nieśmiałości, która może być kłopotliwa dla jej posiadacza, bo go krępuje a czasami nie pozwala rozwijać się.

Bohater tej książeczki to pierwszoklasista, dla którego pójście w nowe, szkolne środowisko było trudnym przeżyciem. Bał się nowych i obcych więc odsunął się od kolegów,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2537
381

Na półkach: ,

Książka opowiada o nieśmiałym chłopcu, który boi się odezwać. Z klasówek dostaje same szóstki, a przy tablicy nie jest w stanie wydusić słowa.
Szkoda, że książka jest taka krótka i pani Sylwia nie pociągnęła tego tematu jeszcze trochę. Wtedy dałabym wyższą ocenę :) .
Bardzo podobają mi się ilustracje pani Joanny Jung. To już kolejna książka, w których mam przyjemność je podziwiać :D

Książka opowiada o nieśmiałym chłopcu, który boi się odezwać. Z klasówek dostaje same szóstki, a przy tablicy nie jest w stanie wydusić słowa.
Szkoda, że książka jest taka krótka i pani Sylwia nie pociągnęła tego tematu jeszcze trochę. Wtedy dałabym wyższą ocenę :) .
Bardzo podobają mi się ilustracje pani Joanny Jung. To już kolejna książka, w których mam przyjemność je...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1351
480

Na półkach: , ,

Pięknie pokazana inność. Mądry tekst. Przepiękne ilustracje.
Zawsze jest jakieś wyjście. Trzeba być tylko otwartym i chętnym na zmiany, na pomoc słabszym od nas, innym od nas.
Polecam nie tylko dzieciom. Polecam nauczycielom, aby przeczytali na lekcjach. Aby przeczytali sami sobie i byli bardziej otwarci i wyrozumiali.
Polecam

Pięknie pokazana inność. Mądry tekst. Przepiękne ilustracje.
Zawsze jest jakieś wyjście. Trzeba być tylko otwartym i chętnym na zmiany, na pomoc słabszym od nas, innym od nas.
Polecam nie tylko dzieciom. Polecam nauczycielom, aby przeczytali na lekcjach. Aby przeczytali sami sobie i byli bardziej otwarci i wyrozumiali.
Polecam

Pokaż mimo to

avatar
173
143

Na półkach:

Bohaterem książeczki jest Nieśmiałek, bardzo zdolny chłopczyk który boi się odpowiadać w klasie przy tablicy i wśród nowych kolegów i koleżanek z klasy. Nieśmiałek wśród rodziny i koleżanki Zosi jest prawdziwym gadułą a w nowym środowisku staje się nieśmiały i praktycznie się nie odzywa i przez to nikt w klasie z nim nie rozmawia a na lekcjach WF-u nie woła do zabawy.
Nieśmiałka poznajemy w czasie lekcji matematyki, kiedy musi odpowiadać przy tablicy i wtedy zapomina wszystko co umie , trzęsą mu się ręce i nie może wydobyć z siebie głosu.Jednak jak się okazuje wszystko dobrze się skończy dzięki pomocy nauczycielki i kolegi z klasy ale tego wam nie zdradzę.

Książka w fajny sposób pokazuje, że tak naprawdę wystarczy niewiele by pomóc osobie nieśmiałej. Na początku drogi szkolnej nauczyciele mogą i wiele dobrego zdziałać ale też wiele zniszczyć w książce na szczęście Nieśmiałek trafia na wyrozumiałą i pomysłową nauczycielkę, która potrafiła znaleźć rozwiązanie odpowiednie do problemu chłopca.
Do tego duże i przejrzyste ilustracje, które przykuwają wzrok czytelnika i współgrają z tekstem.

Bohaterem książeczki jest Nieśmiałek, bardzo zdolny chłopczyk który boi się odpowiadać w klasie przy tablicy i wśród nowych kolegów i koleżanek z klasy. Nieśmiałek wśród rodziny i koleżanki Zosi jest prawdziwym gadułą a w nowym środowisku staje się nieśmiały i praktycznie się nie odzywa i przez to nikt w klasie z nim nie rozmawia a na lekcjach WF-u nie woła do...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1970
1615

Na półkach:

http://nieperfekcyjnie.pl/2015/01/niesmiaek-sylwia-chutnik.html

Nieśmiali ludzie nie mają łatwo, szczególnie kiedy trafiają w nowe środowisko. Ciężko jest zaadaptować się w nieznanym towarzystwie, zwłaszcza gdy sytuacja wymaga przedstawienia się w jak najlepszym świetle, a zapoznanie się z innymi jest niezwykle mile widziane albo wręcz konieczne. Człowiekowi trzęsą i pocą się dłonie, głos nie może wydobyć się z czeluści gardła, a serce zaczyna błyskawicznie przyspieszać. Przezwyciężanie nieśmiałości to lata nieustannej, niesamowicie ciężkiej pracy, której efekty zależą nie tylko od owego nieśmiałka, ale również od otoczenia i jego reakcji na osobę wstydliwą, lękliwą oraz skrępowaną.

Rozpoczęcie nauki szkolnej jest niezwykle ważnym oraz przełomowym wydarzeniem w życiu każdego człowieka. Szkoła to miejsce, w którym nawiązuje się przyjaźnie, poznaje się nowych ludzi i zdobywa się wiedzę potrzebną w toku dalszej edukacji. Niełatwo jest jednak osobom podobnym do tytułowego Nieśmiałka, którego cechuje małomówność. Chłopiec dobrze czuje się jedynie w towarzystwie bliskich osób, bo kiedy wkracza w nowe środowisko - boi się mówić, woli stać z boku i nie zwracać uwagi na siebie. Taka postawa nierzadko irytuje innych, zwłaszcza tych odważnych i niezbyt grzecznych, z tego względu Nieśmiałek nie ma łatwego życia w szkole. Największą zmorą chłopca okazuje się rozwiązywanie zadań przy tablicy - pomimo tego, iż jest dobrym uczniem, stojąc przed swoimi rówieśnikami, zapomina o wszystkim, czego nauczył się do tej pory. Na szczęście tytułowy bohater trafia na pomysłową i czujną nauczycielkę, która dostrzega problem ucznia, proponując mu wspaniałe wyjście z sytuacji budzących niemoc w Nieśmiałku.

Historia Nieśmiałka pokazuje, jak niezwykle istotną rolę w życiu ucznia odgrywa nauczyciel, szczególnie w pierwszych latach nauki, kiedy dziecko jest zapatrzone w swoją panią i darzy ją niekiedy większym szacunkiem oraz uwielbieniem, niżeli własnych rodziców. Z tego względu bardzo ważne jest, aby pedagog bacznie obserwował swoich uczniów, a także odrzucił wszelkie schematy przeszkadzające w odpowiedniej interpretacji pewnych zdarzeń. Pierwsze lata nauki decydują o tym, jak będzie ona przebiegała w późniejszym czasie, dlatego niezwykle istotne jest, aby wiek wczesnoszkolny przebiegł w przyjemnej atmosferze. Owa ogromna odpowiedzialność spada na barki pedagogów - chyba właśnie to zadecydowało o podjęciu przeze mnie decyzji o kształceniu się w tym kierunku. Wbrew pozorom, nie jest on tak łatwy, jak wiele osób sądzi.

Ze swojego doświadczenia wiem, iż nieśmiałość jest naprawdę ogromnym problemem, którego ciężko się pozbyć. W moim przypadku musiało minąć wiele lat, abym przestała czuć obawy przed publicznymi wystąpieniami, chociaż nie ukrywam, że do tej pory nie przepadam za tym. Książki z serii Poczytajki Pomagajki są wspaniałe, dlatego na każdym kroku polecam je wszystkim osobom, które mają w swoim otoczeniu dzieci - te lektury to wspaniały prezent, jakim można obdarować młodego czytelnika.

http://nieperfekcyjnie.pl/2015/01/niesmiaek-sylwia-chutnik.html

Nieśmiali ludzie nie mają łatwo, szczególnie kiedy trafiają w nowe środowisko. Ciężko jest zaadaptować się w nieznanym towarzystwie, zwłaszcza gdy sytuacja wymaga przedstawienia się w jak najlepszym świetle, a zapoznanie się z innymi jest niezwykle mile widziane albo wręcz konieczne. Człowiekowi trzęsą i pocą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
116
116

Na półkach: ,

Tytułowy Nieśmiałek z książki Sylwii Chutnik to chłopiec borykający się z brakiem pewności siebie.
Każde publiczne wystąpienie napawa go tak silnym lękiem i przerażeniem, że nie jest w stanie wydusić z siebie żadnego słowa. Natychmiast zamyka się w sobie w obawie przed tym, że zostanie wyśmiany.
Ten problem sprawia, że chłopiec bardzo boi się chodzić do szkoły, gdzie odpowiada się przy tablicy.
Właściwe podejście pedagoga i jego życzliwość pozwolą Nieśmiałkowi zapanować nad swoją słabością, a w przyszłości być może całkowicie ją wyeliminować.
Nie bez znaczenia będzie tu także wsparcie rodziców czy przyjaciół.
Więcej na blogu:
http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2014/10/poczytajki-pomagajki.html

Tytułowy Nieśmiałek z książki Sylwii Chutnik to chłopiec borykający się z brakiem pewności siebie.
Każde publiczne wystąpienie napawa go tak silnym lękiem i przerażeniem, że nie jest w stanie wydusić z siebie żadnego słowa. Natychmiast zamyka się w sobie w obawie przed tym, że zostanie wyśmiany.
Ten problem sprawia, że chłopiec bardzo boi się chodzić do szkoły, gdzie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
3145
925

Na półkach:

Wspaniała bajka biblioterapeutyczna. Polecam.

Wspaniała bajka biblioterapeutyczna. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
172
137

Na półkach: ,

Bajka dla nieśmiałków. Czasem jedno zdanie może zdziałać cuda.

Bajka dla nieśmiałków. Czasem jedno zdanie może zdziałać cuda.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    47
  • Chcę przeczytać
    43
  • Posiadam
    6
  • Dla dzieci
    4
  • 2014
    4
  • Dla dzieci i młodzieży
    2
  • Dla Dzieci
    1
  • Podboje literackie Tristana i Nataniela
    1
  • 2015
    1
  • Literatura dziecięca
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Nieśmiałek


Podobne książki

Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,7
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,0
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,3
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...

Przeczytaj także