Okładka książki Nie-zgrane dziecko. Zaburzenia przetwarzania sensorycznego - diagnoza i postępowanie Carol Stock Kranowitz
Carol Stock Kranowitz Wydawnictwo: Hartigrama poradniki
poradniki
The Out-of-Sync Child
Hartigrama
2012-01-01
2012-01-01
Anna Sawicka-Chrapkowicz

Okładka książki Autyzm w czasie pandemii Tony Attwood, Jed Baker, Sean Barron, Temple Grandin, Carol Gray, Ellen Notbohm, Barbara Sher, Carol Stock Kranowitz
Autyzm w czasi... Tony Attwood, Jed B...

Dla mnie, jako terapeuty i fanki L. Miller jest to fantastyczne źródło wiadomości. Ze względu na prosty, ale bardzo obrazowy język, świetny przekaz i przykłady polecam także rodzicom dzieci, z zaburzeniami SI.

Bardzo dobra literatura, dzięki której można uzupełnić lub poszerzyć wiedzę na temat zaburzeń:
1. integracji sensorycznej (dziecko nadreaktywne - nadwrażliwe ,,o nie"; podreaktywne "znudzone", które nie reaguje na bodźce; poszukiwacz przygód "wszystkiego chce więcej "),
2. układu przedsionkowego odpowiedzialnego za odróżnianie góry i dołu ciała,
3. układu prioprioceptywnego tzw. wewnętrznego oka, informującego o położeniu ciała,
4. koordynacji bilateralnej (obustronnej),
5. posturalnych,
6. wzrokowych
7. słuchowych.
W książce tej opisany jest także autyzm, zespół Aspergera, ADHD oraz sposoby, rodzaje i formy pracy z dziećmi nie-zgranymi.

2. układu przedsionkowego odpowiedzialnego za odróżnianie góry i dołu ciała,
3. układu...

Ta książka popełnia prawie wszystkie grzeszki jakie popełnia większość wątpliwej jakości poradników. Ładnie brzmiące zdania bez poparcia w nauce, przytoczone świadectwa osób, które mówią że to działa i dlatego mamy w to uwierzyć, chęć wyjaśnienia zbyt wielu rzeczy za pomocą swojego konstruktu itp. Parę założeń, które opisuje autor jest dla mnie nadinterpretacją bądź myśleniem życzeniowym.

Mimo tego ponad połowa tego poradnika ma sens. Jest odpowiedzią na całkiem realne zapotrzebowanie i do pewnego stopnia techniki tu opisane są aplikowalne. Przy założeniu, że to wszystko jest poparte dowodami naukowymi sama książka jest przystępnie skonstruowana. Nie mogę oczekiwać rygoru naukowego od pozycji, która ma być "dla każdego".

Minusowy punkcik za wydanie. Dużo tekstu na stronie, małe marginesy oraz błędy w składzie.

Ta książka na nowo przypomniała mi, po cholerę zaczynałam studia z integracji sensorycznej. Jasno przedstawia klasyfikację problemów i trudnych zachowań, tłumaczy skąd się one biorą i przedstawia praktyczne pomysły na radzenie sobie z nimi.

• Dziecko
  • Wychowanie
  • Przeczytane w 2021 roku

Carol Stock Kranowitz Nie-zgrane dziecko. Zaburzenia przetwarzania sensorycznego - diagnoza i postępowanie Zobacz więcej