rozwiń zwiń

Wybacz mi, Leonardzie

Okładka książki Wybacz mi, Leonardzie Matthew Quick
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wybacz mi, Leonardzie
Matthew Quick Wydawnictwo: Otwarte literatura młodzieżowa
408 str. 6 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Tytuł oryginału:
Forgive Me, Leonard Peacock
Wydawnictwo:
Otwarte
Data wydania:
2014-10-08
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-08
Liczba stron:
408
Czas czytania
6 godz. 48 min.
Język:
polski
ISBN:
9788375152791

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Przebaczyć



672 325 37

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
1987 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
774
116

Na półkach: , , , , ,

Coś czuję, że ten autor wpisał się już w moją listę naj! Często jest on porównywany z Johnem Green i moim zdaniem, przy Matthew, pan Zielony wypada bardzo słabo! Co ich różni? Moim zdaniem wszystkie książki Greena poza „Gwiazd naszych wina” są oparte na podobnym schemacie (to znaczy, nie czytałam jeszcze „Will Grayson, Will Grayson”, ale obawiam się, że nie zmienię mojej opinii). Natomiast dwie książki pana Quicka, które przeczytałam, były całkowicie, zupełnie inne i niesamowicie cudowne, więc już nie mogę się doczekać, kiedy sięgnę po „Prawie jak gwiazda rocka” i „Poradnik pozytywnego myślenia”. Wiecie, stosik rośnie i niedługo będzie aż do sufitu!
Jak do „Niezbędnika obserwatorów gwiazd” podchodziłam bardzo sceptycznie, tak sięgając po „Wybacz mi, Leonardzie”, wiedziałam, że szykuje się wspaniała intelektualna rozrywka.
Głównym bohaterem książki jest osiemnastoletni Leonard Peacock (śmieszki za nazwisko, hehe). Nie jest to typowy amerykański nastolatek, a przynajmniej się za takiego nie uważa. Jego jedynym przyjacielem jest staruszek mieszkający w sąsiedztwie, Walt, z którym ogląda stare filmy z Borganem. W dniu swoich urodzić, Leonard postanawia zabić swojego dawnego najlepszego przyjaciela Ashera a potem popełnić samobójstwo. Co go skłoniło do tak drastycznego kroku? Jak bardzo trzeba być zrozpaczonym, by pozbawić się życia? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce pana Quicka.
Ta książka to jeden wielki krzyk o uwagę. Na co dzień spotykamy przecież ludzi innych, którzy nie podążają ślepo za tłumem, za modą. Czasem patrzymy na nich i myślimy sobie: „Boże, co za dziwak!” Takim dziwakiem, odtrąconym nawet przez własnych rodziców jest główny bohater naszej historii. Chcąc w końcu zwrócić na siebie uwagę, postanawia podjąć tak drastyczne kroki. A przecież tak naprawdę bardzo chce żyć, jak każdy człowiek w jego czy moim wieku.
A może Leonarda do tego kroku pchnęły przemyślenia, którymi lubił się zadręczać? Prezentując spostrzeżenia głównego bohatera, Matthew Quick pokazuje nam absurdy naszych czasów – wiecznie nieszczęśliwych dorosłych, to, że gonimy za rzeczami, które wcale nas nie uszczęśliwiają, to, że uczymy się myśleć w sposób szablonowy (żeby dobrze wypaść na egzaminie/maturze/sesji). Leonard przekonuje nas, że warto czasem zrobić coś, co nas uszczęśliwia, nawet jeśli nie spodobało by się to otoczeniu.
Styl autora jest bardzo przyjemny, przez książkę niemal się płynie, choć lekko irytują bardzo długie przypisy, które trochę przeszkadzają w czytaniu (po przeczytaniu przypisu musiałam jeszcze raz czytać ostatnie dwa zdania, by nie stracić wątku). „Wybacz mi, Leonardzie” porusza wiele ważnych tematów, jak odrzucenie, samotność, wpływ przeszłości na nasze życie czy właśnie absurdy naszego świata.
Jeśli chodzi o minusy, to przychodzą mi do głowy tylko dwa. Pierwszym z nich jest okropne wydanie. Może jestem zrzędliwa, ale jeśli płacę za 397 stron tekstu, to chcę, żeby ich tyle było. Tymczasem każdy rozdział poprzedza pusta kartka (grrr!), mamy bardzo duże wcięcia, na niektórych stronach mamy taki śmieszny układ graficzny:
O taki
Jest okropny
Za co ja płacę
Nieszczególnie podobał mi się też wątek Lauren – mam wrażenie, że kiedy współcześni twórcy sięgają po temat chrześcijaństwa, zazwyczaj je wyśmiewają. A przecież dziewczyna na pewno jakoś wpłynęła na życie naszego głównego bohatera!
Mimo tych wad, „Wybacz mi, Leonardzie” to przepiękna historia, która powinna być dla nas trochę jak wyrzut sumienia – może i my powinniśmy komuś powiedzieć: „Wybacz mi?”
Ocena: 9/10 (wybitna)

Coś czuję, że ten autor wpisał się już w moją listę naj! Często jest on porównywany z Johnem Green i moim zdaniem, przy Matthew, pan Zielony wypada bardzo słabo! Co ich różni? Moim zdaniem wszystkie książki Greena poza „Gwiazd naszych wina” są oparte na podobnym schemacie (to znaczy, nie czytałam jeszcze „Will Grayson, Will Grayson”, ale obawiam się, że nie zmienię mojej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    3 120
  • Przeczytane
    2 781
  • Posiadam
    981
  • Ulubione
    389
  • Chcę w prezencie
    123
  • Teraz czytam
    50
  • 2015
    38
  • 2015
    38
  • 2016
    23
  • 2014
    22

Cytaty

Więcej
Matthew Quick Wybacz mi, Leonardzie Zobacz więcej
Matthew Quick Wybacz mi, Leonardzie Zobacz więcej
Matthew Quick Wybacz mi, Leonardzie Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także