Wybacz mi, Leonardzie

2014-10-08
2014-10-08

Przebaczyć

1987 ocen

Niektóre dzieła próbują być metaforami lub traktatami, które pod płaszczem innej historii
skrywają manifest, krytykujący współczesne im społeczeństwa. Co to ma wspólnego z książką
autorstwa Matthewa Quicka „Wybacz mi Leonardzie”?
Głównym bohaterem tej powieści jest Leonard Peacock. Niezwykle inteligentny fan Hamleta
i filmów z Bogartem. Outsider, którego niemal nikt nie rozumie. Poznajemy go w dniu 18. urodzin,
kiedy to zaczyna realizować swój misterny plan. Pierwsza jego część zakłada, iż obdaruje
wyjątkowymi prezentami cztery najbliższe mu osoby. Druga, iż zastrzeli z Walthera P38 byłego
najbliższego przyjaciela Ashera Beala, po czym popełni samobójstwo.
Przyznaję, zetknięcie się z książką o Leonardzie Peacocku było naprawdę niecodziennym
doświadczeniem. Mamy w niej wielopoziomowego bohatera, za którego tokiem rozumowania
niekiedy trudno nadążyć. By osoba czytająca książkę, mogła bardziej wczuć się w Leonarda w
intrygujący sposób wykorzystano zabiegi edytorskie zmieniając miejscami układ tekstu. To wrażenie
pogłębiają wszechobecne przypisy, w których główny bohater rozwija swoje myśli.
Na drugim biegunie jest przytłaczające swym ogromem, zamierzenie autora do punktowania
wad współczesnego społeczeństwa. Czego tu nie ma!? Dywagacje o Holokauście. Krytyka religijnego
fanatyzmu i wizji nowoczesnego rodzica. Pogarda dla konsumpcjonizmu i niszczenia wszelkiej inności.
A to i tak jedynie ułamek poruszonej w powieści problematyki.
Długo zastanawiałem się, co w tej książce mi nie odpowiadało. Pewne wątpliwości mam
wobec samego Leonarda. Autor tak bardzo podbijał jego „dziwność”, że momentami było to nużące.
Nierówność pozostałych bohaterów przyprawiała mnie o ból głowy. Część z nich jest naprawdę
świetnie napisana. Co do reszty, człowiek ma poczucie jakby nie byli żywymi istotami, a wyłącznie
pretekstem do uwypuklenia jakiegoś problemu. Ponadto, poruszana tematyka jest pod wieloma
względami naprawdę trudna. Uważam, że nim ktokolwiek dorosły chciałby wręczyć tę książkę na
prezent nastoletniej osobie najpierw powinien sam ją przeczytać.
Podsumowując, „Wybacz mi Leonardzie” to po troszę manifest, po troszę literatura
młodzieżowa. Nie jestem jednak pewien czy to stanie w rozkroku wyszło książce na dobre.
Manifest 8/10
Literatura YA 5/10

autorstwa Matthewa Quicka „Wybacz mi Leonardzie”?
i filmów z Bogartem. Outsider, którego niemal nikt nie...

Obcowanie z książkami Matthew Quicka ociera się o moją prywatną definicję przyjemności, jaka płynie z obcowania z literaturą. "Płynie" to nieprzypadkowe słowo. Przez powieści autora, dzięki stylowi i znakomicie prowadzonej narracji, płynie się bowiem niczym olimpijczyk. Trochę wpław, bo emocji tu nie brakuje, ale to kolejna zaleta.

"Wybacz mi, Leonardzie" nie odczarowuje jednak pewnej Matthew Quickowej klątwy. Autor notorycznie i jednostronnie zachwala "bycie innym, wyjątkowym", co niestety w jego definicji niekiedy ociera się o niekoniecznie uzasadnioną bucowatość. A przecież bycie "tym normalnym", podążającym za trendami czy pewnymi społecznymi tendencjami, nie zasługuje na potępienie.

No i sam Leonard. To pierwszy przypadek, gdy szczerze nie czułam sympatii do głównego bohatera.

Czy mimo to nadal uwielbiam twórczość Quicka?

Tak. Bo naprawdę potrafi w opowieści. I pokazuje, że te porywające niekoniecznie muszą zawierać elementy bohaterskich przygód czy nadnaturalnych mocy i zjawisk.

Uwielbiam Quicka, bo pisze dużo o nas. O tym, czego często nie wypowiadamy na głos.

"Wybacz mi, Leonardzie" nie odczarowuje...

Bezpośrednia, trudna, ale również satysfakcjonująca. Przeżycia Leonarda mnie poruszyły i chcąc nie chcąc przekupił mnie swoim nieszablonowym podejściem i ciętym żartem. Pomimo ciężkiej tematyki dobrze się czytało, a spostrzeżenia głównego bohatera celnie uderzały w obecne problemy.

Dla mnie- książka trudna w odbiorze. Tym bardziej, że uwielbiam książki z akcją, tajemnicą i nawałnicą emocji. Tu nie ma akcji, co jednak nie oznacza, że nic się dzieje. A trochę się dzieje... Molestowanie, patologiczna rodzina, Holocaust. Patrzymy na świat i na ludzi oczyma Leonarda i musimy wierzyć, że wszystko jest prawdą, że jest tak, jak odczuwa to młody, wrażliwy i cholernie inteligentny chłopak. Jeśli potraktujemy książkę, jako pamiętnik "chorego" nastolatka i skorzystamy z możliwości zgłębienia jego świata, podejrzenia myśli i szperania w jego zepsutym życiu- okazuje się, że jest ekscytująco. Niebezpiecznie i przede wszystkim brutalnie prawdziwie. A suma summarum książka jest mądra i przemyślana.

"Inność to cecha pozytywna. Ale inność jest również trudna."

Leonard czuje się inny.
Mądrzejszy, wrażliwszy.
Uważniejszy, bardziej empatyczny.

Czuje się wyalienowany.
Opuszczony, niezrozumiany.
Skrzywdzony.

Leonard to bohater i narrator powieści Matthew Quicka
pt. "Wybacz mi, Leonardzie".

Leonard jest bardzo skoncentrowany na sobie.
Ale wbrew pozorom zauważa też innych.
Prawie wszystkich ocenia surowo.

W książce opowiada o matce, ojcu, sąsiedzie,
szkolnych kolegach i nauczycielach, dziewczynie,
codziennym życiu, przemyśleniach
i innych niby zwykłych rzeczach.

Snuje swą opowieść w dniu 18. urodzin.
Snuje ją spokojnie, choć emocje w nim buzują,
bo zamierza zastrzelić swego dawnego przyjaciela, a potem siebie.
Na nierówno ściętych włosach ma kapelusz, a w plecaku... pistolet dziadka.

Co było przyczyną?
Co zaszło w przeszłości?
Czy chłopak jest niezrównoważony?
Dlaczego wytrwał tyle lat?
Dlaczego teraz pękł?

Myśli samobójcze, depresja, molestowanie,
samotność, porzucenie przez rodziców.
W tle rozmowy o nazistach, holokauście i wierze.

Nie da się tego czytać spokojnie.

"Inność to cecha pozytywna. Ale inność jest również trudna."

Leonard czuje się inny.
Mądrzejszy, wrażliwszy.
Uważniejszy, bardziej empatyczny.

Czuje się wyalienowany.
Opuszczony, niezrozumiany.
Skrzywdzony.

Leonard to bohater i narrator powieści Matthew Quicka
pt. "Wybacz mi, Leonardzie".

Leonard jest bardzo skoncentrowany na sobie.
Ale wbrew pozorom zauważa też...

Dobrze napisana historia, która pozostawia słodko-słone uczucia. Jednak uważam, że wiele osób może utożsamiać się z postacią Leonarda

Świetna historia, lekkie piór. Czego chcieć więcej? Dla mnie bomba.

Świetna historia, lekkie piór. Czego chcieć więcej? Dla mnie bomba.

Główny bohater powinien wylądować w psychiatryku

Główny bohater powinien wylądować w psychiatryku

"Wybacz mi, Leonardzie" to książka, która jak zawsze u Mattew Quicka porusza trudne tematy. I jest chyba najmocniejsza ze wszystkich czterech powieści.
Leonarda Peacocka nikt nie zauważa. Chłopak zamierza popełnić samobójstwo w dniu swoich 18 urodzin. Goli włosy i rozdaje "prezenty" każdemu, kto jakoś pomógł mu w życiu. Albo wręcz przeciwnie- zamierza ukarać swojego dawnego przyjaciela, który stał się jego oprawcą. Czy rzeczywiście odejście z tego świata jest celem Leonarda? Może po prostu chce przypomnieć ostatni raz światu o sobie?
Oprócz tematu samobójstwa książka porusza także inne-przemocy seksualnej i holocaustu. Ten pierwszy jest szczególnie przejmujący, bo pokazuje przemianę ofiary w kata. Jestem pewna, że wielu z czytelników zajrzało, tak jak ja, na koniec książki żeby dowiedzieć się, czy bohater umrze, czy nie. Nie umiera, ale zakończenie też nie jest do końca szczęśliwe. Trzeba sobie dopowiedzieć samemu resztę historii Leonarda.
To nie jest prosta opowieść na relaksujące popołudnie, ale warto ją przeczytać.

Matthew Quick po raz kolejny pokazuje, że dla niego władanie słowem jest niemal tak naturalne, jak oddychanie. Wspaniała historia, opisująca naprawdę trudną sytuację, w jakiej znajduje się główny bohater. Lekka do czytania choć jednocześnie poruszająca do głębi. Jeśli ktoś lubi twórczość Quicka, tą pozycją na pewno się nie zawiedzie.

• 2015
  • 2015