rozwińzwiń

Oficjalne recenzje i

Przebaczyć

672 325 37

1986 ocen

Bezpośrednia, trudna, ale również satysfakcjonująca. Przeżycia Leonarda mnie poruszyły i chcąc nie chcąc przekupił mnie swoim nieszablonowym podejściem i ciętym żartem. Pomimo ciężkiej tematyki dobrze się czytało, a spostrzeżenia głównego bohatera celnie uderzały w obecne problemy.

Dla mnie- książka trudna w odbiorze. Tym bardziej, że uwielbiam książki z akcją, tajemnicą i nawałnicą emocji. Tu nie ma akcji, co jednak nie oznacza, że nic się dzieje. A trochę się dzieje... Molestowanie, patologiczna rodzina, Holocaust. Patrzymy na świat i na ludzi oczyma Leonarda i musimy wierzyć, że wszystko jest prawdą, że jest tak, jak odczuwa to młody, wrażliwy i cholernie inteligentny chłopak. Jeśli potraktujemy książkę, jako pamiętnik "chorego" nastolatka i skorzystamy z możliwości zgłębienia jego świata, podejrzenia myśli i szperania w jego zepsutym życiu- okazuje się, że jest ekscytująco. Niebezpiecznie i przede wszystkim brutalnie prawdziwie. A suma summarum książka jest mądra i przemyślana.

"Inność to cecha pozytywna. Ale inność jest również trudna."

Leonard czuje się inny.
Mądrzejszy, wrażliwszy.
Uważniejszy, bardziej empatyczny.

Czuje się wyalienowany.
Opuszczony, niezrozumiany.
Skrzywdzony.

Leonard to bohater i narrator powieści Matthew Quicka
pt. "Wybacz mi, Leonardzie".

Leonard jest bardzo skoncentrowany na sobie.
Ale wbrew pozorom zauważa też innych.
Prawie wszystkich ocenia surowo.

W książce opowiada o matce, ojcu, sąsiedzie,
szkolnych kolegach i nauczycielach, dziewczynie,
codziennym życiu, przemyśleniach
i innych niby zwykłych rzeczach.

Snuje swą opowieść w dniu 18. urodzin.
Snuje ją spokojnie, choć emocje w nim buzują,
bo zamierza zastrzelić swego dawnego przyjaciela, a potem siebie.
Na nierówno ściętych włosach ma kapelusz, a w plecaku... pistolet dziadka.

Co było przyczyną?
Co zaszło w przeszłości?
Czy chłopak jest niezrównoważony?
Dlaczego wytrwał tyle lat?
Dlaczego teraz pękł?

Myśli samobójcze, depresja, molestowanie,
samotność, porzucenie przez rodziców.
W tle rozmowy o nazistach, holokauście i wierze.

Nie da się tego czytać spokojnie.

"Inność to cecha pozytywna. Ale inność jest również trudna."

Leonard czuje się inny.
Mądrzejszy, wrażliwszy.
Uważniejszy, bardziej empatyczny.

Czuje się wyalienowany.
Opuszczony, niezrozumiany.
Skrzywdzony.

Leonard to bohater i narrator powieści Matthew Quicka
pt. "Wybacz mi, Leonardzie".

Leonard jest bardzo skoncentrowany na sobie.
Ale wbrew pozorom zauważa też...

Dobrze napisana historia, która pozostawia słodko-słone uczucia. Jednak uważam, że wiele osób może utożsamiać się z postacią Leonarda

Świetna historia, lekkie piór. Czego chcieć więcej? Dla mnie bomba.

Świetna historia, lekkie piór. Czego chcieć więcej? Dla mnie bomba.

Matthew Quick po raz kolejny pokazuje, że dla niego władanie słowem jest niemal tak naturalne, jak oddychanie. Wspaniała historia, opisująca naprawdę trudną sytuację, w jakiej znajduje się główny bohater. Lekka do czytania choć jednocześnie poruszająca do głębi. Jeśli ktoś lubi twórczość Quicka, tą pozycją na pewno się nie zawiedzie.

"Wybacz mi, Leonardzie" to książka, która jak zawsze u Mattew Quicka porusza trudne tematy. I jest chyba najmocniejsza ze wszystkich czterech powieści.
Leonarda Peacocka nikt nie zauważa. Chłopak zamierza popełnić samobójstwo w dniu swoich 18 urodzin. Goli włosy i rozdaje "prezenty" każdemu, kto jakoś pomógł mu w życiu. Albo wręcz przeciwnie- zamierza ukarać swojego dawnego przyjaciela, który stał się jego oprawcą. Czy rzeczywiście odejście z tego świata jest celem Leonarda? Może po prostu chce przypomnieć ostatni raz światu o sobie?
Oprócz tematu samobójstwa książka porusza także inne-przemocy seksualnej i holocaustu. Ten pierwszy jest szczególnie przejmujący, bo pokazuje przemianę ofiary w kata. Jestem pewna, że wielu z czytelników zajrzało, tak jak ja, na koniec książki żeby dowiedzieć się, czy bohater umrze, czy nie. Nie umiera, ale zakończenie też nie jest do końca szczęśliwe. Trzeba sobie dopowiedzieć samemu resztę historii Leonarda.
To nie jest prosta opowieść na relaksujące popołudnie, ale warto ją przeczytać.

Jest to nie tylko historia dla młodzieży, ale przede wszystkim o młodzieży. Polecam dorosłym

Od jakiegoś czasu zaczęłam sięgać po ksiązki, które już dłużej na mnie czekają i dzięki temu trafiłam na tą. Z jednej strony nie potrafię powiedzieć dlaczego, ale przypomina mi klimatem Buszującego w zbożu i tak trochę Arystotelesa i Dante. Wszystkie trzy są odmienne, ale zarazem pokazują tą prawdziwość i to, że to nie tylko książka, a po cześci zbiór myśli, coś znacznie większego, a jednocześnie tak prostego. Ciekawe jest to, jak bardzo momentami da się czuć, mieć dosłownie de ja vi i doceniam w szczególności to jak wpłynęła na moje myślenie, na moje obiektywne patrzenie na niektóre przeżycia. Oczywiście może to być dla niektórych jedna z kolejnych książek jakie przeczytają w swoim życiu, nie przeżyją tak czytania jej i to jest całkowicie ok, ale mam nadzieję, że jednak dotrze ta książka końcowo do tych co jej potrzebują.
Szczerze miałam całkiem inne wyobrażenie o czym będzie, lecz końcowo na pewno mogę powiedzieć, że się nie zawiodłam.

Główny bohater powinien wylądować w psychiatryku

Główny bohater powinien wylądować w psychiatryku