Okup krwi

Okładka książki Okup krwi
Marcin Jamiołkowski Wydawnictwo: Genius Creations Cykl: Herbert Kruk (tom 1) fantasy, science fiction
201 str. 3 godz. 21 min.
Kategoria:
fantasy, science fiction
Cykl:
Herbert Kruk (tom 1)
Wydawnictwo:
Genius Creations
Data wydania:
2014-09-29
Data 1. wyd. pol.:
2014-09-29
Liczba stron:
201
Czas czytania
3 godz. 21 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379950102
Średnia ocen

                6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Fenix Antologia: Zajdel 2019 Ewa Białołęcka, Paweł Ciećwierz, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Marcin Jamiołkowski, Aleksandra Janusz, Marta Kładź-Kocot, Magdalena Kucenty, Marta Magdalena Lasik, Katarzyna Rogińska, Anna Sikorska, Marta Sobiecka, Dominika Węcławek
Ocena 6,7
Fenix Antologi... Ewa Białołęcka, Paw...
Okładka książki Fenix Antologia 6-7 (2-3/2019) Magdalena Białek, Zuza Biedrzycka, Bartek Biedrzycki, Mirosław Gołuński, Wojciech Gunia, Marcin Jamiołkowski, Marta Kładź-Kocot, Paweł Komosa, Błażej Kurowski, Walter Miller, Marek Oramus, Wala Ponomariowa, Radek Rak, Anna Sikorska, Marta Sobiecka, Krzysztof Sokołowski, Justyna Sygulska, Agnieszka Szady, Marek Turek, Dominika Węcławek
Ocena 6,8
Fenix Antologi... Magdalena Białek, Z...
Okładka książki Creatio Fantastica nr 1 (58) 2018 – Fantastyka miejska Adam Barcikowski, Sylwia Borowska-Szerszun, John Crowley, Stefan Ekman, Magdalena Gancarczyk, Elana Gomel, Marcin Jamiołkowski, Jacek Jarecki, Wiktoria Król, Katarzyna Kubacka, Michał Łukowiak, Wiktor Magdziarz, Krzysztof M. Maj, Sarai Mannolini-Greenwood, Leigh McLennon, Mika Modrzyńska, Ksenia Olkusz, Pafnucy Rzeszutko, Elliot Star, Barbara Szymczak-Maciejczyk, Audrey Taylor, Magdalena Wąsowicz, Aleksandra Wojtaszek, Anna Wołosiak-Tomaszewska, Konrad Zielonka
Ocena 8,0
Creatio Fantas... Adam Barcikowski, S...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 8 / sierpień 2018 Halina Bortnowska, Wojciech Brzoska, Bolesław Chromry, Jacek Dehnel, Wojciech Engelking, Natalia Fiedorczuk, Kaja Grzegorzewska, Marcin Jamiołkowski, Grzegorz Jankowicz, Henry Kissinger, Tomasz Kontny, Andrzej Krajewski, Anna Maziak, Janusz Miliszkiewicz, Małgorzata Rejmer, Dariusz Rosiak, Sylwia Siedlecka, Chulud Szaraf, Marcin Wicha, Leszek Wicherek, Agnieszka Wójcińska, Marta Zabłocka, Julia Zabrodzka
Ocena 6,6
Pismo. Magazyn... Halina Bortnowska, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
216 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
334
22

Na półkach: ,

Recenzja znajduje się również na: http://zniewolone-trescia.blogspot.com Każdy z nas chciałby czasami przeżyć przygodę – wyruszyć z plecakiem ku nieznanemu, co wiązałoby się z nieprzewidywalnymi zdarzeniami. Tylko czy to naprawdę jest tak przyjemne, jak nam się wydaje?
Herbert Kruk jest krawcem, jednak skrywa w sobie pewien sekret. Jest też magiem i właśnie ta profesja sprawia, że pewnego dnia przychodzi do niego niespodziewany klient z ofertą nie do odrzucenia. Herbert ma dostarczyć do Warszawy, miasta pozbawionego magii, tajemniczą przesyłkę. Cóż, 30 kilometrów do pokonania nie jest wyczynem dla protagonisty powieści. Jednak gdy pojawiają się przeszkody, całość staje się bardzo awanturniczą podróżą.
Przyznam szczerze, że kilka pierwszych stron tej dwustustronicowej powieści jakoś nie zachęcało mnie do dalszej lektury. Piszę o stronach, bo „Okup krwi” pozbawiony jest jednolitego podziału na rozdziały, do czego nie mogłam się przyzwyczaić. Zrobienie przerwy w czytaniu było tu dość trudne, bo oznaczało urwanie fabuły. Sama zaś historia rozwija się i zaczyna pędzić do tego stopnia, że trudno przewidzieć kolejne wydarzenia i się oderwać od lektury. Tylko dzięki szczęściu, którego Herbert ma pod dostatkiem, i przypadkowym sojusznikom głównemu bohaterowi udaje się wyjść z tarapatów w jako takiej całości. Wciąż walczy z nieubłaganym czasem, by ocalić ukochaną Melanię.
Nie powiedziałabym, że Herbert należy do osób bardzo walecznych. Gdyby nie groźba śmierci Melanii, nie kiwnąłby palcem i nie ruszyłby na „przygodę” życia. Chciał trzymać się z daleka od magii, miał ku temu powody związane z przeszłością. To z jego perspektywy obserwujemy rozwój wydarzeń, wszystkiemu towarzyszą jego czasami bardzo ironiczne komentarze. Ten czarny humor świetnie wpisuje się w opowieść, która przypomina starsze pozycje awanturniczych przygodówek.
Mimo braku wyraźnej waleczności Herbert się nie poddaje i uparcie dąży do celu, choć niejednokrotnie podejmuje bardzo głupie decyzje o opłakanych skutkach. Z pewnością sam nigdy nie pokonałby tych trzydziestu kilometrów.
Jednak od czego są towarzysze. W „Okupie krwi” są oni dość przypadkowi, Herbert spotyka ich już w czasie podróży, a oni postanawiają mu pomóc.
Pierwszy z nich to Wyga. Chłopak niedawno uciekł z domu, jednak nie wspomina o powodach. Za drobną opłatą pomaga Herbertowi, po czym ich drogi mają się rozejść. Jednak nie tak szybko. Wyga pojawia się znowu i towarzyszy naszemu krawcowi niemal do samego końca. Magia Herberta go nie przeraża, jest raczej nią zafascynowany. Początkowo zdaje się, że Wyga to zwykły chuligan, może z problemami w domu, ale daje się poznać jako chłopak inteligentny i oczytany. Wymienia z Herbertem wiele ironicznych uwag, co wywołuje u czytelnika uśmiech.
Drugą ważną „pomocnicą” jest Anna, prywatny detektyw, którą Herbert ratuje przed chuliganami, zaczepiającymi kobietę w czasie śledztwa. Co prawda Anna poradziłaby sobie sama, ale już kilkanaście minut później może odwdzięczyć się Krukowi, ratując go z łap wyznawców Bazyliszka. Ania ma twardy kręgosłup moralny, ale też nie podejmuje decyzji zbyt pochopnie. Wie, że skoro Herbert jest poszukiwany, powinna zgłosić policji, że ma z nim kontakt, ale jednocześnie najpierw postanawia sama zrozumieć, o co chodzi w całej sprawie. Ma też swoje chwile słabości – na całą magiczną część tej historii reaguje dość emocjonalnie, nie do końca chce wierzyć w to, co widzi.
Przeciwnicy Herberta zostali stworzeni równie dobrze. Wielu z nich jest silniejszych od głównego bohatera w różnych aspektach, co nadaje opowieści odpowiedniej pikanterii. Choć możemy się domyślać, że Herbert wyjdzie z tarapatów obronną ręką, mamy wrażenie, że tych wrogów nie da się pokonać i tym bardziej kibicujemy głównemu bohaterowi.
Wśród nich jest Gerhard Schrödinger, który zainicjował całą przygodę, zmuszając Herberta do podróży do Warszawy z tajemniczą przesyłką, Bractwo Miast zajmujące się likwidowaniem przejawów magii, któremu, moim zdaniem, przypadło i tak za mało miejsca, czy wyznawcy Bazyliszka, którzy na całej tej awanturze próbowali zarobić.
Jeśli miałabym wskazać postać, która została najbardziej okrojona, byłaby to Melania. Poznajemy ją jedynie dzięki retrospekcjom Herberta z początku ich znajomości i samym jego słowom na jej temat. Dziewczyna jest jedynie powodem tej szalonej, nocnej podróży, ale nic poza tym, przez co mam wrażenie, że nieco spłycono jej znaczenie.
Styl Jamiołkowskiego jak na debiut jest całkiem przyjemny. Prosty, bez zbędnego patosu czy nadmiaru kolokwializmów, ale bardzo dynamiczny, co widać szczególnie w scenach walki, które czyta się naprawdę dobrze. Dialogom również nie mogę niczego zarzucić, są naturalne, a każda z postaci ma swój indywidualny styl wypowiedzi.
Przyczepić się mogę za to do samego składu książki. Wspomniałam już o braku podziału na rozdziały. Drugą irytującą rzeczą jest korekta, która od połowy powieści (dwustustronicowej, przypominam) została zrobiona chyba od niechcenia, bo nie wyeliminowała najbardziej rzucających się w oczy błędów. Jest to jedna z pierwszych powieści wydanych przez Genius Creations, więc mam nadzieję, że w późniejszych publikacjach takie potknięcia zostały wyeliminowane.
„Okup krwi” to przyjemna powieść z nurtu urban fantasy. Gdy już czytelnik przebije się przez niezbyt zachęcający początek, akcja idzie wartko i wciąga. Dobrze zarysowani bohaterowie i lekki styl sprawiają, że debiut Marcina Jamiołkowskiego zachęca do sięgnięcia po kolejne tomy przygód Herberta Kruka.

Recenzja znajduje się również na: http://zniewolone-trescia.blogspot.com Każdy z nas chciałby czasami przeżyć przygodę – wyruszyć z plecakiem ku nieznanemu, co wiązałoby się z nieprzewidywalnymi zdarzeniami. Tylko czy to naprawdę jest tak przyjemne, jak nam się wydaje?
Herbert Kruk jest krawcem, jednak skrywa w sobie pewien sekret. Jest też magiem i właśnie ta profesja...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    249
  • Chcę przeczytać
    179
  • Posiadam
    72
  • 2018
    6
  • Fantastyka
    6
  • Fantasy
    6
  • Audiobook
    5
  • Genius Creations
    3
  • 2023
    3
  • 2021
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Okup krwi


Podobne książki

Przeczytaj także