Urodzić naród. Z problematyki czeskiej i słowackiej literatury kobiecej II połowy XIX wieku

Seria: Communicare - historia i kultura
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwerstytetu Warszawskiego
9 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Czechożydek

"Urodzić naród" to książka interpretująca literaturę kobiecą w ramach czeskiego i słowackiego dyskursu odrodzeniowego XIX wieku. Autorki tej literatury odpowiadają na wyzwania rodzących się obu literatur narodowych, próbując jednocześnie zachować jej kobiecy i nie zawsze zgodny z głównym nurtem ideologii narodowej charakter. Marcin Filipowicz, korzystając z dorobku badań antropologicznych i feministycznych, ujmuje lokalną specyfikę kształtowania się kobiecej płci kulturowej w literaturze dwóch narodów słowiańskich, podległych wówczas monarchii habsburskiej.

źródło opisu: tył okładki

źródło okładki: http://www.wuw.pl/pol_pl_Urodzic-narod-Z-problemat...»

Czechożydek | 2014-06-09
Przeczytana: 09 czerwca 2014

Rewelacja. Spodziewałam się kolejnej trudnej i nudnej publikacji naukowej, nad którą idzie tylko ziewać, a tymczasem czytałam to jak dobry kryminał.
I nieważne, że z omawianych dzieł znam tylko "Babunię" Bożeny Němcovej! Autor tak zręcznie omawia różne teksty, że brak ich znajomości w niczym nie przeszkadza. Oby więcej takich książek wychodziło, studenci będą przeszczęśliwi :)
Polecam!
Dłuższa opinia tutaj: ---> https://czechozydek.wordpress.com/2014/06/14/marcin-filipowicz-urodzic-narod-z-problematyki-czeskiej-i-slowackiej-literatury-kobiecej-ii-polowy-xix-wieku/

smelsik | 2018-06-13
Przeczytana: maj 2018