Golem

Okładka książki Golem
Gustav Meyrink Wydawnictwo: Vesper Seria: Klasyka grozy literatura piękna
337 str. 5 godz. 37 min.
Kategoria:
literatura piękna
Seria:
Klasyka grozy
Tytuł oryginału:
Der Golem
Wydawnictwo:
Vesper
Data wydania:
2014-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-01
Liczba stron:
337
Czas czytania
5 godz. 37 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377311790
Tłumacz:
Antoni Lange
Tagi:
Meyrink golem Praga kabała okultyzm
Średnia ocen

                7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, Joseph Payne Brennan, Donald R. Burleson, Peter Cannon, Hugh B. Cave, Searight Franklyn, Neil Gaiman, Randall Garrett, John Glasby, Edmond Hamilton, S.T. Joshi, David V. Kaufman, Gustav Meyrink, Earl Pierce, Searight F. Richard
Ocena 7,3
Akolici Cthulhu Jorge Luis Borges, ...
Okładka książki Opowieści niesamowite z języka niemieckiego Ludwig Bechstein, Joseph von Eichendorff, Paul Ernst, Hanns Heinz Ewers, Friedrich Gerstäcker, Johann Wolfgang von Goethe, Jeremias Gotthelf, Wilhelm Hauff, Paul Heyse, E.T.A. Hoffmann, Henryk Mann, Thomas Mann, Dauthendey Max, Gustav Meyrink, Paul Rohrer, Georg von Schlieben, Oskar A.H. Schmitz, Theodor Storm, Karl Hans Strobl, Ludwig Tieck, Friedrich de la Motte Fouqué, Heinrich von Kleist
Ocena 7,3
Opowieści nies... Ludwig Bechstein, J...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
194 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
705
289

Na półkach:

Recenzja pochodzi z
http://plejbekpisze.blogspot.com/

Źle podszedłem do lektury "Golema". Zwiedziony niewytłumaczalnym w sumie przeświadczeniem, że będę miał do czynienia z klasyczną powieścią grozy sprzed kilkudziesięciu lat, oczekiwałem podobnych doznań jak w przypadku Lovecrafta, Poego, Chambersa. A to trochę inna historia i trochę inny rodzaj grozy.

W przypadku "Golema" trudno w ogóle mówić o grozie jako takiej. To raczej niepokój i ciągłe doświadczanie odrealnienia świata przedstawionego, dokładnie takie jakie czujemy podczas czytania "Procesu" Kafki czy "Sklepów Cynamonowych" Schulza. Bo do tej dwójki jest Meyrinkowi zdecydowanie najbliżej (albo raczej to tej dwójce jest blisko do Meyrinka, bo Golem został wydany kilkanaście lat wcześniej – dokładnie w 1915 roku).

Główny bohater "Golema", Atanazy Pernath, wycinacz kamieni i artysta-jubiler, żyje na przełomie wieków w Pradze. Jego życie to nieustanne kwestionowanie realności otaczającego go świata, powątpiewanie w świadectwo zmysłów, niewytłumaczalna groza dopadająca go w najmniej oczekiwanych momentach i paraliżująca na długie godziny. Pewnego wieczoru odwiedza go tajemniczy, na poły wyimaginowany gość, który zostawia mu żydowską Księgę Ibbur – w tym momencie Pernath wchodzi na ścieżkę, która przywiedzie go na skraj szaleństwa.


Napisać o "Golemie", że jest to powieść, w której tajemnicza postać z żydowskiej tradycji pojawia się w życiu Pernatha jako pewien klucz i łącznik pomiędzy światem realnym a urojonym, to mało. Meyrink oddał czytelnikom prawdziwy interpretacyjny labirynt, z którego wyjście jest zapewne dane przede wszystkim tym, którzy znają choć trochę Kabałę i tradycję żydowską. Dodatkowo, na całej tej ezoterycznej podbudowie, postawiony jest gmach fabularny o bardzo niestabilnym, onirycznym wręcz szkielecie. Świat, w którym przebywa Pernath i którego my doświadczamy poprzez jego relację, jawi się jako ciągły sen, z którego nie jesteśmy się w stanie przebudzić. Anatazy Pernath jest typowym przykładem tzw. niewiarygodnego narratora, ale dodatkowo (czego nie byłem jak do tej pory świadkiem w literaturze) świadomego swej przypadłości. Pernath jawnie kwestionuje to co pisze, nie kryje tego przed czytelnikiem, jest niewiarygodny nawet dla samego siebie. On sam do końca nie wie kim jest, co potęguje jego egzystencjalne lęki. Józef K. z "Procesu" był przynajmniej pewny swojej tożsamości, Pernathowi nawet to zostaje odebrane.



Gustav Meyrink to postać niezwykle barwna. Był buddystą, miłośnikiem parapsychologii, znawcą Kabały, pasjonatem okultyzmu. Z powodu swych fascynacji, nazywany był nawet „szatanem z Pragi”. "Golema" nie sposób zrozumieć w oderwaniu od tych wszystkich obszarów, które autora żywo interesowały. Dodatkowo (nie wiem na ile to było zamierzone) "Golema" należy postrzegać również jako powieść o jednostce, która zostaje osaczona przez rzeczywistość i zagubiona w bezkresie otaczającego ją świata. Egzystencjalizm pełną gębą.

Jest jednak mała różnica pomiędzy Kafką a Meyrinkiem. Egzystencjalne rozterki Kafki wynikają z zagubienia jednostki w świecie, skonstruowanym przez racjonalny sposób ludzkiego poznania i interpretacji świata. Sądy, biurokracja, życie samo w sobie i ogrom wszechświata nie są obrysowane żadnym nadnaturalnym konturem, to tylko produkt człowieka, jego psychiki i sumienia (przynajmniej tak mi się wydaje). U Meyrinka zaś, za całym egzystencjalnym horrorem, kryje się mistyka, ezoteryka i metafizyka, będące czymś pozaludzkim, niedostępnym poznaniu. Pernath błąka się w świecie bliższym temu ze "Sklepów Cynamonowych" niż temu z "Procesu" ale czy jest to mniej czy bardziej fascynujące trudno orzec. Bo fascynujące jest z pewnością.

Powieść jest bardzo trudna, niedzisiejsza, hermetyczna. Lubię takie rzeczy co jakiś czas. Mam nadzieję, że to dobry prognostyk na 2017 rok. Mam zamiar w końcu porządnie zapoznać się z klasyczną literaturą grozy od Vespera i C&T (ale nie tylko).

Recenzja pochodzi z
http://plejbekpisze.blogspot.com/

Źle podszedłem do lektury "Golema". Zwiedziony niewytłumaczalnym w sumie przeświadczeniem, że będę miał do czynienia z klasyczną powieścią grozy sprzed kilkudziesięciu lat, oczekiwałem podobnych doznań jak w przypadku Lovecrafta, Poego, Chambersa. A to trochę inna historia i trochę inny rodzaj grozy.

W przypadku...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 530
  • Przeczytane
    1 223
  • Posiadam
    436
  • Ulubione
    65
  • Teraz czytam
    42
  • Chcę w prezencie
    25
  • Fantastyka
    19
  • Klasyka
    12
  • Audiobooki
    11
  • Audiobook
    11

Cytaty

Więcej
Gustav Meyrink Golem Zobacz więcej
Gustav Meyrink Golem Zobacz więcej
Gustav Meyrink Golem Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także