rozwiń zwiń

Kalendarz wydarzeń literackich: styczeń 2024

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
04.01.2024

Idzie nowe. A wraz z nim – kolejny sezon literackich targów i festiwali. Wracamy więc z naszym kalendarzem, w którym jak co miesiąc zebraliśmy najciekawsze inicjatywy organizowane z myślą o molach książkowych. Sprawdźcie, co dzieje się w waszej okolicy!

Kalendarz wydarzeń literackich: styczeń 2024

Wydarzenia literackie: styczeń 2024

------

Styczeń w Bibliotece Raczyńskich
Gdzie? Poznań
Kiedy? Cały styczeń

Nowy rok przyniesie nowe wydarzenia w założonej w 1829 roku Bibliotece Raczyńskich w Poznaniu, zlokalizowanej na placu Wolności.

9 stycznia Dom Literatury Biblioteki Raczyńskich i Towarzystwo Literackie im. Adama Mickiewicza zapraszają na spotkanie z Jerzym Szczepkowskim. „Upadły książę” to opowieść wielowarstwowa, pełna zagadek i mrocznych tajemnic, osadzona w wyimaginowanym niemieckim księstewku. Głównym motywem jest diaboliczna intryga, ujęta z różnych perspektyw przez trzech pamiętnikarzy. Pod płaszczykiem sensacyjnej fabuły kryją się wątki filozoficzne, w tym wizje świata Platona, Buddy, Chrystusa i Lucyfera.

Dwa dni później, 11 stycznia, odbędzie się spotkanie autorskie oraz promocja dwóch nowo wydanych książek poetyckich: „Tugdzieś” i „Szkuner” autorstwa prof. Norberta Skupniewcza.

W styczniu odbędzie się XXVII Dzień Judaizmu, a w związku z tym także wiele wydarzeń, które przybliżają kulturę żydowską. W tym roku również w Klubie Książki u Raczyńskich z tej okazji odbędzie się dodatkowe spotkanie. Wydarzenie zaplanowane na 12 stycznia rozpocznie się od wykładu „Golem – od legendy do literatury współczesnej”, po którym nastąpi rozmowa o powieści „Golem” Gustava Meyrinka.

19 stycznia odbędzie się spotkanie z Lechem Szajdakiem o Grupie Poetyckiej „Wołyń”, 24 stycznia – spotkanie wokół książki „Konieczny. Na styk. Prawdziwe historie o ludziach i architekturze”, a 26 stycznia, w ramach cyklu Klub Książki u Raczyńskich, spotkanie poświęcone książce Rebekki F. Kuang „Yellowface”.

Na styczeń przygotowano też akcje zwiedzania biblioteki. Listę wszystkich wydarzeń znajdziecie TUTAJ.

------

Styczeń w Pałacu Potockich
Gdzie? Kraków
Kiedy? Cały styczeń

Przed nami kolejny rok w Pałacu Potockich w Krakowie. Na styczeń przygotowano różnorodny program, który zadowoli zarówno najmłodszych czytelników, jak i nieco starszych miłośników sztuki.

Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wrocław Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Warstwy zapraszają na premierę książki „Bajka, Bajeczka” Barbary Sadurskiej. Rozmowę z autorką poprowadzi Georgina Gryboś. Spotkanie odbędzie się 11 stycznia. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie znajdziecie TUTAJ.

16 stycznia odbędzie się spotkanie z Anną Kaszubą-Dębską poświęcone jej najnowszej książce „Przybyszewska/Pająkówna. Głuchy krzyk” – przełomowej biografii pisarki Stanisławy Przybyszewskiej, autorki zekranizowanego przez Andrzeja Wajdę dramatu „Sprawa Dantona”, i jej matki – malarki Anieli Pająkówny. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie znajdziecie TUTAJ.

Dlaczego jedno z mieszkań Wisławy Szymborskiej nazywane było szufladą? Gdzie znajduje się domofon, z którego można usłyszeć recytowany przez poetkę wiersz? Co noblistka ma wspólnego z Polskim Wydawnictwem Muzycznym? Gdzie Wisława Szymborska dowiedziała się o przyznaniu jej Nagrody Nobla? Lub jakie danie przygotowywała na specjalne życzenie Czesława Miłosza? Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz Wydawnictwo Pascal zapraszają na spotkanie z Anną Piątkowską poświęcone książce „Pluszowe małpy, loteryjki i poetka w szufladzie. Kraków i Zakopane Wisławy Szymborskiej – miejsca obowiązkowe”. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Fortuna. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie, które odbędzie się 29 stycznia, znajdziecie TUTAJ.

W ostatnich dziesięcioleciach Europa Zachodnia trochę zbiedniała, trochę się przybrudziła i nieładnie się starzeje. Ale czar Zachodu nie przestaje na nas działać. Szczególnie młodzi pryskają, żeby sobie w Polsce, obiektywnie coraz ładniejszej, zasobniejszej, „nie zmarnować życia”. Dlaczego Polacy wciąż uciekają do krajów zachodnich? Czy decydują o tym tylko zarobki? A może wabi nas „zapach Zachodu” utożsamiany z wyższą cywilizacją? 31 stycznia odbędzie się spotkanie z Katarzyną Turaj-Kalińską poświęcone jej książce „Wielki Brat Zachód”. Rozmowę poprowadzi Łukasz Wojtusik. Bezpłatne wejściówki na wydarzenie znajdziecie TUTAJ.

------

Słabsi. O nowej książce Sigrid Nunez rozmawiają Paulina Reiter i Remigiusz Ryziński
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 11 stycznia

Big Book Cafe i Wydawnictwo Pauza zapraszają na pierwsze w 2024 roku spotkanie z serii „Gorący tytuł”, w którym prowadzone są dyskusje o ważnych i świeżych książkach.

Spotkanie z udziałem Pauliny Reiter i Remigiusza Ryzińskiego poświęcone będzie najnowszej książce amerykańskiej pisarki Sigrid Nunez„Słabsi”, która ukaże się 10 stycznia w przekładzie Dobromiły Jankowskiej.

Wstęp na spotkanie jest wolny.

Organizatorzy zapraszają do udziału na miejscu i oglądania transmisji na żywo na Facebooku.

------

Salon Literacki: Rena Marciniak-Kosmowska
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 14 stycznia

Centrum Promocji Kultury w dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie w ramach Salonu Literackiego

Gwiazdą wydarzenia będzie Rena Marciniak-Kosmowska – poetka, eseistka, recenzentka, redaktorka i wydawczyni. Opublikowała kilka zbiorów wierszy, antologii i wyborów poetyckich, które opatrzyła wstępami. Twórca radiowy (w tym wielu słuchowisk poetyckich i audycji literackich).

Spotkanie poprowadzi poeta Marek Wawrzkiewicz. Wiersze przeczyta aktorka Olga Miłaszewska.

Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona.

------

47. Wieczory z Poezją i Muzyką
Gdzie? Warszawa
Kiedy? 25 stycznia

25 stycznia o godzinie 19:00 odbędzie się 47. odsłona cyklu Wieczory z Poezją i Muzyką. Wydarzenie, które zorganizowane zostanie w budynku PROM Kultury Saska Kępa przy ul. Brukselska 23 w Warszawie, poświęcone będzie noblistce Toni Morrison w nowej roli poetki.

Poezje Toni Morrison i czterech innych Afroamerykanek zinterpretuje Renata Dancewicz. Jak informują organizatorzy, wszystkie prezentowane autorki to wielowymiarowe artystki i aktywistki zmieniające świat, nagrodzone wieloma prestiżowymi nagrodami.

Janusz Bogacki – impresje muzyczne. Halina Cieplińska – scenariusz i prowadzenie wokół tomu „Czarne diamenty” w jej przekładzie.

Wstęp wolny.

------

6. Sądeckie Targi Książki
Gdzie? Krynica
Kiedy? 26–28 stycznia

Sądeckie Targi Książki otwierają noworoczne kalendarium targowe. W tym roku odbędą się 26–28 stycznia, po raz kolejny w Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju.

W ubiegłym roku na Sądeckie Targi Książki przyjechały oficyny wydawnicze z całej Polski. Przestrzeń targową odwiedziło blisko 4 tys. gości.

„Sądeckie Targi Książki przyciągają jak magnes tuzy wydawnicze, prestiżowe księgarnie z całej Polski, ale też wydawnictwa regionalne i tych, którzy wydawanie tego, co wychodzi spod ich ręki, wzięli tylko i wyłącznie na swoje barki. Sądeckie Targi Książki to przede wszystkim ludzie pochłaniający książki, którzy nie wyobrażają sobie życia bez czytania, bez poszerzania swoich horyzontów. To wreszcie ludzie, którzy te książki piszą i promują” – informują organizatorzy.

W programie 6. Sądeckich Targów Książki: spotkania autorskie, rozmowy o książkach, czytelnictwie… Nie zabraknie również czytelniczych niespodzianek dla najmłodszych. W czasie trwania targów odbędzie się uroczysta gala Nagrody literackiej im. ks. prof. Bolesława Kumora. Konkurs honoruje sądeckich ludzi pióra oraz książki o Sądecczyźnie.


komentarze [2]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
domekzkart 05.01.2024 10:27
Czytelniczka

Wydarzenia zapowiadają się ciekawie, niestety dość daleko ode mnie. Szkoda, że w małych miastach rzadko się odbywają eventy literackie

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 04.01.2024 10:00
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post