Biały Kieł

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Paco | 2017-07-11
Na półkach: Bejbikowo, Przeczytane
Przeczytana: 11 lipca 2017

Nadciągał jak gradowa chmura.
Zbliżał jak Porsche na autostradzie.
Czaił niczym teściowa na kochanego zięcia.
Moment, w którym musiałem dzieciakowi oczy otworzyć.
Moment, w którym stanął twarzą w twarz z faktami.
A są one takie - powiedziałem - Koziołek Matołek może Cię bodnąć, Reksio capnąć a Miś Uszatek zjeść. Nie uwierzył.
Postanowiłem zagrać va banque.
Przeczytałem mu ,,Białego Kła''.
I żarty się skończyły. Dosłownie i w przenośni.
Pojawiło się natomiast gro refleksji. Z jedną wybijającą.
Najstraszniejszym zwierzęciem jest człowiek.
Który nie tylko bodzie, gryzie i zjada.
On krzywdzi dla samej przyjemności.
Swojej przyjemności.

Dzieciak poważnieje i każda wiedza jest mu potrzebna.
Nawet ta boląca.
A sam London i Jego książka to górna półka opisów przyrody.
Mansarda zwierzęcej behawioralności.
Ekstremum dzikiej natury.
Gdzie zwięzły, obrazowy język przenosi nas bezpośrednio do centrum wydarzeń.
Wydarzeń gwałtownych, odartych z uczuć, nieokrzesanych.
Oddających...

Czasami tak się zastanawiam, co moja czarna, czworonożna psina myśli sobie o mnie. Co sądzi o tym, co robię?? Jak mnie potrzega? Jakie swe zwierzęce wnioski wyciąga? Czy śmieje się, może podziwia. Nie wiem co bardziej przeważa. Trochę się też mnie boi, bo na mój głos z reguły odpowiada respektem, szacunkiem i z moim zdaniem liczy się najbardziej. Choć paradoksalnie z radości cieszy się niezmiernie, bo ogonem macha jak wściekły. Wyczuwa też znakomicie mój nastrój; jest bowiem niczym moje odbicie, zwierciadło, które odbija tkwiące we mnie emocje. Gdy zatem jestem czymś wkurzony usuwa się na drugi plan. Wówczas trzyma się blisko mojej mamy, z której zdanie zaraz po mnie liczy się najbardziej. Nie muszę się nawet wydzierać, głosu podnosić. Wystarczy, że zaczynam coś szybciej robić, czegoś szukać, spieszyć się i w niewielkim stopniu widać na mnie emocje i on to wszystko czuje. Szóstym zmysłym jakby. Jednak, gdy wszystko jest ok to w moim towarzystwie jest mu chyba najlepiej. Natomiast...

Nieraz oglądałam "Białego Kła" i z tego co pamiętam, film dość znacząco różni się od książki. Mimo tego czytanie lektury szło szybko i z wyraźną przyjemnością, nie wpłynęło to na mój pozytywny odbiór utworu.

Powieść dzieli się na pięć części. Pierwsza opowiada o starciu dwóch mężczyzn z gromadą głodnych wilków. Druga - o rodzicach Białego Kła i pierwszych miesiącach jego życia, kiedy nie ma on jeszcze do czynienia z człowiekiem. Trzecia i czwarta - główny bohater dorasta i doznaje wiele zła ze strony ludzi i psów, przez co staje się nieufny i niebezpieczny. Piąta - Biały Kieł poznaje lepszą część ludzkiej natury, przywiązuje się mocno do Weedona Scotta, zbiera rozmaite doświadczenia, które nie zawsze okazują się łatwe, a na koniec ratuje życie, samemu odnosząc obrażenia. Wszystko kończy się szczęśliwie.

Przemiana Białego Kła rzeczywiście wydaje się zbyt idealna, ale mnie to nie przeszkadza. To taka książka, że autorowi można "wybaczyć" ten zabieg. Przedstawia ona walkę...

Wioletta | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Wspaniała i niejednokrotnie wzruszająca opowieść o niezwykle mądrym wilku. O cierpieniu jakie zaznał od gatunku ludzkiego, który znając tylko nienawiść potrafi wskrzesić w sobie niesamowitą miłość do człowieka. Dzikość i nieokiełznanie, śmierć i przetrwanie. Jack London po mistrzowsku oddał naturę wilka (ha, ha! gadam jakbym była wilkiem).

Obowiązkowa pozycja dla miłośników przygód... Niezwykle wzruszająca powieść Jacka Landona opowiadająca o losach pewnego wilka, który trafia między ludzi, wśród których nie zawsze jest lepiej niż na wolności...

Jednak można też że nie wszyscy ludzie są tacy sami o czym dowiadujemy się ze stron powieści... Polecam...

adams101010 | 2014-03-31

Czytałem w dzieciństwie, potem dla przyjemności w szkole średniej, jakiś czas temu wróciłem z tym tematem polecając coś do poczytania pewnemu młodemu obywatelowi. Oj, czyta się...Stary jestem, a oderwać się nie mogłem. I wzruszałem się jak dawniej.

Wkp | 2018-02-13

PRZYJAŹŃ CZŁOWIEKA I ZWIERZĘCIA

Czemu warto przeczytać Białego Kła? To dobre pytanie, bo do schematu historii tu zawartej popkultura nie tyle nas przyzwyczaiła, co najzwyczajniej zraziła. Dzieci pewnie wciąż bawią się nieźle na filmach o przyjaźni człowieka i zwierzęcia, ale to głownie dlatego, że nie znają całego mnóstwa obrazów, które powstały wcześniej. Człowiek w książkach i na kinowym ekranie zaprzyjaźniał się z psami, słoniami, delfinami, pandami, nawet orką – i to przecież niejednokrotnie. Każdy potrafi wymienić po kilka tego typu dzieł, w większości niestety marnej jakości (ta zresztą pogarsza się z każdą kolejną produkcją). Dlaczego więc warto przeczytać Białego Kła? Bo, że warto, nie ulega wątpliwości. Bo to klasyka i jeden z prekursorów podobnych dzieł? Też, ale nie do końca. Warto głównie dlatego, że to po prostu świetna książka, napisana pięknym, choć szorstkim językiem, potrafiąca poruszyć i dużych i małych odbiorców.

Całość recenzji na portalu NTG:...

Arek | 2014-07-17
Przeczytana: 09 lipca 2014

"Biały Kieł" to moja pierwsza "przygoda" z powieściami Londona. Mimo że powieść zapowiada się dobrze od barwnych, ciekawych opisów lodowej niegościnnej przyrody. To później czytało mi się ją coraz gorzej. Dalsze opisy bardzo mnie nużyły. Pchają się tam ludzie, zapatrzeni w swoją wielkość, siłę pokonywania przyrody, jakby było konieczne udowodnienie że ich mały paluszek jest taki wielki i wspaniały. Czym dalej dążył zaprzęg psów z człowiekiem o "wielkim" palcu, tym bardziej się nudziłem. Potem gdy zaczęto opisywać co wilki myślą, to ja już miałem dostatecznie dość. Porzuciłem więc niezykle przejmującą książkę dla "Dziewczyny która igrała z ogniem"

Leeloo_Dallas | 2015-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2015

To przepiękna opowieść o tym, jak wilcze szczenię z niewielką domieszką psiej krwi znalazło się w świecie ludzi. Mieszanka krwi spowodowała, że zwierzę czuło się skazane na przebywanie z człowiekiem i uzależnione od bolesnej więzi, jaka łączy ludzi i psy. Więzi bolesnej, bezwzględnej i często krwawej.
Książka napisana jest w ciekawy sposób. Możemy bowiem oglądać świat oczami wilka rozumować jego umysłem. Na szczęście jednak nie została przekroczona granica, po przejściu której uznałabym, że czytanie o wilczych myślach jest nie realne czy też może banalne. Jak dla mnie w najlepszy z możliwych sposobów Jack London opisał zwierzęce instynkty.
Prawdę mówiąc już dawno nie czytałam tak dobrej książki, której bohaterem jest zwierzę.

Adrian F | 2017-03-18
Na półkach: Przeczytane, Audiobook
Przeczytana: 18 marca 2017

Bardzo ciekawa i wzruszająca książka dla większych dzieci. Ciekawe czy we współczesnej szkole byłaby dopuszczona do użytku bez cenzury... Polecam zwłaszcza, jeśli ktoś kocha psy, pomimo kilku absurdów dotyczących ich wychowywania i zwyczajów, jest to naprawdę wartościowe dzieło.