Trzydziestolecie 1914-1944

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
7 (25 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
830111861X
historyczna

Książka w skondensowany sposób opisuje literaturę polską, która powstawała i rozwijała się od czasu odzyskania niepodległości przez Polskę po pierwszej wojnie światowej, poprzez nadzieję i rozczarowania międzywojnia aż do lat drugiej wojny światowej. Autorka zamieszcza tu podstawowe informacje dotyczące literatury, nurtów artystycznych i pisarzy, dając jednocześnie zwięzłe charakterystyki twórczości poszczególnych autorów, często odbiegające od konwencjonalnych ujęć tematu. Praca znakomicie pobudza do samodzielnego myślenia.Odbiorcy: historycy literatury, studenci, nauczyciele, uczniowie szkół średnich.

Katarzyna | 2015-01-23
Na półkach: Przeczytane, Recenzje
Przeczytana: 23 stycznia 2015

"Trzydziestolecie" Anny Nasiłowskiej rzeczywiście w bardzo skondensowany sposób opisuje literaturę polską lat 1914-1944. Autorka tej krótkiej syntezy dostarcza nam niemal wszystkich niezbędnych informacji o literaturze dwudziestolecia międzywojennego i okresu II wojny światowej.

Pozycja ta idealnie może się sprawdzić w sytuacjach kryzysowych, gdy na szybko przed egzaminem musimy zapoznać się z charakterystyką grup literackich, z twórczością najwybitniejszych i najbardziej nowatorskich umysłów epoki oraz z ogólną sytuacją polityczną, społeczną czy literacką panującą wówczas w naszym kraju. Wyboldowane w tekście najważniejsze terminy, hasła i nazwiska ułatwiają wyszukiwanie najistotniejszych informacji. Ze względu na objętość (216 stron w formacie A5) jest pozycją bardziej zachęcającą do lektury niż znacznie obszerniejsze "Dwudziestolecie międzywojenne" Jerzego Kwiatkowskiego. Skromniejsza objętość książki odbija się jednak na ilości zawartych w niej treści. Choć...

olkademolka | 2012-01-23

Rewelacyjna książka! Nie dość, że była moją główną podporą w przygotowaniach do egzaminu z Literatury Współczesnej, to - przede wszystkim - dała mi piękny obraz mojej ulubionej epoki w dziejach literatury polskiej. Wielkie dzięki!

comafan | 2016-01-06

Zwięzła synteza historii literatury lat 1914-1944 w moim odczuciu niezwykle udana. Najbardziej udane są cztery pierwsze rozdziały, które są fantastycznie napisane i mają bardzo dużą wartość merytoryczną. Ogólnie książka bardzo udana- zasługuje na miano arcydzieła.

książek: 1929
tove | 2016-06-24