Uciekinier z Utopii

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Prace krytyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
83-01-13547-6
Uciekinier, Utopii
historia
Aga

Twórczość Herberta stała się w wysokim stopniu ofiarą stereotypów i uproszczeń, graniczących z zupełnym nieporozumieniem czy interpretacyjnym nadużyciem. Są one nadal rozpowszechniane, zwłaszcza w masowym obiegu krytycznym: w popularnych periodykach, historycznoliterackich kompendiach, podręcznikach szkolnych, programach telewizyjnych czy radiowych. Książka Barańczaka przynosi prawdziwszy obraz twórczości Herberta. Pokazuje bowiem, jak poeta ten daleki jest od wszelkiej dosłowności, jak operuje ironią, jak bywa sceptyczny wobec uznanych prawd. Jednocześnie z mistrzostwem interpretacyjnym demonstruje, jak mocne są w tej poezji podstawowe wartości, jak one właśnie fundują wielkość tej poezji, jej tożsamość, złożoność i konsekwencję. Tom uzupełniają zgromadzone w Aneksie późniejsze wobec pierwodruku teksty na temat Herberta oraz posłowie Adama Poprawy. Ostatnie wydanie (pierwsze krajowe) - edycja Towarzystwa Przyjaciół Polonistyki Wrocławskiej z 1994 r. - od paru lat jest całkowicie niedostępne, a stale utrzymuje się na listach lektur dla studentów filologii.

Herbi | 2013-08-11
Przeczytana: 1998 rok

Ta książka, mimo że powstała prawie 30 lat temu, nic się nie zestarzała i do tej pory jest (i myślę, że nadal będzie) jedną z najlepszych książek poświęconych poezji Zbigniewa Herberta. Barańczak znany jest przede wszystkim jako doskonały tłumacz i poeta, ale trzeba pamiętać, że jest też świetnym teoretykiem literatury i wrażliwym jej krytykiem. "Uciekinier z Utopii" jest tego doskonałym dowodem.

odkaczałka | 2013-08-26

Świetna pozycja jeśli ktoś chce bliżej przyjrzeć się twórczości Herberta, jednak informacje ,,w pigułce" nie zastąpią samych utworów Uciekiniera z Utopii.

Chiara | 2013-03-03

Jedna z najlepszych pozycji poświęconych poezji Herberta. Wnikliwa; książka z najwyższej półki, dla przygotowanego odbiorcy.

Trithemius | 2016-07-07
DIONKA | 2016-03-02