Historia literatury polskiej

Okładka książki Historia literatury polskiej Anna Nasiłowska
Okładka książki Historia literatury polskiej
Anna Nasiłowska Wydawnictwo: Instytut Badań Literackich PAN językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Instytut Badań Literackich PAN
2022-04-29
2022-04-29
IBL historia literatury literatura polska literaturoznawstwo

Podręcznik w sposób zbyt ogólny opowiada o literaturze średniowiecznej. Jednak mimo wszystko czyta się go bardzo dobrze. Im bliżej czasów w których żyjemy tym lepsze treści i informacje można znaleźć w książce. Mi się podoba w sposób szczególny omówienie literatury renesansowej. Według mnie bardzo dobry podręcznik literatury polskiej. Jeden z lepszych jednotmowych.

Po zapoznaniu się z książką lepiej rozumiem, dlaczego nikt już dzisiaj nie pisze syntez historycznoliterackich o takiej rozpiętości. Mija się to z celem.

Podręcznik słabiutki, powierzchowny, nie nadążający za stanem badań, a poprzestający na ogólnikach rodem z podręczników do liceum. Zdarzają się też błędy merytoryczne nie do zaakceptowania w tego rodzaju kompendiach, np. "Odę nie do druku" Trembeckiego uznano za utwór skierowany do Ignacego Krasickiego. I robi to specjalistka od Trembeckiego!

Starannie wydana i naprawdę z ogromnym literackim, ale i naukowym wyczuciem, bardzo przystępnie napisana "Historia literatury polskiej" profesor Anny Nasiłowskiej jest doskonałym rzeczoznawczym źródłem nie tylko dla ucznia, studenta czy też poruszającego się umiejętnie po często zawiłych ścieżkach naszej ojczystej literatury pracownika naukowego, ale książka ta niebywale wartościowa i przez to literacko i naukowo atrakcyjna powinna być częstą lekturą każdego polonisty, poety, pisarza tworzącego i interpretującego nie tylko beletrystykę, ale też trudne teksty oparte na faktach, a zwykłemu czytelnikowi, chcącemu nauczyć się systematycznego, a przy tym również zwięzłego i precyzyjnego wypowiadania się w mowie i piśmie, praca ta na pewno umiejętności te pozwoli mu przyswoić. Marek Biegalski

Pomocny, choć siłą rzeczy pobieżny przegląd najważniejszych autorów i autorek polskiej literatury, od Galla Anonima po Tokarczuk.

• 500+
  • Nauki humanistyczne
  • Książki o książkach, języku i literaturze
  • Językoznawstwo, nauka o literaturze

Dodaj cytat z książki Historia literatury polskiej