Anomalia

2014-11-28
2014-11-28
Jan Jackowicz
sensacja intryga śmierć tajemnica Czarnobyl

Książka, która w zasadzie nie wiadomo o czym jest, dużo zbędnych szczegółów nic nie wnoszących do akcji a w sumie i całej akcji niewiele

Konferencja naukowców, morderstwo, tajniki energii atomowej...
ciekawe tematy razem wrzucone do garnka.
Trochę za bardzo autor stara się udowodnić swoją wiedzę fizyczną, ale ogólnie książkę czyta się dobrze i przyjemnie

Konferencja naukowców, morderstwo, tajniki energii atomowej...
ciekawe tematy razem wrzucone do garnka.

Bardzo ciekawy thriller, zwłaszcza dla osób lubiących tematykę naukową. Intryga ciekawie wpleciona w tematy ścisłe, dodatkowo umiejscowiona w malowniczej Italii. Wartka akcja, zaskakujące zwroty akcji.

Ksiązka bardzo słaba.Zaczyna się bardzo dobrze ,potem wszystko się rozdrabnia w retrospekcje ,przegadanie,jakieś pseudonaukowe dysertacje i anegdotki ze świata nauki.Wszystko jakoś tak bez ładu i składu posklejane jakby autor powklejał jakieś naukowe teorie z internetu wprost w usta bohaterów.Więcej gadania o niczym niż akcji.Także postacie jakieś blade,słabo zarysowane .Książka napisana bez pasji i bez emocji.

W jednej chwili autor ma czytelnika za debila, tłumacząc, że piwnica to pomieszczenie pod podłogą parteru (!),by za chwilę zarzucać pojęciami z fizyki cząstek i informatyki, nie tłumacząc niczego, bo tego pewnie już sam nie rozumie, a co dopiero sensownie wprowadzić wątek. Do tego główny bohater, nieprzekonujący podstarzały profesor erotoman i zwyczajnie nuda z każdej strony... Nie, to było ponad moje siły. Łapałam już lepsze pozycje z fizyką w tle.

Wszelkie wątki naukowe, które autorzy przeplatają w swoich książkach, bardzo lubię z racji tego że jestem chemikiem i z nauką mam styczność na co dzień. Jednakże nie zawsze sprawą łatwą jest operowanie nimi, ponieważ zbyt wnikliwe podawanie szczegółów na temat danego zagadnienia może sprawić, że czytelnik rzuci w kąt książkę i więcej po taką nie sięgnie. Z drugiej strony zbyt podstawowa wiedza i nic po za tym może również zniechęcić i sprawiać wrażenie słabej wiedzy pisarza. Należy zatem znaleźć złoty środek. Czy autor Anomalii go znalazł? Niestety nie bardzo...

Z pozoru książka zapowiada się bardzo ciekawie. Główny bohater Massimo Redi zostaje poproszony o wygłoszenie wykładu na konferencji dotyczącej bezpieczeństwa ziemi, odbywającej się we włoskim mieście Errice. Jednakże podczas niej umiera Alexander Kaposka, znany ukraiński fizyk, który stworzył bardzo niepochlebną opinię o bezpieczeństwie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu. W tym czasie na konferencji gości również sam papież Jan Paweł II, który wyjeżdża bardzo szybko gdy dochodzi do kolejnego morderstwa w jego osobistych komnatach. Teren szybko zostaje otoczony przez policję i służby bezpieczeństwa a Massimo wraz ze swoim byłym studentem Fabiem próbują dowiedzieć się o co chodzi.

Książka zapowiadana jest jako thriller, aczkolwiek nie poczułem w trakcie jej czytania żadnego napięcia, żadnego zdenerwowania. Nie sądzę, bym to ja był jakiś wybrakowany i tego nie doceniał... A intryga, jaka wychodzi na jaw z kolejnymi stronami nie poruszyła mnie, wręcz odwrotnie wydawała się dość banalna i oklepana. Miejscami miałem wrażenie, jakby autor stworzył tą książkę, by nieco ponarzekać i przelać swoje przemyślenia na temat Czarnobyla, tajnych baz, zarówno amerykańskich jak i związku radzieckiego, czy też o samej broni biologicznej. Natomiast przy okazji stworzył jakąś tam historię.

Konstrukcja książki również nie przypadła mi do gustu. Przez mniej więcej połowę wygląda ona jak opis kilku ważniejszych wydarzeń z życia Massimo - mniej więcej dwóch lat przed konferencją oraz już sam pobyt na niej. Do czasu morderstwa Kaposki nie dzieje się właściwie nic. Ten nieco przydługi wstęp ma na celu oczywiście zarysowanie sylwetek postaci oraz ich przeszłości. Mnie osobiście wydał się on za bardzo rozwleczony i stanowi zbyt dużą objętość książki. Znajdziemy również liczne retrospekcje, dziejące się wiele lat wcześniej i z perspektywy różnych postaci. Nie jest to jednak w żaden sposób zaznaczone, możemy domyślić się tego dopiero po tym, co się dzieje. Jedne z nich są na miejscu i nie mam do nich żadnych zastrzeżeń, natomiast inne zdecydowanie nie za bardzo. Warto zwrócić uwagę na podział fabuły na poszczególne rozdziały. Zdarza się bowiem, że czytamy, po czym mamy nagle koniec i kolejny rozdział. Próbowałem doszukać się przyczyny i jej nie znalazłem. Akcja potrafi być niekiedy ucinana w środku wydarzenia, by zapoczątkować nowy rozdział na kolejnej stronie.

Anomalia, choć to książka krótka i ciekawie zapowiadająca się, wywarła na mnie dość negatywne wrażenie. Nie wiem, czy thrillery do mnie nie przemawiają i ich "nie czuję" czy też to wina po prostu tej książki. Niemniej przeczytałem, ale zapewne więcej do niej nigdy nie wrócę.

mieszane uczucia

mieszane uczucia

Zastanawia mnie do kogo ta książka jest skierowana? Bo jeśli do pasjonatów fizyki, to raczej będą rozczarowani. Może i dużo jest w książce dyskusji na ten temat, ale na poziomie elementarnym, tak jakby autor wybrał kilka haseł z wikipedii i wsadził w usta bohaterów. Jeśli jest to książka skierowana do osób lubiących sensacje, spiski i thrillery, to też odejdą z kwitkiem, bo w książce brak prawdziwych emocji, teorie są nieprawdopodobne, tak samo jak zachowania bohaterów. Autor zmieszał ze sobą kilka głośnych nazwisk i katastrof znanych z historii i chyba myślał, że reszta sama wyjdzie w praniu. Niestety - książka długo się rozkręca i to z mizernym skutkiem, na każdej stronie banał aż krzyczy do czytelnika, a do tego styl autora jest mało ciekawy, stosuje on raczej proste zdania i podstawowe słownictwo. Jest wiele lepszych thrillerów tego typu. Tego nie polecam.

Więcej się spodziewałem. Dużo więcej. Miałem wrażenie praktycznie do samego końca książki, że książka się rozkręca. No i w końcu się nie rozkręciła i nastąpił koniec. Koniec ani orginalny ani zaskakujący. Lekko banalny.
Autor też jakby chwytał kilka srok za ogon zamiast skupić się na budowaniu akcji. Właściwie to nawet nie wiem co chciał osiągnąć tą książką. Garść naukowych faktów, jakieś filozoficzne rozważania o relacji nauki z bogiem, mierny wątek sensacyjny, krztyna teorii spiskowych, kilka celnych wniosków i tyle. Można to przeczytać tak o przed snem i już. Ale raczej nikomu bym tej książki nie polecił ponieważ to zwyczajnie strata czasu.

2034

Massimiliano Pieraccini to moje ostatnie odkrycie. Napisał doskonały thriller, świetnie wpasowany w środowisko naukowców - fizyków. Zaskakuje, uczy, zadziwia. I trzeba przyznać, że jest napisany na bardzo wysokim poziomie, ze znawstwem tematu. Zagadnienia fizyki kwantowej są dla mnie czarną magią, jednak powieść "Anomalia" otworzyła mi oczy na wiele tematów - nie dość, że otrzymałam świetny thriller, to jeszcze nabyłam trochę wiedzy i ciekawostek z dziedziny nauk ścisłych.

W Erice odbywa się sympozjum naukowe poświęcone zagadnieniom zagrożeń na Ziemi. Pojawiają się tam czołowi światowi naukowcy, sama elita - nie każdy jest zaproszony do uczestnictwa w tym wydarzeniu. To impreza zamknięta, na której wykład ma wygłosić profesor Massimo Redi. Naukowiec przybywa na miejsce i zdziwiony spotyka tam swojego asystenta i studenta, Fabio Moebiusa. Razem udają się na miejsce konferencji, gdzie okazuje się, że Fabio nie ma zaproszenia.... Massimo załatwia mu wejście i razem udają się na spotkanie z naukowcami. Są tam same światowe sławy. Fabio jest pod wielkim wrażeniem, z ciekawością słucha opowieści ukraińskiego naukowca, Alexandra Kaposki o anomaliach Catta. Massimo nie jest zachwycony, kiedy wśród uczestników dostrzega swoją dawną studentkę i kochankę.
Wracając wieczorem do pokoju, panowie znajdują w otwartych drzwiach pokoju obok, zwłoki Alexandra Kaposki. Są poproszeni o dyskrecję ze względu na planowany przyjazd na konferencję samego Ojca Świętego, który pojawia się w Erice następnego dnia. Niestety, jego wizytę zakłóca kolejne morderstwo - tym razem w jednym z pokojów zostaje znaleziona martwa kobieta.
Renomowana konferencja zmienia się w miejsce zbrodni, a Massimo i Fabio zostają wplątani w aferę o zasięgu ogólnoświatowym.

"Anomalia" to specyficzny i bardzo oryginalny thriller, misternie uknuty i przemawiający do czytelnika. Pierraccini stworzył wręcz naukowy thriller, utkany jak pajęczyna, z niesamowitą wręcz dokładnością. Sceny układają się w jedną całość jak cząsteczki puzzli, łącząc wątek sensacyjny z naukowym. Efekt jest po prostu niesamowity! Fakty przemawiają do czytelnika i sprawiają, że cała opowieść jest niezwykle realna i tym samym przerażająca. Na uwagę zasługuje świetna znajomość tematu i zagadnień naukowych oraz znakomita kreacja bohaterów. Autor zadbał o szczegóły, zarówno dotyczące samej fabuły, jak i swoich bohaterów.
Czytałam z ogromną ciekawością i zafascynowaniem - świetna książka!

• Przeczytane 2015
  • Przeczytane w 2017