Alan Turing. Enigma

Wydawnictwo: Albatros
ALAN TURING: THE ENIGMA
Ophelia

Inne wydania

Człowiek, który przez całe życie miał obsesję na punkcie szyfrów, nie potrafił rozszyfrować sam siebie ALAN TURING: ENIGMA to dramatyczny obraz życia i dokonań Alana Turinga, najbardziej niezwykłego z niedocenianych bohaterów Wielkiej Brytanii, a zarazem jednego z największych innowatorów w skali świata. Na podstawie książki w 2014 roku nakręcono film GRA TAJEMNIC. Alan Turing był...

Alan Turing był matematykiem, którego prace nad łamaniem kodów zmieniły bieg II wojny światowej. Zwerbowany w 1938 roku przez wywiad brytyjski jako nieśmiały, młody nauczyciel z Cambridge, łączył w sobie genialną logikę z talentem inżynierskim. W 1940 roku skonstruowane przez niego urządzenia łamały kodowane przez Enigmę szyfry sił powietrznych hitlerowskich Niemiec.

Turing przed wojną wymyślił pojęcie maszyny uniwersalnej, a w roku 1945 przekształcił je w pierwszy projekt komputera cyfrowego. Jego eksperymenty przyczyniły się również do rozwoju prac nad sztuczną inteligencją. Jednakże wizje Turinga wykraczały daleko poza jego dokonania, gdyż realizacja części projektów nie była możliwa z uwagi na ówczesną technikę. W roku 1952 z powodu homoseksualizmu Alan Turing został uznany za przestępcę i poddany upokarzającym procedurom. W roku 1954, mając zaledwie 41 lat, popełnił samobójstwo.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Andy | 2016-11-23
Na półkach: Przeczytane, EBOOK, Posiadam
Przeczytana: 23 listopada 2016

"Alan Turing. Enigma" jest napisaną przez brytyjskiego matematyka Andrew Hodges'a biografią wymienionego w tytule książki, sławnego brytyjskiego matematyka i kryptologa, twórcy dobrze znanego informatykom pojęcia maszyny Turinga.
Hodges opisuje bardzo szczegółowo kolejne etapy życia Turinga - poczynając od okresu dzieciństwa, szkoły i studiów, jak również okres najbardziej znany tj. prace nad rozszyfrowaniem niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Muszę przyznać, że niektóre fragmenty książki wydawały mi się być odrobinę przydługie - szczególnie etap szkolny z życia Alana. Ciekawy był cały kontekst historyczny opisany w tle. Książka doskonale opisuje specyfikę tradycji i zachowań społeczeństwa brytyjskiego z początku XX wieku. Pozycję tę polecam szczególnie osobom zainteresowanym historią rozpracowania Enigmy, jak również miłośnikom biografii w ogólności.

joly_fh | 2014-05-04
Przeczytana: 04 maja 2014

Nie wiem jak ocenić tę książkę w ilości gwiazdek. Nie powiedziałabym, że "Enigma" jest książką złą, bo może się okazać interesująca i wartościowa dla matematyków i filozofów. Ale nikomu jej nie polecam. "Enigma" po brzegi jest wypełniona opisami zaawansowanych teorii matematycznych, technicznymi szczegółami na temat konstrukcji i działania Enigmy (maszyny szyfrującej) oraz innych maszyn, nad którymi pracował Turing. Jest to zupełnie, ale to zupełnie nieprzyswajalne dla przeciętnego czytelnika, nie będącego matematykiem czy inżynierem. Jej czytanie było dla mnie ekstremalnym wysiłkiem umysłowym. Sprawy nie ułatwiał fakt, że książka ta wydrukowana jest drobnym maczkiem – czcionką bodajże ósemką (i z racji tego te 440 stron powinno się liczyć podwójnie). Oczy bolą! Wykazałam się ogromnym samozaparciem, by ją ukończyć – z szacunku dla osoby głównego bohatera. To nieciekawa książka o ciekawym człowieku.

agrafka | 2015-02-06
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 06 lutego 2015

Nie wiem co o tej książce myśleć... Ciekawie napisana, to na pewno. Bardzo dużo opisów matematycznych, ale czego innego się spodziewać po biografii matematyka? Początkowo starałam się czytać, ale po jakimś czasie odpuściłam i po prostu je omijałam. Jednak za to wydanie, Pruszyńskiemu należy się solidny kopniak. No błagam, białe kartki, ciężkie kartki, duży format, ale czcionka to już jakaś przesada. Około 500 stron napisanych nie wiem, 8? Zdarzały się też wstawki: listy, artykuły, fragmenty książek, które pisane były czcionką jeszcze mniejszą. Aż się czytać nie dało...

Alumfelga | 2014-07-13

Niezwykle interesująca biografia wyjątkowego człowieka: wybitnego matematyka, świetnego kryptoanalityka, jednego z pierwszych informatyków oraz wyprzedzającego swój czas wizjonera.

Wszystkie prace i osiągnięcia naukowe Alana Turinga opisuje autor ze ścisłością i jasnością, jakiej można spodziewać się po zawodowym matematyku. Wyniki zespołu Turinga w łamaniu kodów Enigmy poprzedza precyzyjny opis działania maszyny oraz dotychczasowych osiągnięć Polaków w tej dziedzinie; z kolei jego prace wokół maszyny liczącej ACE wpisane zostały w kontekst powstania i rozwoju informatyki. Pozwala to nie tylko dobrze zrozumieć, czym zajmował się Turing w kolejnych etapach swojego życia (i poszerzyć wiedzę w dziedzinach, w których nie każde opracowanie jest równie przystępne), ale również dostrzec unikalność jego sposobów myślenia oraz poglądów na pracę naukową - koniecznych do zrozumienia, na czym polegały esencja jego intelektu oraz osobowości.

Z równą skrupulatnością Andrew Hodges przedstawia...

Alex | 2015-01-30
Przeczytana: 08 stycznia 2015

Czasem tytuł wydaje się mówić wszystko, a to co znajduje się za nim to jedynie jego rozszerzenie. Bywa i tak, że za nim kryje się historia mająca swoje drugie znaczenie. Każda książka to pewna historia, mniej lub bardziej oparta na faktach, a biografie są specyficznym gatunkiem, w którym analizuje się życie drugiego człowieka, czasem odkrywając pewne sekrety. "Alan Turing: Enigma" i wszystko wydaje się jasne, bo o czym albo o kim może być książka mająca taki tytuł? Zaskoczenie przychodzi szybko, zamiast kolejnej opowieści o jednym z odkrywców niemieckiej maszyny szyfrującej czytelnik dostaje obraz geniusza, jaki zapłacił bardzo wysoką cenę za swoją bezkompromisowość i naiwność.

Kim był Alan Turing? Naukowcem, któremu historia dała okazję by zabłysnąć czy też ona właśnie nie dała w pełni rozkwitnąć jego genialnym ideom? Dziecko swojej epoki czy też wizjoner? Patrząc wstecz można wskazać gdzie ktoś podjął złą decyzję, a kiedy nie wykorzystano momentu, zmieniającego na pewn wiele....

anetapzn | 2015-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2015

Bohater niniejszej książki Alan Mathison Turing urodził się w 1912 roku, zmarł 41 lat póżniej. Był genialnym matematykiem, kryptologiem, ojcem informatyki- skonstruował jeden z pierwszych elektronicznych, programowanych komputerów, autorem słynnej pracy naukowej O liczbach obliczalnych. Jego eksperymenty przyczyniły się również do rozwoju prac nad sztuczną inteligencją. Łączył w sobie genialny umysł z inżynierską precyzją. Był geniuszem w określonej, bardzo wąskiej dziedzinie. Był także człowiekiem wyobcowanym, niezrozumiałym, nieprzystającym do otaczającego go świata. Ten świat, brak zrozumienia i wiele innych czynników pchnęły Turinga do samobójczej śmierci. Andrew Hodges na 752 stronach niezwykle ciekawie ukazał swojego bohatera, który od samego początku, od małego dziecka był nierozumiany, wyobcowany, a jednocześnie genialny. Opierając się na wielu materiałach stworzył obraz człowieka, który nie tylko nie potrafił pogodzić się sam z sobą, ale nie potrafił sam siebie (nomen...

Zacny_Łoś | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

Mam z tą książką spory dylemat.
Jest niewątpliwie książką bardzo dobrą - sporo źródeł, informacji, oprócz postaci Turinga poznajemy także otaczający go świat, książka jest dogłębna (naprawdę, skąd autor miał te wszystkie szczegółowe co do dnia informacje, podczas gdy np. u współczesnego nam Steva Jobsa tych informacji jakby sporo mniej!).
Plus za zdjęcia.
Jednak książka jest trudna w odbiorze dla przeciętnego laika - z powodu matematyki. Szczęśliwie z matematyką (tą pop-naukową) miałem coś wspólnego, więc COŚ kojarzyłem, ale i tak opisy wykraczały poza moje poznanie. A co dopiero ci, którzy z matematyką skończyli w liceum?!
Mimo wszystko ograniczenia wiedzowe nie powinny tu obniżać oceny - to wszak powinna być zaleta, nie wada.
Autor ma łatwość w przekazywaniu myśli, pozwala sobie na metafory (porównywanie sytuacji do Krainy Oz lub Alicji w Krainie Czarów), co nie wydaje się infantylne, a wręcz trafne. Plus wiersze Whitmana, grafiki, nawet kopia notatek Turinga.
Świetna księga dla...

patyska11 | 2015-07-27

Przed kupnem książki czytałam wiele opinii, że jest to raczej podręcznik do matematyki niż biografia. Mimo wszystko postanowiłam ją zakupić i przeczytać. Nie zawiodłam się. Jestem humanistą i może matematykowi łatwiej by się ją czytało, ale moim zdaniem bez tych wszystkich matematycznych dodatków gorzej by było pojąć jakich wielkich rzeczy dokonał człowiek, o którym dowiedziałam się dopiero rok temu. W biografii znajdziemy oczywiście opis życia Alana i dowiemy się nawet wiele o jego życiu intymnym. Gdyby nie film na pewno nigdy nie dowiedziałabym się o człowieku, który kontynuował dzieło polskich kryptologów, jednak trzeba przyznać, że film nie oddaje w pełni osobowości Turinga i nagina trochę fakty, chociaż trzyma Hollywodzki poziom. Nigdy nie dowiemy się czy Alan Turing popełnił samobójstwo czy jego śmierć to tylko nieszczęśliwy wypadek. Możemy rozmyślać co by było gdyby żył i czego byłby jeszcze w stanie dokonać. Niestety rzeczywistości nie da się zmienić, ale ważne jest to...

thelark | 2015-10-26

Do tej pory chyba najbardziej rzetelnie napisana książka poświęcona życiu i działalności naukowej wybitnego matematyka Alana Turinga. Obejmuje ona nie tylko okres, w którym Turing był u szczytu swoich możliwości naukowych, ale też przedstawia jego życiorys w jego początkach - czyli kiedy to narodziła się w nim pasja do matematyki - jak również pod koniec, gdy poddany został upokarzającym prześladowaniom. Poznajemy Turinga nie tylko jako wybitnego wynalazcę i kryptologa, ale też jako ekscentrycznego, czasem trudnego, nieco wyobcowanego, lecz niezwykle interesującego człowieka.

Biografia Hodgesa ma niestety również parę minusów. Książki nie czyta się lekko, a opisy równań matematycznych oraz wyjaśnienia, na jakiej zasadzie działały "Bomby", "Enigmy" i inne tego typu maszyny, mogą sprawić nie lada trudność dla osób, które nie czują się orłami w dziedzinach nauk ścisłych (jak chociażby ja). Pomimo, że nie brak w biografii wielu przypisów i odwołań, nie posiada ona uporządkowanej...

Christian | 2017-05-07

Księga mądrości, jeśli nie boisz się matematycznch zagwozdek

Ekranizacje

Graham Moore z Oscarem za najlepszy scenariusz adaptowany

Za nami kolejna Oscarowa noc. Nagrodę za najlepszy scenariusz adaptowany otrzymał Graham Moore za film "Gra tajemnic", który powstał w oparciu o książkę Andrew Hodgesa "Alan Turing. Enigma".

Nominacje do Scripter Award

Scripter Award to nagroda przyznawana pisarzom, których książki zostały przeniesione na ekran oraz scenarzystom, którzy napisali do tych filmów scenariusze. Niedawno ogłoszono nominacje do 27 edycji tej nagrody. W zeszłym roku nagrodzono autorów książki i scenariusza „Zniewolonego” – filmu, który krótko potem został nagrodzony Oskarem za najlepszy scenariusz adaptowany.