Alan Turing. Enigma

Okładka książki Alan Turing. Enigma Andrew Hodges
Okładka książki Alan Turing. Enigma
Andrew Hodges Wydawnictwo: Albatros Ekranizacje: Gra tajemnic (2015) biografia, autobiografia, pamiętnik
ALAN TURING: THE ENIGMA
Albatros
2014-10-01
2002-02-04
2014-01-01
Wiktor Bartol
Ekranizacje:
Gra tajemnic (2015)

Jest to typowa książka biograficzna na bardzo wysokim poziomie. Liczba przypisów oraz materiałów źródłowych w niej jest nieoceniona. Na pewno będzie to wartościowa pozycja dla osób, które fascynują się tematyką Enigmy, prac nad pierwszymi komputerami czy IIWŚ z punktu widzenia wyspiarzy. Jednakże dla osób chcących po prostu poznać życiorys AMT przebrnięcie przez bibliografię może być trudne, niemniej jednak warto zapoznać się z życiorysem tego wybitnego matematyka, który uważany jest za ojca komputera ogólnego przeznaczenia czy sztucznej inteligencji.
W obecnym cyfrowym świecie naszpikowanym algorytmami AI warto wrócić do korzeni i zobaczyć dlaczego i jak to wszystko powstało.

Zostawiam bez oceny.

Przemęczyłem to, raczej bez przyjemności. Autor przedobrzył. Książka nie jest biografią Turinga, w każdym razie nie sensu stricte. To szczegółowy relacja z dwóch największych zasług Turinga dla ludzkości: jego udziału w rozszyfrowaniu Enigmy (w gratisie dostajemy szczegółowy opis działania urządzenia) oraz współtworzenia przez niego podstaw dzisiejszych komputerów.

Na biografię zostaje niewiele miejsca. Ci, którzy zdecydują się przebrnąć przez kilkaset stron pełnych matematyki i najeżonych trudnym żargonowym słownictwem, być może znajdą w sobie tyle desperacji, aby wyłonić z nich wydarzenia związane z bohaterem i ułożyć w głowie jego spójny życiorys.

Mnie to przerosło. Co nie znaczy, że książka jest zła - będzie bardzo przydatna i wartościowa dla tych, którzy chcą dogłębnie zrozumieć sposób działania niemieckiej Enigmy (bo były też, jak się okazuje, inne modele) oraz kulisy jej złamania (uwaga: uwzględniono rolę Polaków!),albo też poznać wyboistą drogę, jaką maszyny liczące przeszły na początku swojej kariery zanim zawojowały świat.

Zostawiam bez oceny.

FILM Gra tajemnic (2014)- The Imitation Game

Piszą mówią, że zakłamany film. Dla mnie fajnie nakręcony. Aktorzy fajnie zagrali wszyscy. Benedict Cumberbatch= Alan Turing świetnie dobrana postać.
Ciekawie by się do czytało ;) POLECAM :)
Typ: Biografia/autobiografia/pamiętnik. W filmie tak tego nie było czuć, bo nie przepadam za taką literaturą jednak.

FILM Gra tajemnic (2014)- The Imitation Game

Ciekawie by się do czytało ;) POLECAM :)

To jest książka o wyjątkowym geniuszu matematycznym Alanie Turingu i o wielkim dokonaniu jakim było złamanie Enigmy - słynnej niemieckiej maszyny szyfrującej.

Jest to jedna z nielicznych znanych mi książek która drobiazgowo wyjaśnia role i rozstrzyga zażarty spór czy rozwiązanie zagadki Enigmy było zasługą polskich czy brytyjskich matematyków.
Dzieląc te dokonania na dwa wyraźne, rozłączne etapy gdzie najpierw Polacy jeszcze przed wybuchem wojny a potem Brytyjczycy przyczynili się do odwrócenia losów wojny i przyspieszyli zwycięstwo aliantów poprzez rozpracowanie Enigmy.

Oczywiście siłą rzeczy autor poświęcił najwięcej miejsca roli i dokonaniom Alana Turinga.
Książka zawiera kapitalne opisy systemu edukacyjnego ówczesnej międzywojennej Anglii, życie Alana w Sherbone School, jego rodzący się talent matematyczny, relacje rodzinne (zwłaszcza relacje z matką, które ciekawie udokumentowane zostały w postaci listów Alana do niej). Jego bliską relację ze szkolnym kolegą Christopherem, zmarłym przedwcześnie na gruźlicę, z którym będą wspólnie zgłębiać tajniki kryptologii a którego odejście odciśnie piętno na dalszym życiu Alana.
Osoby interesujące się historią komputerów i algorytmiką znajdą w tej książce wiele interesujących informacji o pracach naukowych Alana Turinga a zwłaszcza o tej która zakończyła się stworzeniem abstrakcyjnego modelu tego co dziś znamy wszyscy pod nazwą komputera - maszyny Turinga.Maszyny która dała Turingowi nieśmiertelność i przez którą można śmiało powiedzieć został ojcem informatyki i to już w wieku 26 lat.
Ciekawie zostały opisane lata pracy Turinga w słynnym Bletchley Park gdzie rozpracowywano Enigmę oraz jego wielka choć mniej znana pasja jaką były biegi długodystansowe, trenowane przez Alana na bardzo wysokim, niemal olimpijskim poziomie.W okresie powojennym zacznie wraz z innymi budować pierwsze komputery.Zajmie się też zastosowaniami matematyki w biologii badając procesy morfogenezy.

Z kart książki wyłania się geniusz, nieco zdystansowany do świata i do ludzi, zamknięty w sobie, bardzo starannie dobierający sobie towarzystwo a jednocześnie samotny.Skoncentrowany na swoich wielu pasjach i celach.
Książka w otwarty sposób opowiada też o homoseksualnej orientacji Turinga, która w ostateczności stała się powodem jego samobójczej śmierci w Anglii gdzie zakazany przez prawo homoseksualizm był karany więzieniem lub upokarzającą terapią hormonalną.
To dla mnie rzadka sytuacja kiedy film oparty na tej książce podobał mi się jednak bardziej niż książka, która niestety trochę (?) utonęła w drobiazgowym opisie technikaliów związanych z Enigmą co staje się szybko męczące.
Dlatego tylko 6 gwiazdek.Mimo wszystko polecam jako bardzo ciekawą lekturę.

Dzieląc te dokonania na dwa...

Mam z tą książką spory dylemat.
Jest niewątpliwie książką bardzo dobrą - sporo źródeł, informacji, oprócz postaci Turinga poznajemy także otaczający go świat, książka jest dogłębna (naprawdę, skąd autor miał te wszystkie szczegółowe co do dnia informacje, podczas gdy np. u współczesnego nam Steva Jobsa tych informacji jakby sporo mniej!).
Plus za zdjęcia.
Jednak książka jest trudna w odbiorze dla przeciętnego laika - z powodu matematyki. Szczęśliwie z matematyką (tą pop-naukową) miałem coś wspólnego, więc COŚ kojarzyłem, ale i tak opisy wykraczały poza moje poznanie. A co dopiero ci, którzy z matematyką skończyli w liceum?!
Mimo wszystko ograniczenia wiedzowe nie powinny tu obniżać oceny - to wszak powinna być zaleta, nie wada.
Autor ma łatwość w przekazywaniu myśli, pozwala sobie na metafory (porównywanie sytuacji do Krainy Oz lub Alicji w Krainie Czarów),co nie wydaje się infantylne, a wręcz trafne. Plus wiersze Whitmana, grafiki, nawet kopia notatek Turinga.
Świetna księga dla chcących szczegółowo poznać Alana.
Dlatego stawiam ocenę wybitną.
EDIT: Muszę też nadmienić, że dużo wygodniej by było, gdyby WSZYSTKIE przypisy znajdowały się pod tekstem, a nie na końcu książki.

Mam z tą książką spory dylemat.
Plus za zdjęcia.
Jednak książka...

"Alan Turing. Enigma" jest napisaną przez brytyjskiego matematyka Andrew Hodges'a biografią wymienionego w tytule książki, sławnego brytyjskiego matematyka i kryptologa, twórcy dobrze znanego informatykom pojęcia maszyny Turinga.
Hodges opisuje bardzo szczegółowo kolejne etapy życia Turinga - poczynając od okresu dzieciństwa, szkoły i studiów, jak również okres najbardziej znany tj. prace nad rozszyfrowaniem niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.
Muszę przyznać, że niektóre fragmenty książki wydawały mi się być odrobinę przydługie - szczególnie etap szkolny z życia Alana. Ciekawy był cały kontekst historyczny opisany w tle. Książka doskonale opisuje specyfikę tradycji i zachowań społeczeństwa brytyjskiego z początku XX wieku. Pozycję tę polecam szczególnie osobom zainteresowanym historią rozpracowania Enigmy, jak również miłośnikom biografii w ogólności.

Do tej pory chyba najbardziej rzetelnie napisana książka poświęcona życiu i działalności naukowej wybitnego matematyka Alana Turinga. Obejmuje ona nie tylko okres, w którym Turing był u szczytu swoich możliwości naukowych, ale też przedstawia jego życiorys w jego początkach - czyli kiedy to narodziła się w nim pasja do matematyki - jak również pod koniec, gdy poddany został upokarzającym prześladowaniom. Poznajemy Turinga nie tylko jako wybitnego wynalazcę i kryptologa, ale też jako ekscentrycznego, czasem trudnego, nieco wyobcowanego, lecz niezwykle interesującego człowieka.

Biografia Hodgesa ma niestety również parę minusów. Książki nie czyta się lekko, a opisy równań matematycznych oraz wyjaśnienia, na jakiej zasadzie działały "Bomby", "Enigmy" i inne tego typu maszyny, mogą sprawić nie lada trudność dla osób, które nie czują się orłami w dziedzinach nauk ścisłych (jak chociażby ja). Pomimo, że nie brak w biografii wielu przypisów i odwołań, nie posiada ona uporządkowanej bibliografii. Wydawnictwo nie do końca spełniło też swoje zadanie - format i bardzo mała czcionka książki dodatkowo utrudniają lekturę.

Ciężko się czytało, matematyka to moja pięta Achillesowa, co nie zmienia faktu, że autor wykonał duży kawał pracy nad tą bardzo wnikliwą biografią.

Poważnie wymęczona...

Poważnie wymęczona...

Księga mądrości, jeśli nie boisz się matematycznch zagwozdek

Księga mądrości, jeśli nie boisz się matematycznch zagwozdek

• Biografie
  • Biografia
  • Biograficzne i z historią w tle

Dodaj cytat z książki Alan Turing. Enigma