Napoleon. Tom 2 - Słońce Austerlitz

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Drugi tom zbeletryzowanej biografii najsłynniejszego Francuza obejmuje lata 1799-1805. Trzydziestoletni Napoleon jest pierwszym konsulem. Za pięć lat zostanie cesarzem i wkrótce pod Austerlitz rozgromi koalicję antyfrancuską. Czy udałoby mu się zrobić tę zawrotną karierę, gdyby nie geniusz, energia i upór, dzięki którym pokonywał wszelkie przeszkody na swej drodze?Max Gallo, historyk, eseista i pisarz uważany za niedoścignionego mistrza biografii, śledzi losy bohatera, który do dziś nie przestaje fascynować, niezwykle wnikliwie. Żadna książka o Napoleonie nie odtwarza tak wiernie wydarzeń jego życia. Ta wyśmienita lektura, bardzo dobrze przyjęta zarówno przez historyków, jak i szeroki ogół czytelników, okazała się bestsellerem ostatniego dziesięciolecia we Francji. Książka adresowana jest nie tylko do miłośników biografii, ale również do osób szczególnie zainteresowanych Napoleonem i jego epoką, znajdą tu bowiem fakty rzadko odnotowywane we wcześniejszych opracowaniach.Obecnie na jej kanwie powstaje czteroczęściowy serial z Christianem Clavierem, Gérardem Depardieu, Johnem Malkovichem i Isabellą Rossellini w rolach głównych.

Redire | 2017-03-22
Przeczytana: 21 marca 2017

Zdecydowanie lepsza (przynajmniej dla mnie) od pierwszej części, czyta się szybciej, lżej i ogólnie lepiej. Ukazuje życie i plany Napoleona po zdobyciu władzy, jego dorastanie do bycia cesarzem oraz konsekwencje tego kroku.

Książka Maxa Gallo nadal jest bardziej rozbudowanym kalendarium ale na pierwszy rzut oka można tego nie dostrzec, prawdopodobnie dlatego że Napoleon w tym czasie mniej wojował, przez co jest mniej punktów zaczepienia.

To co nie podobało mi się w poprzedniej części jak najbardziej zostaje i jest aktualne. I tak..., osią książki jest Austerliz, dlaczego do tej bitwy doszło, dlaczego właśnie tam, geneza samej Trzeciej Koalicji. Czytając mamy wrażenie że moment bitwy będzie zwieńczeniem, dramatycznym być albo nie być, że malująć obraz bitwy Gallo ukaże brzydotę ale i piękno wojny... Koniec końców opis bitwy zajmuje dosłownie pół strony.

myszszara | 2017-04-24
Oskar21 | 2017-04-19