historyczna

Przedstawiana książka jest pierwszą pełną biografią Józefa Boruwłaskiego, „polskiego hrabiego” jak nazywano go w Anglii. Autorka sięgnęła do nieznanych źródeł dotyczących szczególnie angielskiego okresu jego życia. Osadziła jego losy na tle szerszego opisu obyczajów społeczeństwa, w którym przyszło mu żyć i walczyć o byt. Zarazem pokazała, jakie miejsce w tym społeczeństwie przypadało „innym” - ludziom w sposób rażący odbiegającym od normy fizycznej i jak oni sami postrzegali swoją rolę i stosunek do nich otaczającego świata. Drugą część książki stanowi pierwszy polski przekład francuskich pamiętników Boruwłaskiego. To niewielkie dziełko jest niewątpliwie dużym osiągnięciem literackim autora, szczególnie zaś włączona doń korespondencja z wielką miłością jego życia, a przyszłą żoną Izaliną Barboutan

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl