Mickiewicz (po śmierci)

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Mickiewicz
popularnonaukowa
jusola

Zebrane w tomie studia i szkice nekrograficzne są kontynuacja książki Zwłoki Mickiewicza z 1997 roku. Umarli są warunkiem naszego istnienia, ponieważ bez nich, bez ich mniej lub bardziej jawnej i ostentacyjnej obecności w życiu, bez ich cichej asysty nie mogłyby się ustanawiać i odnawiać formy naszego bycia na tym świecie. Bez zwłok Mickiewicza nie byłoby Polaków. A gdyby nawet jakimś cudem...

Umarli są warunkiem naszego istnienia, ponieważ bez nich, bez ich mniej lub bardziej jawnej i ostentacyjnej obecności w życiu, bez ich cichej asysty nie mogłyby się ustanawiać i odnawiać formy naszego bycia na tym świecie. Bez zwłok Mickiewicza nie byłoby Polaków. A gdyby nawet jakimś cudem przetrwali bez swoich grobów i cmentarzy, nie byliby zapewne tacy, jakimi się stali. Los żywych i umarłych jest wspólny. Umarli dobrze to wiedzą. Mickiewicz już to wie, choć zdaje się, że właśnie on, zanim umarł, jak mało kto był świadom tego związku. Mickiewicz (po śmierci) powinien nas więc uczyć, w jaki sposób żyć z umarłymi.

źródło opisu: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,829.html

źródło okładki: http://terytoria.com.pl/ksiegarnia,tytuly,829.html

jusola | 2014-02-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 24 lutego 2014

Bardzo ciekawa opowieść o pośmiertnych zabiegach wokół ciała zmarłego nieoczekiwanie w Konstantynopolu Adama Mickiewicza. O tworzeniu legendy, o zawłaszczaniu Mickiewicza przez różne kręgi. O ekonomii funeralnej. O pozostawionych rzeczach. O grobach i o prochach wieszcza wreszcie.
Bardzo dobrze napisana. Okraszona różnymi zdjęciami, rysunkami, fotokopiami.
Jednak dla naprawdę zainteresowanych poetą, żeby się nie rozczarować i nie uznać, że właściwie bez sensu.
Dla mnie interesująca. Choć wydawało mi się, że nieźle znam biografię poety, co nieco zasygnalizował mi Stanisław Rosiek nowego.

Beatrycze | 2014-12-16
Przeczytana: grudzień 2014

W książce Stanisław Rosiek po raz kolejny podejmuje temat nekrografii Adama Mickiewicza. Autor pisze w sposób ciekawy, poruszając wiele aspektów problemu i powołując się na źródła (te niepiśmienne zostają nam udostępnione w postaci ilustracji). Badacz stara się pozostawać obiektywnym, ukazując zawsze obie strony medalu. Jedyne, czego mi tu brakuje, to obszerniejszy opis krakowskiego pogrzebu poety, choć możliwe, że temat ten został wyczerpany w "Zwłokach Mickiewicza" (której to książki niestety nie udało mi się jeszcze zdobyć). Warto przeczytać, zwłaszcza, że - tak, jak zauważa Rosiek - "bez zwłok Mickiewicza nie byłoby Polaków. A gdyby nawet jakimś cudem przetrwali bez swoich grobów i cmentarzy, nie byliby zapewne tacy, jakimi się stali".

Sońka | 2016-05-01
Przeczytana: 10 kwietnia 2016