Dwie obrączki. Opowieść o miłości i wojnie

Okładka książki Dwie obrączki. Opowieść o miłości i wojnie Eve Keller, Millie Werber
Okładka książki Dwie obrączki. Opowieść o miłości i wojnie
Eve KellerMillie Werber Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
Two Rings: A Story of Love and War
Świat Książki
2014-03-05
2014-03-05

Najtrudniejsze fragmenty z tej książki były o dzieciach. Odkąd zostałam matką to trudniej mi jest czytać o śmierci, torturach dzieci które musiały przechodzić przez piekło wojny. Modlę się do boga żeby moje dzieci nigdy nie spotkało piekło wojny. Wszystkim życzę pokojó i wolności. Polecam książkę jest piękna i wzruszająca.

Niewielka objętościowo, pisana dość prostym językiem książka, po której ciężko mi się pozbierać.... O Holocauście napisano już wiele, jest to też tematyka, po którą często sięgam, a ta pozycja wyjątkowo mną poruszyła.
Historia życia urodzonej w Radomiu, obecnie mieszkającej w Stanach Zjednoczonych Żydówki Millie Werber została spisana za namową jej syna przez Eve Keller, znajomą rodziny. Początkowo spotkania kobiet miały charakter wywiadów, z czasem jednak zaprzyjaźnily się, mimo dzielącej je różnicy wieku. Opowieści Millie stawaly się co raz bardziej szczere, aż pewnego dnia wyznała swój największy sekret: w czasie wojny zakochała się i wyszła za mąż. Do tej pory nikt poza drugim mężem, nawet własne dzieci nie miały pojęcia o istnieniu Heńka Grynszpana... Jak to jest utrzymywać miłość w sekrecie przez kilkadziesiąt lat? Miłość po której zostały tylko dwie, związane nitką obrączki i pozaginane zdjęcie...
Książka ta pokazuje, że czas nie zawsze leczy rany... Mimo upływu lat Millie wciąż żywo odczuwa strach okupacyjnych lat, nadal nie dowierza okrucieństwu obozu koncentracyjnego, do którego niestety trafiła. Wciąż tęskni za matką, którą tak bardzo kochała, wciąż ma żal do mężczyzny, który wydał Heńka na pewną śmierć, a sam wojnę przeżył... Ale z całej tej opowieści niezmiennie przebija smutek za utraconą pierwszą miłością... Za chwilami szczęścia wydartymi okrutnym czasom, które nigdy nie powinny mieć racji bytu....
Niech ta opowieść stanie się hołdem pamięci człowieka, o którym nie pamiętał nikt, poza Manią Drezner...

Milie Werber, dziewczyna z Radomia-żydówka.Mając 14 lat wraz z rodziną zmuszona do zamieszkania w gettcie.W jednym pokoju w osiem osób,bez łazienki.Rok później trafia do pracy w fabryce amunicji,niska,drobna,musi stać na skrzynce by dosięgnąć do maszyny. Dwanaście godzin pracy na stojąco w huku,jakikolwiek błąd grozi śmiercią...i tam się zakochała. Póżniej trafia do obozu w Auschwitz,w sam środek piekła...
Wspomnienia pani Werber opisała Eve Keller, językiem prostym a jednocześnie tak sugestywnym i poruszającym,że nie da się obojętnie pisać o tej książce. Ja za bardzo emocjonalnie odbieram takie książki,przy tej też nie obyło się bez chusteczek.
"...nie jest to po prostu opowieśc ocalonej o cierpieniu i stracie,lecz historia gorącej młodzieńczej miłości pośród koszmaru - mimo koszmaru - i że w pewien sposób miłość ta trwa nadal."
Obecnie Pani Millie mieszka nadal na Long Island.

książka przeczytana w ramach lutowego wyzwania"trójka e-pik"

Piękna historia, która opowiada o trudach wojny i tragicznych wydarzeniach oraz strasznym traktowaniu w obozach koncentracyjnych.
Historia przedstawia jednak również losy wielu osób, a także to że nie każdy dla każdego był wilkiem.
Zdecydowanie warto przeczytać, szczególnie że opowiada historie, które wydarzyły się naprawdę i to naszym przodkom.

Rewelacyjna, kolejna książka o holokauście. A dokładnie opowieść spisana przez Żydówkę, która to co przeszła aż trudno sobie wyobrazić. Prostym ale ujmującym językiem opowiedziała o miłości w czasie II wojny światowej. To wszystko co przeszła, jest niewyobrażalne. Ta tęsknota ... za mężem, chociaż jej pierwsze małżeństwo trwało bardzo krótko... Heniek - mąż wraz z innymi żydowskimi policjantami, został wyprowadzony z fabryki za sprawą kolegi ze szkolnej ławki. Strata mamy... do której tak bardzo pragnęła się przytulić... Czytałam ją jednym tchem... a podczas czytania człowiek tak bardzo próbuje jej jakoś pomóc, chociaż wie że nie może...
Piękna książka. Z całym sercem polecam!

Trudno ocenić czyjeś wspomnienia. Nie mogę uwierzyć, że można przeżyć te wszystkie potworności zgotowane ludziom przez innych ludzi, podnieść się i próbować żyć dalej.Wstrząsające.Powinniśmy robić wszystko co możliwe aby nie dopuścić do powtórzenia takich rzeczy a tymczasem co dzieję się dookoła? Ludzkość, w pogoni za władzą i pieniądzem, chyba nigdy nie nabierze rozumu. Smutne.

Cudowna książka. Zdumiewająca, ujmująca i nade wszystko tragiczna. Książka o miłości i wojnie. O tym, jak ludzie w tym okrutnym, pozbawionym sensu czasie zagrożenia, wszechobecnej pogardy i morderstw, mimo wszystko walczą o siebie, walczą o przynależność do kogoś, chcąc poczuć odrobinę ciepła i poczucia bezpieczeństwa. Podziwiam autorkę, jest to kobieta bardzo taktowna, jej przemyślenia dotyczące wojny, bestialskich zachowań wrogów i ogólnego całokształtu tamtej rzeczywistości - są bardzo inteligentne i trafne. Ma ona wiele pytań, które na zawsze pozostaną bez odpowiedzi. Może nie pytań do Boga, w którego zwątpiła, ale szuka ona jakiegoś sensownego wytłumaczenia tego co się działo, a wytłumaczyć się tego nie da. Autorka miała tylko 16 lat gdy trafiła do getta, młodziutka dziewczyna, odebrana później matce i reszcie bliskich jej osób pozostała sama. Potem znajomość z żydowskim policjantem, dzięki któremu zatliła się w niej nadzieja, nadzieja że będzie lepiej. Jednak małżeństwo trwało tylko kilka miesięcy. Znowu została sama...potem ciąg okrucieństw, wola walki, w pewnym momencie poddanie się ale tylko chwilowe.
Książka dobrze napisana. nie można się od niej oderwać. Początkowo obawiałam się, że będzie to bardziej opowieść o miłości a wojna będzie gdzieś w tle, ale nic podobnego. Wszystko się równoważy. Lektura naprawdę godna polecenia.

Dawno nie płakałam przy książce. Ta jest po prostu... końcówka rozbraja. tak jakby cała książka przewinela się przed oczami w sekundę. Wyciska.

Tytuł książki"Dwie obrączki" może sugerować,że to jakiś romans.Nic bardziej mylnego.Jest to opwieść o młodej dziewczynie Millie Wwrber,która cudem przeżyła drugą wojnę światową.Czytając te wspomnienia czułam się tak,jakby Millie siedziała obok mnie w fotelu i opowiadała historię swojego życia.
Urodziła się w rodzinie żydowskiej w Radomiu.W 1941 roku w wieku czternastu lat musiała z całą rodziną zamieszkać w getcie.Wydostała się z getta i w bardzo ciężkich warunkach pracowała w niemieckiej fabryce amunicji.Z fabryki została przetransportowana do Auschwitz.Tam przeżyła prawdziwe piekło.Wiele razy otarła się o śmierć.
Obecnie Millie Werber mieszka w Stanach Zjednoczonych.Dzięki współpracy z Eve Keller,która spisała jej wspomnienia .powstała ta ksiązka,która jest kolejnym świadectwem eksterminacji Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

Podtytuł głosi, że jest to historia o miłości i wojnie. Rzeczywiście, jedna z niezwykłych opowieści Żydów tułających się po Polsce. Mam wrażenie, że im więcej czytam takich historii, tym one są bardziej różne, bardziej niezwykłe, niesamowite, że ludzie mogli przeżyć takie piekło, ale i żyć później, założyć rodzinę, zbudować wszystko od nowa.
Wielkie wow.

Jest tu i miłość (ta zakazana, niemożliwa, ale też spełniona) i potworne okrucieństwo wojny (ominęłam kilka stron, tych najgorszych).
Ecce homo.

Wielkie wow.

Jest tu i miłość...

• Wojna
  • Przeczytam 52 książki w 2015r
  • Szukam (ewentualnie)

Dodaj cytat z książki Dwie obrączki. Opowieść o miłości i wojnie