Spór konfucjanistów z legistami. W kręgu chińskiej kultury prawnej

Seria: Ex Oriente
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
10 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Kultywowanie postawy etnocentrycznej na niwie umysłowej jest dziś nie tylko niestosowne, lecz także nierozważne. Szeroka, wielodziedzinowa i wieloaspektowa konfrontacja kultury zachodniej z kulturami azjatyckimi to obecnie intelektualna powinność, gdyż skutki zaniechania w tej dziedzinie mogą być wyłącznie negatywne. Dlatego przedsięwzięcie Mateusza Stępnia zasługuje na najwyższe uznanie. Jego książka stanowi milowy krok w dziele przyswajania polskiemu czytelnikowi podstaw chińskiej myśli społecznej, politycznej i prawnej. Daje okazję nie tylko do zapoznania się z odnośnym dziedzictwem Państwa Środka, ale także do jego docenienia, przekonania się, że współtworzący je myśliciele byli pełnoprawnymi członkami dziejowej debaty politologicznej i niejednokrotnie antycypowali idee pojawiające się na Zachodzie.

źródło opisu: http://www.wuj.pl

źródło okładki: http://www.wuj.pl

mao | 2016-01-09
Przeczytana: 13 czerwca 2015

świetna książka, pokazuje filozofię konfucjanistów w inny sposób niż typowe opracowania.

szip | 2015-05-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Chiny