Nikt nie rodzi się ateistą

Okładka książki Nikt nie rodzi się ateistą Roger Carswell
Okładka książki Nikt nie rodzi się ateistą
Roger Carswell Wydawnictwo: Logos Media religia
2012-01-01
21 min.
Irena Kanicka
religia chrześcijaństwo ateizm Bóg

Jeśli wierzący twierdzą, że bóg jest to niech ten bóg pomoże wierzącym przekonać ateistów, że istnieje. Jak do tej pory przybywa ludzi rozsądnie myślących. Niech będzie pochwalona nauka i logiczne myślenie.
Idąc tokiem myślenia autora, że "Nikt nie rodzi się ateistą" to jednocześnie potwierdza to, że nikt nie rodzi się wierzącym. Nikt nie rodzi się znającym język chiński, polski, nikt nie rodzi się mądrym czy głupim, nikt nie rodzi się nauczycielem, architektem, kierowcą autobusu, kucharzem w kuchni włoskiej/chińskiej.
Kształtuje nas rzeczywistość, środowisko w którym wzrastamy.
Polecam poznać kolejne argumenty do dyskusji na temat wiara w bóstwa/ateizm. Ciekawe!

"W Biblii czytamy, że zaprzeczenie istnieniu Boga jest głupotą."
Powyższy cytat całkiem nieźle podsumowuje tę książkę. Autor stara się udowodnić istnienie Boga, a jako argument podaje nieomylność Biblii. Jednym z dowodów ma być istnienie świata, bo przecież to niemożliwe, żeby życie powstało bez pomocy istoty wyższej. Autor jako argument potwierdzający swoją tezę przytacza historię więźnia, który nawrócił się i został pastorem. O proroczym charakterze Biblii świadczą znajdujące się w niej cytaty dotyczące higieny. Zmartwychwstanie Jezusa jest faktem, ponieważ zostało dobrze udokumentowane oczywiście w Biblii.
Cała ta książka jest zwykłym bełkotem. Autor nie zna pojęć, których używa, nie rozumie podstaw statystyki, fizyki i ewolucji. Jest tak źle, że momentami zastanawiałam się, czy zostało to napisane na poważnie, czy może w ramach jakiegoś niezbyt udanego żartu.

"W Biblii czytamy, że zaprzeczenie istnieniu Boga jest głupotą."

Czasem trafia się na książkę, która próbuje bronić stanowiska, które podzielasz, ale robi to w taki sposób, że aż czujesz zażenowanie. Aż chce się pójść do każdego, kto miał nieszczęście trafić na tę lekturę i go przeprosić, że autor próbował przekonać go do wiary, którą podzielasz, w tak nieudolny i nieuczciwy sposób. Smutne.

1903

Prymitywna agitka religijna pełna zdań typu: „Przypatrując się płatkom pięknego kwiatu, spostrzegając sprawność własnych rąk, słuchając śpiewu ptaka o świcie lub szumu fal uderzających o brzeg oceanu, nie możemy oprzeć się wrażeniu, że za tym projektem musi stać Projektant. Stworzenie musi mieć swego Stwórcę.” może dobra dla Amerykanów, ale tutaj tylko śmieszy, porażając naiwnością i ignorancją.

Publikację miałam okazję dość krótko skomentować tutaj:

To bardzo dziwna książka. Tytuł nijak ma się do treści oraz celu książki- a nim jest bardziej krytyka ateistycznego sceptycyzmu, który wg. autora ma odrzucać wszelkie pewniki. Pokazuje to wyłącznie tyle, że autor nie rozumie pojęć, których używa. Z jego logiki wyłania się pospolity wśród wierzących błąd- polegający na nieustannym wychodzeniu z założenia dogmatu Boga w pierwszej kolejności- nawet gdy dyskutuje się z tymi, którzy ową teorię uznają wyłącznie za teistyczny paradygmat, który też odrzucają. Sprawia to, że żaden z argumentów mający udowadniać istnienie Boga nie udowadnia niczego- a jedynie kreuje wizję idyllicznej rzeczywistości (udowadnia cały czas rzeczywistość, a nie samo istnienie).

Bubel bez ładu, składu i celu.

Publikację miałam okazję dość krótko skomentować tutaj:

Niech przemówią cytaty.
"Sercem ateizmu jest ludzka pycha. Jest w nas coś, co ostro sprzeciwia się myśli, że istnieje Ktoś większy od nas. Chcemy mieć kontrolę nad wszystkim."
No, na pewno ateistom o to chodzi i nie ma w tej zbożnej ulotce krztyny złośliwości.

Teologię dla ludu autor wykłada takimi przykładami: skoro świat istnieje, to znaczy, że Bóg go stworzył. Proste? Proste. "Jeśli Boga nie ma, nie ma też standardu moralności" - i dlatego, jeśli ktoś mówi coś innego, to nie słuchać. Dalej, o ponadczasowej prawdziwości Biblii świadczą m.in. cytaty zawierające porady na temat leczenia wrzodów. Biblia przepowiada przyszłość, bo przy odpowiedniej interpretacji jedna jej część nawiązuje do innej, wcześniejszej. Ponadto dowiadujemy się, że "[zmartwychwstanie Jezusa] zostało dobrze udokumentowane", oczywiście w Biblii. Zresztą, logika podpowiada autorowi, że zmartwychwstanie jest bardziej oczywiste i łatwiejsze do wykonania niż kradzież zwłok. "Ateiści, którzy chcą być szczerzy i uczciwi, muszą jakoś wyjaśnić kwestię zmartwychwstania Jezusa." A dodajmy jeszcze, że "[nawrócenia] nie ma w żadnej innej religii czy filozofii." Ludzie jednak się nawracają, a "jak wytłumaczy to uczciwy ateista?", bo przecież nie wpływem takich ulotek jak powyższa. I ostateczny argument: "W Biblii czytamy, że zaprzeczenie istnieniu Boga jest głupotą." I sprawa zamknięta.

Nawiedzony bełkot.

Niech przemówią cytaty.

Bardzo krótka książka w której autor stara się podważyć tezy głoszone przez ateistów i udowodnić istnienie Boga.

Zdecydowanie brakuje konkretów. Dowodem ma być np. skomplikowana struktura biopolimeru, która nie mogła powstać przypadkiem. Podobnie parametry położenia Ziemi; gdyby były trochę inne, to nic by nie mogło na niej przeżyć. Stąd wynika, że nie ma innej możliwości, jak tylko stworzenie wszystkiego przez Boga.

Innym dowodem ma być fakt, że rzekomo każdy człowiek posiada poczucie dobra i zła. Z tego wynika, że posiada sumienie, a to prowadzi do wniosku, że jest istotą duchową z wrodzonym poczuciem odpowiedzialności względem Boga.

Kolejną odpowiedzią ma być Biblia, w której zapisano zweryfikowane później proroctwa. Przytoczone cytaty mają świadczyć też np. o tym, że na kilka tysięcy lat przed odkryciem tego przez medycynę, Biblia uczyła, że krew jest źródłem życia i zdrowia. Podobnie zapis o "zawieszeniu nad nicością" Ziemi był tam wcześniej, niż odkrycie tego faktu przez ludzi.

Oryginalny tytuł książki to "Grill a Christian: Answers to tough questions about Christianity, God and the Bible". Niestety, nie ma tu mocnych odpowiedzi na te trudne pytania. Nie trzeba być zaawansowanym badaczem fizyki, psychologii lub logiki, aby podważyć wszystkie argumenty. Książka nie pomoże ani wierzącym w obronie swoich racji, ani nie przekona ateistów do odnalezienia wiary; nie wnosi ona wiele do dyskusji.

Tego nawet nie nazwałbym książką. Ok. 20 str. marnej propagandy dostępnej jako e-book za 0,00 zł. Przeczytać można, zwłaszcza, że nie zmarnuje wiele czasu. Przyznaję, do książki podszedłem sceptycznie, ale dałem jej szansę. Nigdy nie wiadomo, być może chociaż jeden argument będzie trudny do zbicia, może choć w jednej kwestii autor będzie mieć rację. Oczywiście tak się nie stało. Dla autora dowodem na istnienie Boga jest już sam fakt, że jakiś więzień się nawrócił i został pastorem. Bo jak to wytłumaczyć? - tego autor już nie wie. Źle to ująłem, autor wie: to Bóg tak sprawił, po prostu nie ma żadnych innych wytłumaczeń. Podobnie autor nie rozumie praw fizyki, ewolucji, statystyki i wielu wielu innych. Rozpisywać nie ma się co. Żeby dobrze podsumować ten temat, musiałbym napisać recenzję dłuższą niż sama "książka", pisana chyba w jeden weekend przy wodzie, które magicznym sposobem zamieniło się w mocne wino marki amarena.

• Ebooki
  • Kupione-2021
  • Publicystyka, pisma polityczne
  • Woblink
  • Darmowe albo prawie

Dodaj cytat z książki Nikt nie rodzi się ateistą