Zmierzch

Okładka książki Zmierzch Stephenie Meyer
Okładka książki Zmierzch
Stephenie Meyer Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie Cykl: Zmierzch (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Zmierzch (tom 1)
Twilight
Wydawnictwo Dolnośląskie
2012-01-01
2012-01-01
Joanna Urban

Bardzo przyjemnie napisana historia, wciąga bez wątpienia. Zdecydowanie lepsza niż ekranizacja. Uwielbiam

Tak jak film uwielbiam, tak ta książka totalnie mnie nie wciągnęła. Powtarzające się opisy, które nie są interesujące. Dialogi między bohaterami są bardzo proste i niedokładne. Książka absolutnie mnie nie poruszyła i nie wywoływała emocji. Ocena jest lekko zawyżona tylko ze względu na sentyment do filmu, który podobał mi się zdecydowanie bardziej od książki.

Chcielibyście być wampirem lub być z nim w związku?

Zacznę od tego, że ta nowa okładka i te brzegi porwały moje serce. To już moje drugie czytanie "Zmierzchu", wcześniej było w starej wersji, a teraz już w nowej. Kocham tą serię całym sercem, dlatego cieszę się, że będę miała okazję przeczytać ją po raz drugi.

Czytając prolog już miałam ciary. Czułam smutek Belli i jej zagubienie, gdy znalazła się w Forks. Zawsze było mi przykro, gdy Bella i Edward po raz pierwszy się spotykali, ponieważ uważam je za najgorsze jakie może się przytrafić dziewczynie, gdy nie wie jaką ten chłopak skrywa tajemnice. Później ich relacja rozwija się stopniowo, powoli bez pośpiechu. Bardzo podobała mi się wewnętrzna walka bohatera z samym sobą, aby nie ulec pokusie, która tak bardzo ciągnęła go do Belli. Fabuła jest bardzo ciekawą, rozwija się powoli. Świetnie została orzedstawiona historia Cullenów, początek ich rodziny, to czym kierował się Carlise. Zawsze śmieszne było dla mnie to, że każdy był zakochany w Belli.

Jeśli chodzi o postać wampira, która została przedstawiona w książce to są plusy, które mi się podobały jak np. złe i dobre wampiry, które się od siebie różnią, niezwykłe moce, którymi są obdarzeni tylko niektórzy. Jest także jeden minus, który jako jedyny mi się nie podobał.

Bella jest postacią, z którą bardzo się utożsamiam. Typ samotniczki, introwertyczki, mającej problemy z koordynacją ruchową. Edward z kolei jest moją ulubioną postacią, ponieważ chciał chronić Belle przed sobą i za wszelką cenę chciał ją do siebie zniechęcić. Najwspanialsze w nim też jest to, że jak kocha to całym sobą, zrobi wszystko dla tej osoby, ochroni ją nawet kosztem własnego życia. Postać Jacoba w pierwszym tomie jest moim zdaniem taka neutralna, nie staje on po żadnej stronie. Ja tak niezbyt go polubiłam w pierwszym tomie. Rosalie była osobą, której nie lubiłam, ponieważ nie rozumiałam jej zachowania względem Belli. Było to jednak, wtedy gdy po raz pierwszy czytałam tę serię. Teraz moje zdanie jest zupełnie inne.

Zakończenie jest pełne emocji i akcji. Bardzo dużo się dzieje, następuje zwrot, który zmienia wszystko.

Chcielibyście być wampirem lub być z nim w związku?

Czytając prolog już miałam ciary. Czułam smutek Belli i jej...

Książka, którą pokochałam o pierwszych stron

Książka, którą pokochałam o pierwszych stron

Jako gimnazjalistka zaczytywałam się namiętnie w Zmierzchu, mimo że nie lubiłam nigdy tego głównego romansu to bardzo mnie ta seria wciągała i lubiłam postaci drugoplanowe. Po latach, postanowiłam zrobić reread chociaż pierwszej części i oczywiście czar prysł. O ile książkowa Bella jest lepsza od filmowej, tak wciąż to taka naiwniara, a Edward to jakiś stalker i ogólnie dziwny typ. Daje 5 za nostalgię i chyba za fakt że film który wyszedł te x lat temu mi się w miarę podobał. Przynajmniej było na co popatrzeć (ahhh ten dr. Cullen) :)

Jako nastolatka uwielbiałam tą serię :) czasem myślę żeby do niej wrócić i przeczytać jeszcze raz wszystkie książki to mogło by być ciekawe doświadczenie :)

Pokochałam tę historię jako mała dziewczynka i już zawsze będę podchodzić do niej z ogromną nostalgią 🥹❤️

Wydawnictwo wznowiło wydanie "Zmierzchu", a niedługo swoją premierę będzie miał "Księżyc w nowiu". To idealna okazja na reread pierwszej części.

Myślę, że tej historii nie trzeba przedstawiać -
w "Zmierzchu" poznajemy 17-letnią Bellę Swan, która po ślubie jej matki z nowym partnerem przeprowadza się do ojca mieszkającego w ponurym i deszczowym miasteczku Forks. Odnawia stare znajomości, poznaje nowych przyjaciół, w tym tajemniczego Edwarda Cullena. Chłopak skrywa pewien mroczny sekret, który dziewczyna pragnie odkryć. Nie wie jednak, że ta wiedza to zagrożenie, które może ściągnąć na siebie i swoich bliskich, gdy prawda wyjdzie na jaw.

Mimo upływu lat ja nadal zachwycam się tą historią! Czytałam ją już jakiś czas temu, więc tym przyjemniej było wrócić do świata pełnego wampirów. Niektóre wątki odebrałam inaczej - ale to plus.
Niesamowicie się cieszę, że wydawnictwo podjęło się wznowienia tej sagi! Zagorzali miłośnicy mają kolejne wydania do kolekcji, a nowe czytelniczki mają szansę na nowego książkowego męża. Ja do tej pory pamiętam, gdy w gimnazjum czytałam poprzednie wydanie 1. części! Ta seria rozpoczęła moją miłość do wampirów i romantasy.

"A to dopiero - mruknął Edward - Lew zakochał się w jagnięciu. (...)
- Biedne, głupie jagnię - westchnęłam.
- Chory na umyśle lew masochista."

Myślę, że tej historii nie trzeba przedstawiać -

Bardzo miło spędziłam z nią czas. Z całą pewnością nie jest to górnolotna pozycja, ale czegoś takiego właśnie potrzebowałam. Re-read udany.

1966

Paręnaście lat temu powszechna była drwina że Zmierzchu; obejrzałem film, był całkiem dobry. Nawet chodziłem do kina na kontynuacje.

Książkę przeczytałem dopiero teraz. Kawał porządnego romantasy. Bez infodropów, gimnazjalnych rozmyślań, akcja się spokojnie toczy, wydarzenia łączą się w logiczny ciąg zdarzeń. Bardzo dobre. Być może odbiór jest zniekształcony tym, że ostatnio czytałem dość sporo "young adult romance fantasy" I większość jest nie tylko na jedno kopyto, ale zwyczajnie miałka, słaba i płytka. A Zmierzch nie. Będę czytaj dalej!

• Wampiry
  • Młodzieżowe