Historia piekła

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Dobra.

Dobra.

W sposób przystępny, ale inteligentny zarazem autorka przybliża czytelnikowi historię piekła. Dowiemy się kiedy i dlaczego powstało pojęcie piekła, jak ewoluowało, w jaki sposób inspirowało poetów, pisarzy, ludzi nauki. Książka ciekawie napisana, bez zadęcia i tzw "lania wody", czyta się ją jak dobrej klasy kryminał, a może raczej horror;)

Praca Alice Turner niezmiernie pomogła mi podczas przygotowania do matury z języka polskiego. Szeroki zakres wiedzy o piekle, jego postrzeganie przez ludzi na przestrzeni wieków.
Autorka prowadzi czytelnika przez wielkie religie świata, mitologie, rozmaite kultury.
Pozycja zdecydowanie warta uwagi, choćby ze względu na fakt, że tajemnica piekła od zawsze była dla ludzi fascynująca.

Książkę tę zaczęłam czytać przygotowując się do swojej pracy maturalnej i muszę przyznać, że pochłonęła mnie całkowicie. Jest to niezwykła książka opowiadająca jak ludzie różnych wyznać, czasów i kultur wyobrażają sobie piekło. Opisuję też jak to "miejsce kaźni" przedstawiane jest w literaturze. Jeśli ktoś jest fanem "Boskiej komedii" Dantego to jest to dla niego pozycja, na którą powinien zwrócić uwagę.

Dziwny zamysł autorki. Większość ludzi sięgając po tę książkę liczy na poznanie wielu wizji Piekła. Niestety, nie ma tu dobrego podziału ze względu na nacje czy religie. Książka powinna nazywać się "Historia filozofii piekła". W każdym rozdziale natomiast "gdyba się" o bożkach, filozofach i ich życiu, niż o piekle samym w sobie. Sporo poświęcono Chrześcijaństwu niestety, ale nie na przykład innym wierzeniom narodów spoza basenu Morza Śródziemnego. Druga połowa książki przyjmuje podział piekła ze względu na epoki literackie. Tu już jest ciekawiej. Pojawiają się autorzy książek, malarze, myśliciele i ich wizje "raju dla potępionych". Książka jako całość raczej nie zachwyca.

Trochę dziwna to książka, bo już sam tytuł jest dość mylący, lepiej pasowałby według mnie: „Obrazy piekła w kulturze europejskiej”. Książka jest krótka i szybko się ją czyta, ale autorka czasem pozwala sobie na dość niezwiązane z tematem wywody, a sam temat piekła jest w niektórych rozdziałach potraktowany „po łebkach”. W ogóle ta pozycja nie odznacza się szczególną głębią wywodu ani riserczu, jest raczej takim streszczeniem, podsumowaniem wszystkich wyobrażeń na temat piekła od starożytności do wieku XX. Razi też trochę pogardliwie-żartobliwy ton. Autorka zaznacza na wstępie, że nie wierzy w piekło, ale nie rozumiem, czemu wierzenia, nawet bardzo naiwne, ludzi średniowiecza traktuje jak śmieszne gusła, skoro to zupełnie inne czasy od naszych! Mimo wszystko uważam, że można tę książkę w wolnej chwili przeczytać, trochę się z niej dowiedziałam. Polecam szczególnie młodzieży, bo jest zgrabnie napisana i nietrudna w odbiorze.

• Religia i okolice
  • Inne popularnonaukowe
  • Pracownia
  • Popularnonaukowe
  • Demonologia
  • 🌛 Wierzenia, legendy, podania, baśnie

Dodaj cytat z książki Historia piekła