Wyzwanie czytelnicze LC

Podróże do piekieł. Rzecz o szamańskich misteriach

Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
83-205-3092-x
religia
nagash

Aby w pełni zrozumieć opisany tu obrzęd szamańskiego zaklinacza, by czytelna stała się logika tych misteriów, by wreszcie poznać cały skoncentrowany wokół nich system wierzeniowo-rytualny szamanizmu – przebyć musimy drogę równie daleką i równie chyba ciekawą, co wędrówka szamana w zaświaty. Będzie to podróż do odległych ludów, prowadzących do dziś albo przynajmniej do niedawna archaiczny tryb życia: tubylczych grup syberyjskiej i amerykańskiej Północy, koczowników azjatyckiego stepu, plemion tropikalnej dżungli. Będzie to także wędrówka w czasie - śladami pradawnych rytuałów, których nikłe pozostałości zadokumentowały naskalne ryty, odnajdywane w wykopaliskach przedmioty kultowe, a także nieliczne zapisy źródłowe sprzed wieków. Będzie to podróż w głąb ludzkiej psychiki, nieodzowna dla rzetelnego wniknięcia w fantasmagoryczny świat szamańskiej wyobraźni.
[Fragment rozdziału "Zamiast wstępu"]

źródło opisu: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza, 1979

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Koronczarka | 2016-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2016

Seans szamański to misterium tajemnicze, rozpalające wyobraźnie swoją pierwotnością, sięganiem w głąb czasu i ludzkiej psychiki. Jerzy Sławomir Wasilewski jest profesorem UW zajmującym się etnologią i antropologią kulturową. Napisał jednak książkę o obrzędach szamańskich, którą laik przeczyta z wypiekami na twarzy. Tak to autor zrobił, że choć w wywodzie spotkać można się z takimi tuzami jak Cloude Levi-Strauss czy Ruth Benedict, to pozostaje on klarownie jasny. A ja wreszcie z licznych opisów mogłam się dowiedzieć, jak taki seans wygląda i zrozumieć go, bo autor wyjaśnia symboliczne znaczenie poszczególnych gestów, elementów ubioru i rekwizytów. Niezwykle ciekawe są także szamańskie obrzędy inicjacyjne.
Bardzo dziękuję Ksantypie za polecenie mi tej książki.

Alicja | 2015-12-11
Na półkach: Przeczytane, 2015