Historia piekła

The History of Hell
83-89650-05-3
Inne
jusola

Wydawać by się mogło, że "Historia piekła" Alice K. Turner powinna się zacząć od czasów, w których narodziło się chrześcijaństwo. Okazuje się jednak, że to, co nazywamy piekłem, ma znacznie starszy rodowód. Różnie nazywane, było obecne w świadomości człowieka już w najdawniejszej starożytności. Książka Turner dotyczy ludzkich wyobrażeń na temat piekła jako miejsca. Niecodzienność ujęcia...

Różnie nazywane, było obecne w świadomości człowieka już w najdawniejszej starożytności. Książka Turner dotyczy ludzkich wyobrażeń na temat piekła jako miejsca. Niecodzienność ujęcia polega na tym, że autorka interesuje się przede wszystkim mieszkańcami piekielnej przestrzeni i jej powtarzalnymi elementami. Ów "widok na piekło" to obraz ogromnie interesujący, nabierający szczególnego znaczenia właśnie teraz, kiedy to "Pasja" Mela Gibsona wywołuje tak wiele namiętnych dyskusji i sporów.

książek: 1925
ola161 | 2010-09-02
Na półkach: Moje książki, Przeczytane
Przeczytana: 2005 rok

Książkę tę zaczęłam czytać przygotowując się do swojej pracy maturalnej i muszę przyznać, że pochłonęła mnie całkowicie. Jest to niezwykła książka opowiadająca jak ludzie różnych wyznać, czasów i kultur wyobrażają sobie piekło. Opisuję też jak to "miejsce kaźni" przedstawiane jest w literaturze. Jeśli ktoś jest fanem "Boskiej komedii" Dantego to jest to dla niego pozycja, na którą powinien zwrócić uwagę.

Piotrek | 2011-10-08
Przeczytana: 08 października 2011

Dziwny zamysł autorki. Większość ludzi sięgając po tę książkę liczy na poznanie wielu wizji Piekła. Niestety, nie ma tu dobrego podziału ze względu na nacje czy religie. Książka powinna nazywać się "Historia filozofii piekła". W każdym rozdziale natomiast "gdyba się" o bożkach, filozofach i ich życiu, niż o piekle samym w sobie. Sporo poświęcono Chrześcijaństwu niestety, ale nie na przykład innym wierzeniom narodów spoza basenu Morza Śródziemnego. Druga połowa książki przyjmuje podział piekła ze względu na epoki literackie. Tu już jest ciekawiej. Pojawiają się autorzy książek, malarze, myśliciele i ich wizje "raju dla potępionych". Książka jako całość raczej nie zachwyca.

Agata | 2010-09-05

Praca Alice Turner niezmiernie pomogła mi podczas przygotowania do matury z języka polskiego. Szeroki zakres wiedzy o piekle, jego postrzeganie przez ludzi na przestrzeni wieków.
Autorka prowadzi czytelnika przez wielkie religie świata, mitologie, rozmaite kultury.
Pozycja zdecydowanie warta uwagi, choćby ze względu na fakt, że tajemnica piekła od zawsze była dla ludzi fascynująca.

Linda Goździk | 2012-07-10
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 10 lipca 2012

W sposób przystępny, ale inteligentny zarazem autorka przybliża czytelnikowi historię piekła. Dowiemy się kiedy i dlaczego powstało pojęcie piekła, jak ewoluowało, w jaki sposób inspirowało poetów, pisarzy, ludzi nauki. Książka ciekawie napisana, bez zadęcia i tzw "lania wody", czyta się ją jak dobrej klasy kryminał, a może raczej horror;)

Aleksandra | 2014-08-24
Przeczytana: 2005 rok