Był rok 1945...

Okładka książki Był rok 1945... Edmund Jan Osmańczyk
Okładka książki Był rok 1945...
Edmund Jan Osmańczyk Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej historia
548 str. 9 godz. 8 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Kolekcja Polskiej Literatury Współczesnej
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
548
Czas czytania
9 godz. 8 min.
Język:
polski
ISBN:
8306002148
Średnia ocen

6,7 6,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,7 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
2744
74

Na półkach: ,

Kawał historii. Muszę przyznać się do swojej niewiedzy, bo przed lekturą Ziemię Odzyskane wydawały wypełnione Polakami przywiezionymi z Kresów, wymienionych na Niemców. Książka zmieniła moje nastawienie i mam wrażenie zupełnie zaginęła pamięć o urodzonych tam Polakach. Edmund J. Osmańczyk był jednym z autochronów. Urodził się w 1913 w wiosce niedaleko Opola. Książka jest nie tylko opisem wydarzeń historycznych bezpośredniego świadka, ale jego życia. Książkę zaczyna od stwierdzenia, że przez 13 lat musiał znosić prześladowania ze strony nazistów. Opisuje historię Związku Polaków w Niemczech, reprezentującymi Polaków od wieków zamieszkujących Niemcy oraz tereny nazywane dzisiaj odzyskanymi. Naziści po dojściu do władzy prześladowani narodowe mniejszości, a Polacy z ZPwN trafili do obozów jeszcze zanim wybuchła wojna. Osmańczykowi udało się uciec do Polski, ale niedługo Niemcy wkroczyli do Polski. Poznał okupację na własnej skórze i był w Warszawie podczas powstania. Potem został korespondentem Wojska Polskiego. Koniecznie uparł zobaczyć na własne oczy zdobywanie Berlinie, a później zdawać sprawozdanie z procesu norymberskiego. Po wojnie pisał reportaże, gdzie wykazywał gorliwość do odbudowania kraju. Oprócz wspomnień, książka zawiera wiersze i teksty publicystyczne Osmańczyka. Wydanie z 1985 pełne jest zdjęć (część z nich jest drastyczna m.in. z obozów) i przepisanych dokumentów np. fragmenty pamiętnika Hansa Franka. Bardzo dobra książka, naświetlające dzieje wielu zapomnianych spraw z okresu IIWŚ, a zwłaszcza losy autochronów z Ziem Odzyskanych.

Kawał historii. Muszę przyznać się do swojej niewiedzy, bo przed lekturą Ziemię Odzyskane wydawały wypełnione Polakami przywiezionymi z Kresów, wymienionych na Niemców. Książka zmieniła moje nastawienie i mam wrażenie zupełnie zaginęła pamięć o urodzonych tam Polakach. Edmund J. Osmańczyk był jednym z autochronów. Urodził się w 1913 w wiosce niedaleko Opola. Książka jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    16
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    9
  • Historyczne
    2
  • 1.SPRZEDAM /wymienię, gdy masz coś z półki:@szukam pilnie/
    1
  • .Posiadam
    1
  • Literatura faktu / Reportaż
    1
  • 2.Publicystyka/Reportaż
    1
  • Książki Mamy
    1
  • Przeczytane dawno
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Był rok 1945...


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne