Wyzwanie czytelnicze LC

Złote koniki

Seria: Kawalerowie Orderu Uśmiechu Dzieciom
Wydawnictwo: Muza
Ag2S

Dorota Gellner jest jedną z najwybitniejszych, a zarazem najmilszych autorek wierszy, opowiadań i piosenek dla dzieci. Jej książki figurują na LIŚCIE SKARBÓW MUZEUM KSIĄŻKI DZIECIĘCEJ. W 2005 roku na wniosek dzieci została KAWALEREM ORDERU UŚMIECHU. „Złote koniki” to najnowsza książka jej autorstwa.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2014

źródło okładki: http://muza.com.pl/

yllla | 2014-05-05
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

"Złote koniki" to najnowsza książeczka Doroty Gellner, autorki ponad 40 książek dla dzieci i wielu tekstów piosenek (m.in. "Zuzia - lalka nieduża" i "A ja rosnę" z repertuaru zespołu Fasolki). W 2005 roku, dzieci odznaczyły ją Orderem Uśmiechu.
Książeczka "Złote koniki" zawiera 15 baśniowych opowieści o skrzatach, smokach, królewnach, aniołkach ... Niektóre z nich są całkowicie oderwane od rzeczywistości, inne znajdują magiczne wyjaśnienie dla naturalnych zjawisk (smok sprowadza mrok, a deszcz pada dzięki aniołkom). Wśród bohaterów opowiastek Doroty Gellner znalazły się również krety i kot. Te stworzenia choć tak rzeczywiste, w świecie stworzonym przez autorkę zdają się być równie zaczarowane jak wróżki.
Opowieści z książeczki "Złote koniki" są króciutkie i melodyjne. Czyta się je z dużą przyjemnością i równie miło się ich słucha. Są idealne do czytania naszym najmłodszym milusińskim przed zaśnięciem. Po takich bajkach z pewnością dzieci będą miały piękne sny.
Książkę...

Carflo | 2014-03-31
Przeczytana: 31 marca 2014

Książeczka, która nadaje się już dla bardzo małych dzieciaczków. Obrazy są odzwierciedleniem młodziutkich umysłów bez cenzury. Krótkie, rymowane historyjki łatwo wpadają w ucho, docierają do czytelnika z łatwością i wywołują burzę kolorów i myśli w jego główce. Na warsztat wzięte są niby zwyczajne kwestie: krety w swoich norkach, zwykły pokój, który tak naprawdę jest sypialnią maleńkich, niewidzialnych skrzatów, dziewczynka z neonu, którą kątem oka można zauważyć zgoła nie na swoim miejscu. Wszystko to interesuje, koi, uspokaja, zaś małą główkę wypełnia baśń. Co z tego jest prawdziwe? Czy naprawdę deszcz pada dzięki aniołkom grającym na bębenkach? Czy w nocy jest ciemno bo światło zjada smok? Naprawdę?
Piękne, bajeczne ilustracje podkręcają dodatkowo baśniowo-nielogiczą atmosferę niesamowitości i przenoszą niejako maluszka w inny świat.

Kupiłam pod wpływem pochlebnej opinii z tego portalu i nie zawiodłam się. Nie wszystkie teksty są perfekcyjne, ale w większości mnie urzekły i wciąga mnie ten przytulny, magiczny świat. Od bardzo dawna rozglądam się za książkami, które pomogą mi wyciszyć moją 2-latkę wieczorem, kiedy pora szykować się do snu - tą książkę kupiłam właśnie w tym celu i sprawdziła się. Teksty nie są długie, więc da się przeczytać zanim małe dziecko przewróci kartkę. Moja córka w wieku 2+ po kilku sesjach potrafi już z pomocą powtórzyć niektóre rymowane opowiastki w całości :-) Ilustracje może nie jakieś wybitne, ale bardzo pasują do tego świata i pozwalają poczuć klimat, zjawiska atmosferyczne itp.

Edit: po kilku miesiącach posiadania zarówno „Zamkowych bajeczek”, jak i „Złotych koników” chcę dodać, że choć „Zamkowe” bardziej mi się wizualnie podobają, to jednak do „Złotych koników” moje serce jakoś cieplej i mocniej bije ^ _ ^

Alicja | 2016-02-26
Na półkach: Przeczytane, 2016