SHAKIRA. Bose stopy, białe sny

2013-12-04
2013-12-04
hiszpański
Barbara Bardadyn
shakira gwiazdy szołbiznes sława muzyka życie człowiek

Cenię Shakire odkąd sięgam pamięcią. Posiadam wszystkie albumy (oprócz "Magia" i "Peligro", które były jednymi z jej pierwszych albumów i nie są tak łatwo dostępne.) Biografia ogólnie w porządku, ale niektóre informacje, opisy pod zdjęciami są błędne.

Książka zawiera najważniejsze fakty z życia Shakiry. Jako wieloletnia fanka tej artystki nie mogłam odmówić sobie przyjemności przeczytania jej. Miło się ją czyta ponieważ nie przytłacza mało znaczącymi wydarzeniami z życia piosenkarki a ukazuje zdarzenia ważne, które wpłynęły np. na powstanie fundacji Shakiry. Dzięki tej książce możemy lepiej poznać wrażliwość i wnętrze artystki. Opowiada o uporze w docieraniu do celu mimo iż droga nie zawsze jest prosta , należy walczyć być pewnym czego się chce nie załamywać się kiedy coś nam nie wyjdzie, wierzyć i iść naprzód mądrze,rozsądnie,radośnie i z otwartością serca tak jak zrobiła to Shakira spełniając swoje marzenia :) .

Shakira należy (obok Mariah Carey) do ścisłego grona moich ulubionych piosenkarek, dlatego też z ogromnym zainteresowaniem sięgnęłam po jedyną dostępną na polskim rynku biografię tej artystki, która ukazała się w 2013 roku nakładem wydawnictwa IUVI. Co nowego się z niej dowiedziałam?

Shakira Isabell Mebarak Ripoll przyszła na świat 2 lutego 1977 roku w kolumbijskim mieście Barranquilla. choć gwiazdy kina i muzyki lubią podkreślać swe trudne dzieciństwo determinujące ich osobowość i potrzebę osiągnięcia międzynarodowego sukcesu, Shakira nie należy do takich osób. Jej najmłodsze lata można nazwać sielanką - wychowywana była przez kochających ją (i siebie nawzajem) rodziców, w dość zamożnym domu. Oczywiście i w tej rodzinie zdarzały się nieszczęścia. (w wieku 18 lat zmarł tragicznie najstarszy brat Shakiry, kilka lat później rodzinny interes Mebaraków zbankrutował, co znacząco wpłynęło na pogorszenie się ich warunków życia),jedna poza tym dziewczyna nie doświadczyła większych dramatów.

Trochę mniej szczęścia miała w początkowej fazie swej kariery - chodź bez wątpienia utalentowana i obdarzona mocnym głosem, dość długo nie była doceniana. Jej gruby, nieco chropowaty głos z pogranicza altu i mezzosopranu w niczym nie przypominał delikatnych, słowiczych wręcz sopranów diw muzyki lat 90-tych. Przez to iż nie wpisywała się w ówczesne trendy, młodej Kolumbijce nie wróżono większego powodzenia. Mimo to po raz kolejny w życiu jej się poszczęściło - znalazła osoby, które zdecydowały się dać jej szansę i dzięki nim, ale także- przede wszystkim - dzięki swojemu niekwestionowanemu talentowi, pracowitości, konsekwencji w działaniu i urodzie - należy dziś Shakira do gwiazd pierwszej wielkości.

Biografia piosenkarki obejmuje wszystkie najważniejsze fakty z jej życia od dnia narodzin do 2013 roku. Zawiera także jej pełną dyskografię wraz z listą zamieszczonych na płytach piosenek (bez najnowszego krążka zatytułowanego po prostu "Shakira" z 2014 roku) oraz kompletną listę otrzymanych przez nią nagród. Dużo miejsca poświęcono także działalności charytatywnej artystki (podtytuł książki, "Bose stopy, białe sny", jest zarazem nazwą fundacji założonej przez wokalistkę) oraz jej życiu prywatnemu. Publikacja jest ponadto bardzo bogato ilustrowana zdjęciami ze wszystkich etapów kariery piosenkarki oraz epizodów z życia prywatnego, choć mi brakuje trochę fotek z jej dzieciństwa i młodości.

Biografię Shakiry wydana przez IUVI można określić jako elementarz wiedzy o tej artystce. Niewielka, koncentrująca się głównie na faktach i sprawdzonych źródłach, stanowi alternatywę dla plotkarskich portali i kolorowych magazynów, w których co drugie zdanie wyssane jest z palca. Mimo to brakuje mi w niej pewnej lekkości charakterystycznej chociażby dla biografii beletryzowanych. Większość utworów Shakiry utrzymana jest w nastroju lekkim i radosnym, podobnym do charakteru samej piosenkarki, tymczasem książka o niej napisana jest dość topornie, sucho, niczym poważny dokument o osiągnięciach jakiegoś naukowca czy polityka, a nie historia o młodej, wesołej dziewczynie. Poza tym Shakira przedstawiona jest tam jako osoba zupełnie bez wad, kryształowa. Zgadzam się z tym, że z pewnością jest ona dobrym człowiekiem, lecz, jak wiemy, ideałów niema, a pojawiające się dość często opinie autorów w stylu "X tak zrobił, Y tak zrobił, ale Shakira nigdy tak nie postąpiła i nie postąpi", są nieco irytujące.

Pomimo tych kilku minusów uważam, że ze zrecenzowaną przeze mnie biografią Shakiry powinien zapoznać się każdy jej fan, a także osoby które znają choć niektóre jej piosenki i być może nie są jeszcze zwolennikami jej muzyki. Przekonają się oni, że Shakira nie jest kolejną blond-lalą śpiewającą głupiutkie popowe piosenki, lecz dojrzałą wokalistką chętnie i udanie eksperymentującą z wieloma muzycznymi gatunkami, szczerze i nie na pokaz dzielącą się z tymi, którzy w życiu mieli miej szczęścia niż ona, spełnioną matką dziś już dwojga dzieci i -przede wszystkim - dobrym człowiekiem.

Recenzja pochodzi z mojego bloga "Świat Powieści". - http://swiat-powiesc.blogspot.com/

Shakira to piosenkarka, która odniosła ogromny sukces. Utalentowana młoda kobieta. Swój artystyczny fenomen zawdzięcza nie tylko oryginalnej barwie głosu i charakterystycznemu ruchowi bioder, ale także naturalności. Nie muszę przedstawiać całej sylwetki Kolumbijki, ponieważ ta książka to biografia, dla mnie bardziej sylwetka, która pokazuje że mimo wszystko da się odnieść sukces o jakim tylko nam się może marzyć.

Nie trzeba przedstawiać Shakiry, każdy wie kim jest i jakie piosenki śpiewa. Wiadomo, ale mimo tej wiedzy, którą już posiadałam na temat piosenkarki, znalazło się kilka informacji, które były dla mnie nowością. Życie samej piosenkarki obraca się wokół trzech stałych filarów, które determinują jej osobę. Otóż mam tutaj na myśli rodzinę i przyjaciół, muzykę i fundację - Pies Dascalzos. Książka, w której zostało opisane całe jej życie od dzieciństwa po czasy obecne, pokazuje jak artystka zmieniła się na przestrzeni tylu lat. Jednak trzeba dodać i nie ulega wątpliwości, że mimo tego, dalej jest tą samą ciepłą i kochaną osobą. Jest to osoba, która ma miliony fanów czy to na Facebook'u czy Twitterze. Piosenkarką zaczęłam się interesować bardziej za sprawą mojej przyjaciółki Natalii, która jest jej fanką. Posiada jej wszystkie płyty i artykuły. Shakirę bardzo szanuję i lubię niektóre jej piosenki. Jej uroda też jest prześliczna. Po książkę sięgnęłam z czystej ciekawości. Teraz po lekturze, wiem więcej.

Książkę czyta się bardzo szybko, ja przeczytałam ją w zaledwie 1,5h. Do tego oprawa graficzna zachęca nas do dalszego czytania. Wszystkie zdjęcia zamieszczone na kartkach tej biografii odnoszą się, jako swoiste dopełnienie treści. Język lekki i prosty, pomaga nam bez większych przeszkód czytać, a wyrażenia, z języka hiszpańskiego (mam tutaj na myśli tytuły piosenek bądź płyt) są przetłumaczone. Książka rozpoczyna się rozdziałem z dzieciństwa piosenkarki, przechodzimy powoli przez całe jej życie - pierwsze występy, role, nieszczęścia rodzinne, pierwsze miłości i zawody miłosne, kończąc na dwóch jej największych miłościach życia - Gerarda Pique oraz synka Milana. W książce nie zabrakło także spisu wszystkich nagród jakie zdobyła piosenkarka (7 stron!). W książce została jak już wcześniej wspomniana działalność charytatywna Shakiry. Ambasadorka UNICEF i właścicielka fundacji Pies Descalzos, która pomaga dzieciom, którym w życiu się nie poszczęściło. Nie wiem czy wiecie, ale Shakira poprosiła firmę SEAT o zaprojektowanie specjalnego auta o nazwie Pies Descalzon, które wstawiła na aukcję. Zebrane pieniądze, przeznaczyła na pomoc najbiedniejszym.

Podsumowując, ta książka jest przepiękna, przyjemna i każdy fan Shakiry powinien być nią usatysfakcjonowany. Zawarto w niej wiele różnych informacji, które łatwo jest nam je przyswoić. Dzięki temu wiem, że zapytana o Shakirę, spokojnie będę mogła o niej powiedzieć coś więcej, a nie tylko kilka tytułów jej piosenek.

Sprzedała miliony płyt, dała tysiące koncertów, odniosła sukces o jakim wielu tylko marzy, a mimo wszystko pozostała sobą - odważną i pewną siebie kobietą dla której najważniejsza jest rodzina. Nie ma chyba nikogo, kto nie słyszałby o tak charyzmatycznej i ekstrawaganckiej artystce jaką jest Shakira.

Ta niepozorna, jedynie stustronicowa książka ukazuje nam piosenkarkę od innej strony. Możemy poznać jej dzieciństwo, dowiedzieć się kto był jej pierwszą miłością czy przyjrzeć się działalności charytatywnej prowadzonej przez Kolumbijkę. Towarzyszymy jej od narodzin, przez pierwsze kroki stawiane w branży muzycznej, aż do osiągnięcia międzynarodowego sukcesu i odnalezienia prawdziwej miłości.

Biografia ta, to nie lada gratka dla każdego fana Shakiry. Mnóstwo ciekawostek wzbogaconych o interesujące i barwne zdjęcia sprawia, że książkę czyta się szybko i z przyjemnością. Napisana jest ona w łatwy i przystępny sposób bez jakichkolwiek terminów muzycznych. Nawet dla osoby, która nie miała wcześniej większej styczności z artystką może ona stać się pasjonującą lekturą.

W samym środku publikacji znajdziemy spis nagród jakie otrzymała Shakira. Wymienienie ich wszystkich zajęło autorowi biografii 9 stron, co już samo za siebie mówi o prestiżu piosenkarki. Dodatkowo w tekst, dużą czcionką, wplecione mamy złote myśli Kolumbijki. Dotyczą one wszystkiego co jest dla niej ważne; rodziny, życia prywatnego, a także jej fundacji - Pies Descalzos.

SHAKIRA. Bose stopy, białe sny jest obowiązkową lekturą dla wszystkich fanów artystki. Napisana prostym, acz urzekającym językiem, posiadająca zachwycające zdjęcia z życia Kolumbijki, z niesamowitą, błyszczącą okładką. Biografia oczaruje nawet tych, którzy stronią od twórczości Shakiry.

Recenzja także na: http://czytanie-chwile-rozkoszy.blogspot.com/2015/08/w-srodku-dnia-nie-chce-myslec-o.html

Ta niepozorna, jedynie stustronicowa książka ukazuje nam piosenkarkę od...

Zaczęłam być fanką Shakiry jakieś pół roku temu, dlatego w ostatnim czasie dużo przybyło u mnie dużo jej płyt i gadżetów z nią związanych. Patrzę w sklepie internetowym - biografia Shakiry. Tak się ucieszyłam, że wreszcie znalazłam coś innego niż muzyka. Zachęciła mnie również cena - 21 zł. Już zamówiłam i wreszcie usiadłam na łóżku gotowa do przeczytania.

Wszystko napisane jest prostym językiem bez żadnych dodatkowych udziwnień. Książkę wzbogacają również bardzo dobrej jakości zdjęcia. Jedyne, co troszkę mnie zdenerwowało to 7 stron poświęconych zdobytych przez Shaki nagród. Mogli wymieniać je chociaż dwa razy mniejszym druczkiem. Jest to forma zapychania stron, pewnie dlatego, bo książka nie należy do najgrubszych.

Mimo wszystko uważam biografię za bardzo ciekawą, jedynie pojawiały się małe wstawki niedotyczące życia Shakiry.

Wszystko...

Shakira stała się prawdziwym muzycznym fenomenem dzięki oryginalnej barwie głosu i charakterystycznemu ruchowi bioder. Kolumbijka posiada talent, jakim niewiele artystek może się pochwalić: potrafi zaskarbić sobie sympatię w sposób niemalże jednomyślny. Kobieta młoda, atrakcyjna i odnosząca sukcesy niejednokrotnie krytykowana, jednak, nawet ci, którym nie podoba się jej muzyka, szanują jej karierę. Życie wokalistki obraca się wokół trzech filarów: rodziny i przyjaciół, muzyki, oraz fundacji artystki – Pies Dascalzos.

Nie ulega wątpliwości, że mając prawie czterdzieści jeden milionów fanów na Facebooku i dziewięć milionów obserwujących na Twitterze, piosenkarka przeżywa jeden z najpiękniejszych okresów w swoim życiu, zarówno na polu zawodowym, jak i osobistym.

Shakirę bardzo szanuję i lubię. Jak można się oprzeć tej pięknej Kolumbijce, jej wielkiemu głosowi i pięknym tańcom? Raczej się nie da. Dlatego po książkę o tej piosenkarce sięgnęłam bardzo chętnie. Moja wiedza o tej artystce była średnia, ale po przeczytaniu książki mogę spokojnie przyznać, że wiem o niej teraz bardzo dużo i spokojnie mogę się wypowiadać spokojnie o niej jak i o jej karierze.

Książkę czyta się bardzo szybko. Jeśli się ma czas to można ją spokojnie przeczytać w 2h lub krócej. Język jest przystępny dla każdego, nie mamy jakiś niezrozumiałych nazw z działu muzycznego. Czytanie umilają nam fotografię Shakiry, jej synka, innych gwiazd na każdej stronie.Biografia ma ładną okładkę zachęcającą do przeczytania.

Lektura jest podzielona na 8 rozdziałów + wprowadzenie:
5.Plotki
6.Jej Miłość
7.Gerard Pique-najbardziej medialny związek
8.Szczęśliwy rodzice

Jak widać książkę zaczynamy od "narodzin" Shakiry. W trakcie lektury przechodzimy przez całe jej życie-pierwsze występy, małe role, nieszczęścia w rodzinie, wzloty i upadki, zawody miłosne i kończymy na jej dwóch miłościach życia-Gerardzie Pique oraz na jej synku, Milanie. W połowie książki mamy wypisane wszystkie nagrody jakie zdobyła Shakira i mogę dodać, że jest ich nie mało. Wypisanie wszystkich zajęło aż 7 stron. Chyba każdy przyzna, że jest to duże osiągnięcie.

Bardzo mi się podobało w książce opisywanie działalności charytatywnej. Nie dość, że jest ambasadorką UNICEF to jeszcze ma własną fundację, Pies Descalzos. Dzięki temu co Shakira widziała w dzieciństwie na ulicach jej biednego miasteczka, wie jak pomóc tym dzieciom. W książce mamy także opisane to, że Shakira prosiła firmę SEAT o zaprojektowanie specjalnego auta o nazwie Pies Descalzos, które potem wystawi na aukcji, a zebrane pieniądze użyje do pomocy najbiedniejszym. Nie dość, że piękna to jeszcze szlachetna.

Podsumowując, książka przyjemna, dużo zdjęć, czyta się szybko. Mamy dużo informacji, ale sposób w jaki są napisane pozwala szybko je przyswoić. Książkę mogę polecić wszystkim fanom oraz krytykom kolumbijskiej gwiazdy, Shakiry. Po tej lekturze na pewno każdy z was ją pokocha bardziej lub ją polubi. Nie musi jej od razu słuchać, ale ta artystka zasługuje sobie na szacunek za jej ciężką pracę.

Ocena: 9/10

Ta niewielkich gabarytów książka, licząca niewiele ponad sto stron na pierwszy rzut oka kojarzy się z małą ilością tekstu, a dużą ilością zdjęć. Jednakże pozory mylą, bo mimo sporej liczby barwnych fotografii, także opisana historia jak na tak niedługą książkę jest dość obszerna.

Przygodę zaczynamy od poznania początków kariery Shakiry. Śledzimy jej pierwsze kroki w szołbiznesie, pierwsze piosenki, w końcu pierwsze płyty (o których ona dzisiaj wolałaby zapomnieć, a które są dziś numerem jeden na liście "must have" każdego jej fana-kolekcjonera). Te rozdziały poświęcone początkom kariery piosenkarki są jednymi z najciekawszych z całej książki.
Następnie mamy opisane czasy początków wielkiego sukcesu Shakiry począwszy od wielkiego boom'u: czyli od wydania płyty "Pies Descalzos", przez pierwsze duże trasy koncertowe, po płytę "Laundry Service", która zapewniła jej sławę nie tylko w Ameryce Południowej ale też na całym świecie.
Oprócz opisywanej tu kariery, skupiono się także na charytatywnej działalności piosenkarki.
Sporą część książki zajmują też rozdziały poświęcone plotkom, a także słynnym związkom Shakiry. Począwszy od tych domniemanych, przez związek z Antonio de La Ruą aż do obecnego partnera artystki - Gerarda Piqué.

Minusem tej książki jest kilkakrotne powtarzanie się - szczególnie na początku niektórych rozdziałów - gdzie czytelnik ma wrażenie, że już to wcześniej czytał.
Za kolejny minus uznałabym niektóre fragmenty nie dotyczące życia Shakiry. Za najbardziej nużący (bo i zdecydowanie za długi) uznałabym fragment dotyczący życia prywatnego i politycznej działalności Antonia de La Ruy. Tego typu "wycieczki w życiorysy innych osób" nie zdarzają się tu bardzo często, jednak jak już się te fragmenty pojawią i (dodatkowo zaczynają się dłużyć) to może to nieco irytować.
Także fragment dotyczący podanych przykładów związków "z dużą różnicą wieku" (oraz opisanie komu i w jakim wieku narodził się potomek) nie jest ciekawy. Na szczęście jest też krótki...

Plus za barwne fotografie, które mimo średniej jakości papieru są wyraźne, a co za tym idzie bardzo ładne i miłe dla oka - nie będąc przy tym wydrukowanymi na śliskim papierze. Rzecz, której często brakuje w niektórych biografiach, gdzie zdjęcia są zmasakrowane dzięki podłej jakości papieru.

Osobiście jestem zadowolona z tej książki. Mimo, iż z osobą Shakiry oraz z jej twórczością "zapoznaję się" od wielu lat (począwszy od wydania "Whenever, Wherever") - to dzięki tej książce mogłam dowiedzieć się o niej wielu interesujących rzeczy).

Polecam szczególnie fanom artystki. Tym bardziej, że jest to póki co pierwsza przetłumaczona na język polski książka o Shakirze na naszym rynku.

Opinia opublikowana na moim blogu:

Wreszcie pierwsza biograficzna książka o Shakirze z przekładem na polski. Myślałam, że nie doczekam. Książka bardzo ładnie wydana, wzbogacona o mnóstwo zdjęć. Dodatkowo, specjalnie do polskiej wersji, dopisano rozdział o ciąży i dziecku Shakiry. Jednak, jednak... jest jak zawsze jakieś "ale". Ktoś, kto interesuje się twórczością Kolumbijki, bez problemu wyłapie kilka dość rzucających się błędów. Pierwszy z nich, który najbardziej dał po oczach, dotyczył nowego albumu Shakiry. Otóż pojawił się tytuł "RATI". Zwykły fake. Nigdy nie potwierdzony, ani nawet słowem nie wspomniany przez samą Shakirę czy kogoś z jej otoczenia tytuł, pojawił się w biograficznej książce. Uważam, że takie błędy w ogóle nie powinny się pojawiać. Nazwa, która pojawiła się nie wiadomo kiedy i skąd, została potraktowana jak oficjalna. Dość mocy błąd. Czasem też obok zdjęć pojawiały się nieprawdziwe informacje. Przykład? Zdjęcie z planu teledysku do "Loca" zostało podpisane jako moment z planu do "Sale el Sol". Pomijając fakt, że niektóre informacje zostały w ogóle zamieszczone niepotrzebnie, nie dotyczyły w żaden sposób życia Shakiry. Bo co fana Kolumbijki może interesować, w jakim wieku Torres doczekał się pierwszego dziecka? Takie nic nie dające wzmianki pojawiają się sporadycznie, ale jednak. Cała książka liczy 116 stron. Ale niech nikt nie myśli, że ta biografia zawiera same błędy! Nie, nie. Jest dużo przydatnych i ciekawych informacji. Ja, jako fanka Shak od blisko 4 lat, mogłam dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, o których wcześniej nie słyszałam. Do tego, tak jak pisałam wcześniej, jest wiele pięknych zdjęć, które jakoś tak pozytywnie wpływają na odbiór książki :D

Ogólnie "Shakira. Bose stopy, białe sny" to ładne wydawnictwo, z pewnością zachęcające fanów artystki. Poza kilkoma błędami, jest to bardzo dobra pozycja. Póki co, jedyna po polsku! Myślę, że 8/10 będzie sprawiedliwą oceną ;]

• Popularnonaukowe
  • Piosenkarki