Gaugamela 331 p.n.e.

Okładka książki Gaugamela 331 p.n.e. Edward Dąbrowa
Okładka książki Gaugamela 331 p.n.e.
Edward Dąbrowa Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej militaria, wojskowość
militaria, wojskowość
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1988-01-01
1988-01-01
historia bitwy starożytność Aleksander Wielki Persja

Okładka książki Florilegium. Studia ofiarowane Profesorowi Aleksandrowi Krawczukowi z okazji dziewięćdziesiątej piątej rocznicy urodzin Tomasz Babnis, Agnieszka Bartnik, Leszek Bednarczuk, Mateusz Bętkowski, Dominika Budzanowska-Weglenda, Roksana Chowaniec, Mariusz Ciesielski, Edward Dąbrowa, Dariusz Długosz, Wojciech Duszyński, Piotr Dyczek, Dorota Gorzelany, Tomasz Grabowski, Łukasz Jarosz, Sławomir Jędraszek, Zofia Kaczmarek, Zdzisław J. Kapera, Agata Aleksandra Kluczek, Bartosz Jan Kołoczek, Joanna Komorowska (filologia klasyczna), Krzysztof Królczyk, Jakub Kuciak, Mirosław J. Leszka, Gościwit Malinowski, Kirił Marinow, Ireneusz Milewski, Danuta Okoń, Marcin Z. Paszke, Maciej Piegdoń, Norbert Rogosz, Mieczysław Rokosz, Sebastian Ruciński, Jacek Rzepka, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Dariusz Spychała, Dariusz Spychała, Robert Suski, Andrzej Szoka, Stanisław Turlej, Kamilla Twardowska, Iwona Wieżel, Krzysztof Tomasz Witczak, Andrzej Wypustek, Tomasz Zieliński
Florilegium. S... Tomasz Babnis, Agni...
Okładka książki Hortus Historiae. Księga pamiątkowa ku czci profesora Józefa Wolskiego w setną rocznicę urodzin Katarzyna Balbuza, Jarosław Bodzek, Jacek Bonarek, Wojciech Boruch, Jerzy Ciecieląg, Edward Dąbrowa, Maria Dzielska, Paweł Filipczak, Michał Gawlikowski, Tomasz Grabowski, Paweł Janiszewski, Zdzisław J. Kapera, Mateusz Kłagisz, Agata Aleksandra Kluczek, Maciej Kokoszko, Jerzy Kolendo, Andrzej Kompa, Józef Korpanty, Rafał Kosiński, Mirosław J. Leszka, Edward Lipiński, Ireneusz Adam Łuć, Adam Łukaszewicz, Leszek Mrozewicz, Krzysztof Nawotka, Marek Jan Olbrycht, Szymon Olszaniec, Ewdoksia Papuci-Władyka, Kinga Paraskiewicz, Marcin Pawlak, Maciej Piegdoń, Tomasz Polański, Jan Prostko-Prostyński, Norbert Rogosz, Mieczysław Rokosz, Jacek Rzepka, Maciej Salamon, Nicholas Sekunda, Joachim Śliwa, Sławomir Sprawski, Stanisław Stabryła, Michał Stachura, Marek Stępień, Jerzy Styka, Robert Suski, Stanisław Turlej, Kamilla Twardowska, Jacek Wiewiorowski, Marek Wilczyński, Marek Winiarczyk, Robert Wiśniewski, Przemysław Wojciechowski, Robert S. Wójcikowski, Miron Wolny, Stefan Zawadzki
Hortus Histori... Katarzyna Balbuza, ...

Co tu dużo mówić - klasyka. Nie jest to topowa książka tegoż wydawnictwa, ale warta przeczytania.

'Gaugamela 331 r. p.n.e.' E. Dąbrowa
Kolejna klasyczna pozycja. Już dawno temu ją czytałem. Jestem zadowolony z lektury. Moja ocena: Daje 8/10.
Plusy:

+ szczegółowo analizuje bitwę pod Gaugamelą
+ opisuje zadania bojowe poszczególnych oddziałów
+ książka zawiera katalog oddziałów Aleksandra Wielkiego
+ autor przedstawia opis uzbrojenia
+ autor omawia wydarzenia dotyczące wyprawy perskiej Aleksandra Wielkiego od 334 do 331 r. p.n.e - momentu rozpoczęcia bitwy pod Gaugamelą

Minusy:

- autor nie wskazał na znaczącą rolę jazdy tesalskiej w bitwie pod Gaugamelą
- nie skupił się na analizie dowodzenia Parmeniona i tego jak wywiązał się on ze swoich zadań bojowych
- skupił się jedynie na ocenie dowodzenia Aleksandra Wielkiego
- mniejszą wagę przywiązuje do analizy dowodzenia Dariusza III
- nie przedstawia ocen dowodzenia oficerów Aleksandra Wielkiego np. Simmiasa, Kraterosa

'Gaugamela 331 r. p.n.e.' E. Dąbrowa
Plusy:

+ szczegółowo analizuje bitwę pod Gaugamelą
+ opisuje zadania bojowe poszczególnych oddziałów
+ książka zawiera katalog oddziałów Aleksandra Wielkiego
+ autor przedstawia opis uzbrojenia
+ autor omawia...

7/10

7/10

Ostatnimi czasy trafiałem na jedne z najdłuższych habeków, więc tym razem przyszła pora na chyba najkrótszą pozycję w serii. Tekst główny liczy zaledwie 118 stron, ale trzeba przyznać, że książka jest bardzo konkretna jeśli chodzi o treść. Autor rozpoczyna rozważania od panowania Filipa II Macedońskiego i opisuje walki Macedonii z greckimi polis oraz drogę państwa do uzyskania hegemonii w regionie. Kolejne rozdziały to już omówienie kampanii Aleksandra Macedońskiego. Nie brakło również opisów bitew nad Granikiem czy pod Issos, chociaż moim zdaniem, w tej kwestii autor trochę poszedł na łatwiznę postanawiając dość długie cytaty z antycznych źródeł. Rozdział o tytułowej bitwie poprzedza fragment dotyczący armii obu walczących stron. Samo starcie pod Gaugamelą opisane zostało w bardzo interesujący sposób. Ciekawy również jest aneks, gdzie Dąbrowa umieścił fragmenty z czterech źródeł dotyczących bitwy - Arriana, Kurcjusza Rufusa, Diodora Sycylijskiego i Plutarcha z Cheronei. Jeśli chodzi o standardy serii, to książka jest nietypowa ze względu na kolorowe plany bitew, co niestety pozostało jednorazowym incydentem i nie stało się normą. W kwestii map, brakuje mi trochę ogólniejszego przedstawienia Starożytnej Grecji (podboje Filipa II to 1/3 książki) oraz kampanii i marszu Aleksandra Wielkiego (jest tylko mapa pokazująca marsz Aleksandra przez Mezopotamię).

Książka krótka, ale ciekawa. Moja pierwsza książka jaką przeczytałem o Filipie i jego synu Aleksandrze bo choć jej tytuł nawiązuję do bitwy to dowiemy się też co nieco o poczynaniach Filipa w Grecji bo przecież, żeby w ogóle przedstawić tą bitwę to trzeba doprowadzić do tego jak do niej doszło. Nie będzie to ostatnia książka tego typu za która się wziąłem ;)

"Gaugamela" ma (prawie) wszystko, czego bardzo dobra książka popularnonaukowa potrzebuje, aby przykuć uwagę czytelnika.

Edward Dąbrowa przybliża w niej najpierw przyczyny ataku Macedończyków i Greków na perskie imperium króla Dariusza. Potem opisuje dosyć szczegółowo pierwsze starcia obu armii w Azji Mniejszej (bitwy nad Granikiem i pod Issos),aby przejść do oblężenia Tyru i Gazy przez Aleksandra Wielkiego. Sam pobyt tego doskonałego dowódcy w Egipcie zostaje wytłumaczony przy wykorzystaniu najnowszych (w czasie powstania książki) danych i ukazuje Aleksandra jako pragmatyka, który potrafił doskonale planować swoje posunięcia i miał zawsze na uwadze dobro swojej armii.

Samej kampanii 321 roku p.n.e. poświęca autor osobny rozdział. Po nim następuje przedstawienie sił i wyposażenia obu armii (duży plus tej monografii). Kulminacyjna bitwa została zrelacjonowana bardzo szczegółowo i przy pomocy kilku dobrych szkiców, które znakomicie ułatwiają orientację w czasie lektury. W całej serii "Historyczne bitwy" nie spotkałem się dotychczas z tak dobrym opisem samego starcia.

Po krótkim zakończeniu książki Dąbrowa dołącza obszerny aneks z relacjami starożytnych historyków i słowniczkiem specyficznych pojęć z omawianej epoki.

Mimo swojego wieku "Gaugamela" jest nadal bardzo dobrym przyczynkiem do historii wyprawy Aleksandra Wielkiego. Szkoda jedynie, że wykorzystane czarno-białe ilustracje są na tak niskim poziomie. Ale to już problem ówczesnej poligrafii a nie autora.

Praca dobra. Na uznanie zasługuje fakt umieszczenia opisów starożytnych historyków. Brakuje niestety mapy politycznej która ułatwiła by uzmysłowienie sobie rozmachu kampanii Aleksandra przeciw Dariuszowi Mimo to nie dostrzegłem błędów merytorycznych. Język raczej prosty pozbawiony zbędnej terminologii fachowej która ucieszy laików. w temacie starożytności. Ludzie oczekujący więcej mogą tę książkę potraktować jako wstęp do dbalszego zgłębiania wiedzy.

Książka ma mylny tytuł, bo jest bardziej o całej dłuższej kampanii a o samej bitwie jest względnie niewiele.

Pozycja ta zawiera opis niemal całego panowania Aleksandra Wielkiego, oczywiście nie pomijając dokładnego przebiegu kampanii w Persji. Autor (swoją drogą, historyk światowej sławy!) przedstawił też wszystkie ważniejsze źródła i opisał w skrócie walczące strony, chociaż przydałyby się lepsze ilustracje, więcej map i opisów uzbrojenia. Warto zwrócić uwagę na naukowe podejście rekonstrukcji przebiegu bitwy oraz zacytowanie wszystkich zachowanych jej opisów, dzięki czemu można łatwo samodzielnie zweryfikować tezy autora.

Ciekawa pozycja dla osób chcących poznać nieco dokładniej historię (a właściwie jej fragment) podbojów Aleksandra Wielkiego.
Autor przed omówieniem samej bitwy wprowadza czytelnika w szerszy kontekst co pomaga w zrozumieniu niezorientowanemu czytelnikowi.
Godna polecenia choć dla bardziej rządnego wiedzy czytelnika nie wystarczy.

Godna polecenia choć dla bardziej rządnego wiedzy czytelnika nie wystarczy.

• Historyczne Bitwy
  • Starożytność