Nie tylko orężem. Bohaterowie wielkopolskiej drogi do niepodległości

Okładka książki Nie tylko orężem. Bohaterowie wielkopolskiej drogi do niepodległości Marek Rezler
Marek Rezler Wydawnictwo: Rebis historia
historia
Rebis
2013-12-03
2013-12-03
historia Polski rozbiory

Wyśmienita książka, niebanalnego historyka. Miałem okazję uczestniczyć w spotkaniu z autorem w Bibliotece Publicznej w Obornikach, gdzie Pan Marek Rezler opowiadał o Powstaniu Wielkopolskim, przedstawiał ciekawostki i fakty z tego okresu jak i z innych zdarzeń, w Wielkopolsce pod zaborem pruskim, a także po wyzwoleniu.
Było to bardzo pouczające, a jednocześnie ciekawe i pasjonujące. Po takim spotkaniu z tak ciekawą postacią nie sposób nie interesować się historią. Przeczytałem dwa tytuły - naprawdę polecam.

Było to bardzo pouczające, a jednocześnie ciekawe i...

Rezler nie kryje, że stara się w swoich pracach przeciwstawić obraz organiczników jako alternatywny wobec stereotypu powstańca-cierpiącego patrioty, który zdominował historyczne podejście do dziewiętnastowiecznych zmagań o polską niepodległość. Kryje się w tym spora doza patriotyzmu lokalnego, którego celem jest pokazanie czytelnikom, że praca organiczna, która najwcześniej i najlepiej rozwinęła się właśnie w Wielkopolsce, powinna być traktowana nie tylko na równi z powstańczymi próbami, które zdominowały historię Królestwa Polskiego pod zaborami, ale pod niektórymi względami determinacją, zorganizowaniem i skutecznością przewyższyła wszystkie inne niepodległościowe działania.

Jestem zdania, że „Nie tylko orężem” stanowi bardzo dobre i bardzo potrzebne dopełnienie poprzednich prac Rezlera, oferując ciekawą interpretację dziejów Wielkopolski i wydarzeń, które zwykle przewijają się na marginesie głównej historii dziewiętnastowiecznej Polski.

Wielkopolski sposób na niepodległość

Wśród historyków – ale również zwykłych ludzi – hasło „odzyskanie niepodległości” jest równoznaczne z wizją patrioty jako cierpiącego powstańca, który za pomocą walki zbrojnej oraz za cenę własnego życia dąży do uwolnienia kraju spod jarzma zaborców. Przez wiele lat nie dopuszczano do głosu innej możliwości: że o niepodległość można walczyć na wiele sposobów, niekoniecznie drogą kolejnych nieudanych i krwawo tłumionych powstań.

W książce Nie tylko orężem. Bohaterowie wielkopolskiej drogi do niepodległości Marek Rezler próbuje zmienić ten stan rzeczy. Autor stara się pokazać, że wielokrotnie krytykowana pozytywistyczna praca organiczna i praca u podstaw to nie przejaw wygodnictwa i konformizmu, ale pragmatyczne podejście do powolnego, ale skutecznego tworzenia narodowej świadomości, której skutkiem jest właśnie odzyskanie niepodległości. Praca ta jest kontynuacją, a także swoistym zamknięciem problematyki związanej z zaangażowaniem Wielkopolan w walkę o niepodległość w czasach zaboru. Autor podejmował ten temat we wcześniejszych publikacjach (Powstanie wielkopolskie 1918-1919 oraz Wielkopolanie pod bronią 1768-1921),a teraz w ciekawy sposób go rozwija.

Ciąg dalszy znajdziecie tutaj: http://geek-woman.blogspot.com/2014/07/nie-tylko-orezem-marek-retzler-recenzja.html

Wielkopolski sposób na niepodległość

• Posnania
  • Historyczne
  • Zakolejkowane
  • Historia (wiek XIX)
  • KUPIĆ2023
  • Historia (wiek XX)
  • Nmwb

Dodaj cytat z książki Nie tylko orężem. Bohaterowie wielkopolskiej drogi do niepodległości