Księga przeznaczenia

2013-11-13
2013-11-13
Monika Popławska
Iran rewolucja Republika Islamska

Rozczarowała mnie. Najbardziej jałowe, irytujące zakończenie książki ze wszystkich mi znanych zakończeń. Z początku były ciekawe momenty, emocjonujące wątki. Ale później, ponad połowa to nudne opisy wszystkich gałęzi rodziny, setki imion, dziesiątki długich nudnych rozmów o niczym, nieciekawe, nieprzydatne dla fabuły. Jak wizyta u starej sąsiadki, która musi szczegółowo omówić całe swoje drzewo genealogiczne; kto, co, gdzie, z kim, kiedy. Nuda, przeskakiwałam linijki oczami.

Tak jak zachwycił mnie "Ukryty głos" Parinoush Saniee tak zachwyciła mnie "Księga przeznaczenia". Z wielką atencją ukazana historia kobiety w perskiej kulturze. Bez zbędnej histerii poznajemy, na łamach tej powieści, całe życie kobiety z ortodoksyjnej rodziny. Od stłamszenia w dzieciństwie, gdzie chodzenie do szkoły już było ogromnym problem, przez brutalny mobbing w czasach młodzieńczych, przez fizyczne i psychiczne przemocowe zniewolenie w młodości, aż do zatrważającego niezrozumienia w dorosłym życiu. Mimo, że towarzyszymy Masumie w historii jej życia, cały czas zaciskając kciuki i wspierając ją w entuzjastycznej walce o samostanowienie, na końcu opadają emocje i wiadomo, że tym razem też się nie udało. Zwyciężyło ślepe naśladownictwo, głęboko zakorzeniona nierówność płci. To co zatrważające to mizoginizm wśród kobiet! Najbardziej jednak pokonało mnie totalne niezrozumienie ze strony wykształconych dzieci!! Mam ogromną nadzieję, że obecnie w Iranie już lepiej traktuje się kobiety. Trzymam za nie kciuki i całym sercem jestem za ich wewnętrzną i zewnętrzną wolnością, za walką o swój mentalny dobrostan.

Książka czaruje, wzrusza i szokuje. Historia Iranu i jej mieszkańców, obyczaje - kompletnie nie zrozumiałe dla Europejczyka. Wiele razy podczas czytania łapałam się na tym, że pytam samą siebie - czemu? Czemu bracia nienawidzą swojej siostry i zamiast ją chronić, w ramach tradycji biją prawie na śmierć. Czemu religia, tradycja oraz zwykła ludzka zawiść rządzą tym światem. Książka jest o bardzo silnej kobiecie, która pokonała bardzo wiele przeciwności, złych ludzi i własnych lęków. Ta książka to podróż zarówno geograficzna jak i w czasie. Polecam.

1920

Jakoś nie mogę przebrnąć przez tą książkę. Początek bardzo fajny, zachęcający, ale jak doszłam do momentu jak się wydało, jakoś nie mogłam znieść okrucieństwa. Co za naród. U nas każda babcia tłumaczy wnukowi, że dziewczynek się nie bije, nawet kwiatkiem. A u nich własna matka życzy jej najgorszego.

Lubię takie książki czytać,bardzo mnie interesują,ciekawią bardzo smutne,wstrząsające są w takim kraju się dzieje to bardzo źle.Młode dziewczyny zmuszane są do małżeństwa przez swoich rodziców muszą poślubić starszych mężczyzn tak jak główna bohaterka Masuma jej matka i ojciec wybrali idealnego kandydata dla swojej córki.

opowieść o młodej muzułmance nastolatce Masumie z Teheranu.
Ona uwielbia się uczyć musi dziewczyna zakładać Czardar chodząc do szkoły.
Pewnego razu spotyka mężczyzne w drodze do domu wracając ze szkoły,zakochuje się w mężczyznie.
Bliscy dziewczyny odkrywają listy jej ukochanego,uważają,że zhańbieni bardzo zostali.
Masuma jest bita,maltretowana przez swojego brata.
To poruszająca,życiowa powieść.

opowieść o młodej muzułmance nastolatce Masumie z...

Parinoush Saniee urodziła się w Teheranie w 1949 roku. Jej ojciec prawnik i profesor uniwersytecki, zachęcał ją od dziecka do korzystania z domowej biblioteki, rozbudzając literackie zainteresowania. Ukończyła studia psychologiczne, wychowała dwoje dzieci, które mieszkają za granicą. Obecnie Parinoush Saniee jest jedną z najbardziej znanych intelektualistek na Bliskim Wschodzie i jednocześnie niezwykle popularną pisarką. „Księga przeznaczenia”, jej pierwsza powieść, chociaż została zakazana i ocenzurowana przez władze, wciąż należy do najlepiej sprzedających się książek w Iranie. Nakładem Wydawnictwa Sonia Draga ukazała się także powieść „Ukryty głos”.
„Księga przeznaczenia” to opowieść o teherańskiej nastolatce, która uwielbia się uczyć. Dziewczyna ma na imię Masuma. Nastolatka przyjaźni się z Parwaną, swoją sąsiadką. Pewnego dnia w drodze do szkoły spotyka mężczyznę, w którym zakochuje się. Przyjaciółka Masumy pośredniczy w wymianie listów między nimi. Wkrótce matka odkrywa listy od chłopaka, a rodzina oskarża ją o zhańbienie rodziny. Dziewczyna zostaje ciężko pobita przez brata. Jej bliscy postanawiają ją wydać za mąż. Rozpoczyna się poszukiwanie odpowiedniego kandydata. W końcu rodzice znajdują dla niej odpowiedniego mężczyznę. Masuma jest nieszczęśliwa w małżeństwie bez miłości, nie mając szans na wykształcenie. Jednak Harrid pozwala dalej jej się kształcić. Nastolatka rodzi swojemu mężowi dzieci i zajmuje się domem. Wkrótce okazuje się, że mężczyzna jest zaangażowany w politykę przeciwko szachowi. Harris stanowi poważne zagrożenie dla reżimu panującego w Iranie. Mężczyzna uczestniczy w manifestacjach, zaprasza do domu aktywistów politycznych na tajne spotkania, gdzie toczą się rozmowy o polityce. Młoda mężatka prowadzi tradycyjne życie arabskiej kobiety, która jest wierna rodzinie i tradycji. Po pewnym czasie Harrid zostaje aresztowany przez agentów. Jak potoczy się życie młodej kobiety bez męża? Czy mężczyzna zostanie uwolniony z aresztu? Jak był traktowany przez pracowników aresztu? Jak układały się relacje Masumy z rodziną i bliskimi jej męża? Czy Masuma spotka jeszcze kiedyś swojego dawnego ukochanego? Czy kobieta nadal będzie utrzymywała kontakt ze swoją przyjaciółką?
Książka jest irańskim bestsellerem wydanym w 24 krajach. Powieść jest niezwykłą opowieścią o zakazanej miłości, przyjaźni, pasji i strachu. Autorka opowiada o życiu dwóch rodzin i ich sąsiadów w ciągu kilku dekad historii Iranu. Fabuła oparta jest na politycznych wydarzeniach i losach fikcyjnych bohaterów powieści. Pozycja jest ciekawą propozycją ze względu na akcję umieszczoną w czasie reżimu. Opisuje jak muszą radzić sobie zwykli ludzie żyjąc w takich warunkach. Książka mówi również o tym jak najbliżsi decydują o życiu kobiet, które nie mogą swobodnie o sobie decydować.
Zapraszam równiez na blog: https://fascynujacyswiatksiazki.blogspot.com

"Księga przeznaczenia" jest bardzo dobrą fabularyzowaną kroniką ostatnich pięciu dekad historii Iranu. Poznając historię Masumy Sadeghi, głównej bohaterki oraz narratorki poznajemy realia życia w targanym politycznymi wstrząsami Iranie. Czytelnik ma okazję poznać kulturę, obyczaje i sposoby myślenia Irańczyków z różnych warstw społecznych. Historia, którą opowiada nam Masuma rozpoczyna się w latach sześćdziesiątych czyli w chwili, kiedy rządy ostatniego szaha Iranu Mohammeda Rezy Pahlaviego zaczynały chwiać się już w posadach. Dalej czytelnik poznaje realia życia podczas (i zaraz po) islamskiej rewolucji. Autorka nie pomija też okrucieństw wyniszczającej wojny iracko - irańskiej. Historia kończy się w dzisiejszych czasach.

Na początku książka nie wciągnęła mnie zbytnio ale po trzecim rozdziale nie mogłam się od niej oderwać. Jest to książka na wskroś irańska - autentyczne dialogi, odwzorowane sposoby myślenia osób o skrajnie różnych systemach wartości. Takiej książki nie mógł napisać nie-Irańczyk. Jest to bardzo mądra i szalenie wartościowa książka. Główna bohaterka Masuma, która na początku powieści momentami mnie irytowała, ewaluowała na tyle, że pod koniec książki budziła mój podziw i uznanie.

Moim zdaniem jest to książka przede wszystkim o woli przetrwania mimo przeciwności losu, sile więzi międzyludzkich oraz przywiązaniu i szacunku do tradycji. Historia kraju jest jedynie tłem ale niezwykle istotnym ponieważ to ona determinowała losy rodziny Masumy Sadeghi. Bardzo polecam ale zdaję sobie sprawę, że nie jest to książka dla każdego.

Kolejna książka o tym samym. O uciemiężonej przez system, władzę, przesądy, tradycję i religię, muzułmańskiej kobiecie. Kobiecie, która nie potrafi sama o sobie zdecydować, nawet w dorosłym życiu, kiedy odzyskuje prawo do samodzielnego działania, odbiera sobie możliwość zaznania szczęścia. Jej zindoktrynowany, wyprany i ograniczony religijnymi nakazami oraz tradycją mózg nie potrafi samodzielnie myśleć.
Momentami postępowanie bohaterki bardzo mnie denerwowało.
Na okładce jest napisane: "50 lat życia w Iranie. Zakazana powieść, która stała się światowym bestsellerem". Moim zdaniem jeżeli Muzułmanki nie zaczną samodzielnie walczyć o swoje prawa, zmieniać rzeczywistości i realizować swoich pragnień, jeżeli same nie zatroszczą się o poprawę własnej sytuacji, to nikt nie jest w stanie im pomóc, ponieważ kultura Zachodu jest tak odmienna, że jej uczestnicy nie potrafią w pełni zrozumieć praw rządzących Islamem. Dlatego powstaje kolejny hit wydawniczy, a w życiu kobiet niewiele się zmienia.
Powieść jest napisana dość nierównym językiem. Niektóre fragmenty wciągają i ciekawią, inne nużą i odpychają. Dla mnie była to kolejna opowieść o problemie, który przewija się w literaturze od dawna. Opowieść, która nie zmieniła ani mojego postrzegania problemu, ani nie dała nadziei na szybką zmianę czy poprawę losu muzułmańskiej kobiety.

"Wszystko, czego pragnęłam, osiągnęłam, gdy przestałam tego pragnąć."

Niesamowicie poruszająca książka. Autorka głośno i otwarcie pisze o kobietach, które były ofiarami przemocy domowej oraz były uzależnione i manipulowane przez swoich mężów w imię tradycji i życia w zgodzie z irańskimi zasadam.

Lubię tego rodzaju książki, bez przesadnego epatowania cierpieniem, ale ukazujące realia życia w innej kulturze.

• Ebooki
  • 2015
  • Arabskie
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Księga przeznaczenia