Księga przeznaczenia

Wydawnictwo: Sonia Draga
Sahme Man, z ang. The Book of Fate
Iran, rewolucja, Republika Islamska
Ag2S

Mocna, poruszająca opowieść o przyjaźni, pasji, strachu i zakazanej miłości na tle pięciu burzliwych dekad irańskiej historii, od rewolucji z 1979 roku, przez czasy Republiki Islamskiej aż po dzień dzisiejszy. Irański bestseller sprzedany do 24 państw! Masuma to teherańska nastolatka, zwyczajna dziewczyną, która uwielbia się uczyć. Pewnego dnia w drodze do szkoły spotyka mężczyznę, w którym...

Irański bestseller sprzedany do 24 państw!

Masuma to teherańska nastolatka, zwyczajna dziewczyną, która uwielbia się uczyć. Pewnego dnia w drodze do szkoły spotyka mężczyznę, w którym się zakochuje. Niestety gdy jej bliscy odkrywają pisane przez ukochanego listy, oskarżają ją o zhańbienie rodziny. Masuma zostaje ciężko pobita przez brata, a rodzice szybko aranżują ślub z nieznanym jej mężczyzną. Żyjąc w małżeństwie bez miłości, bez żadnych szans na wykształcenie, dziewczyna pogrąża się w rozpaczy. Jedynie sąsiadka próbuje ją przekonać, aby zaakceptowała istniejący stan rzeczy: „Każda z nas zna swoje przeznaczenie, więc po co z nim walczyć?”.

Lata następujące po ślubie Masumy okazują się przełomowe dla Iranu. Hamid, mąż Masumy, jest politycznym dysydentem i stanowi zagrożenie dla opartego na ucisku reżimu szacha. Gdy zostaje aresztowany przez agentów tajnych służb, dla Masumy rozpoczyna się najtrudniejszy okres w życiu. Do tej pory jej życie opierało się na lojalności wobec rodziny oraz tradycji, teraz będzie zależeć od zmiennych losów jej kraju...

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl

kjakksiazka | 2014-01-27

Pięćdziesiąt lat życia w Iranie ujęte w niecałych 480 stronach. Autorka przedstawia życie na wchodzie, jakiego jeszcze wielu z nas nie znało. Przede wszystkim, nie jest to świat, doszczętnie pozbawiony człowieczeństwa, w którym brak cywilizacji pozbawił ludzi marzeń. Z jednej strony mamy muzułmanów, którzy ściśle przestrzegają zasad Koranu, a z drugiej rewolucjonistów, przestających wierzyć w Boga, a momentami nawet pozwalających kobietom na wiele więcej, niż dotychczas. Czador, chusta, hiżdzab, brak wykształcenia, podporządkowanie mężczyźnie to muzułmański Teheran, odkryta głowa, makijaż, buty na obcasie, samodzielność oraz zdobywanie wykształcenia to europejska nowoczesność. Sprzeczności, które tak naprawdę, współgrając nie mają racji bytu.

czytaj więcej: http://kjakksiazka.blogspot.com/2014/01/recenzja-ksiega-przeznaczenia-parinoush.html

Tematyką jak najbardziej byłam zainteresowana, ale sposób podania.. ach, czepiam się, bo w sumie to niezła historia. Momentami tylko nużyło pozostawanie w tym samym rytmie opowieści. Całość jest pisana z punktu jednej z córek opowiadającej swoja historię i przy okazji malującą Iran na przestrzeni 50 lat. Mamy tu paletę nastrojów jakie dotyka kraj, zmian politycznych i oczywiście postrzeganie kobiet w tej kulturze zależnie od podejścia mężczyzn w danym momencie. Raz można chodzić po mieście jedynie w chuście to znów za jakiś czas trzeba być dokładnie okrytą, jest czas, gdy kobiety mogą się nawet malować, to znów panuje całkowita asceza. Do tego każdy dom ma swoje zasady i jeśli nawet ojciec Masume godzi się na jej dalszą naukę zamiast szybkiego zamążpójścia to jeden z jej braci jest temu stanowczo przeciwny. A ponieważ sam wcześnie zakończył naukę nie chce tez by jego siostra dalej się uczyła. Z kobiety i tak żadnego pożytku, do rodzenia dzieci nie potrzeba większej świadomości,...

kasandra_85 | 2013-12-23
Przeczytana: grudzień 2013

monika | 2015-02-13
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 11 lutego 2015

Pięćdziesiąt lat z życia w Iranie, opowiedziane przez kobietę, Masumę. Przewroty polityczne, zmiana nastrojów panujących w kraju i oczywiście miejsce kobiety w islamskim świecie. Szokująca, intrygująca i mocna opowieść o losach kobiet w "nowoczesnym" Teheranie, gdzie raz można nosić chustę a nawet odkrytą głowę, makijaż, za chwilę obowiązkowo czador i hidżab. Gdzie kobieta jest stworzona do rodzenia dzieci i podporządkowanie się mężczyźnie: ojcu, bratu, mężowi. Gdzie chęć zdobywania wiedzy nie jest z reguły mile widziana. Gdzie kobieta posiadająca dorosłe i samodzielne dzieci, nadal nie może podejmować samodzielnych decyzji i ułożyć sobie życia według własnych zasad. Polecam.

Krystyna | 2015-01-25
Przeczytana: 24 stycznia 2015

Parinoush Saniee napisała książkę niezwykłą pod każdym względem. Powieść, która opowiada historię kobiety i jej rodziny na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Gdy historia się zaczyna, Masuma, główna bohaterka, jest irańską nastolatką. Jest bardziej inteligentna, bardziej pracowita niż jej bracia, ale to ona musi przekonać wszystkich, by pozwolono jej kontynuować naukę. Jest muzułmanką i jej rodzina o tradycyjnych poglądach, inaczej widzi rolę kobiety. Większość żeńskich krewnych kończy edukację po kilku klasach i zostaje wydana za mąż. Ich rola sprowadza się do rodzenia dzieci i zajmowania się domem. Jednak dzięki poparciu szkoły i ojca kontynuuje naukę, wbrew woli reszty rodziny, szczególnie starszych braci. Jeden z nich jest alkoholikiem i narkomanem, a i tak ma więcej do powiedzenia niż Masuma i lepszą pozycję w rodzinie.

Chodząc do szkoły, każdego dnia jest pilnowana, śledzona i gdy wdaje się w niewinny flirt, zostaje brutalnie pobita. Zostaje uwięziona w domu, pozbawiona opieki...

książek: 12072
Mońcia_POCZYTAJKA | 2014-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2014

Z okładki książki spogląda na nas młoda dziewczyna o pięknym i głębokim spojrzeniu. Z jej oczu można byłoby wyczytać wiele...
"Księga przeznaczenia" to poruszająca historia irańskiej kobiety, której życie od najwcześniejszych lat napiętnowane było smutkiem, bólem, strachem,a potem także walką o przetrwanie swoje i swojej rodziny.
"Księga przeznaczenia" to wreszcie wzruszająca opowieść o bezgranicznym poświęceniu, przeogromnej miłości do dzieci, która może wypełnić całe życie.

Masuma urodziła się w tradycyjnej irańskiej rodzinie. Od młodych lat jej życie podporządkowane było innym ludziom. Musiała dbać, aby swoim zachowaniem nie narazić się braciom, którzy "w obronie honoru rodziny" często nie szczędzili pięści. O kontynuowanie nauki w szkole średniej niemalże błagała ojca, który na szczęście miał do niej słabość i czasem ulegał prośbom córki. Kiedy wyszło na jaw, że Masuma pokochała pewnego praktykanta Apteki, bracia zamienili jej życie w koszmar i nie przejmując się jej losem,...

Anna | 2017-06-05
Na półkach: Przeczytane, Poczekalnia, 2017
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Inna kultura, inny świat, zupełnie mi nieznany. Momentami naprawdę ciężko się czytało z uwagi na niesprawiedliwość z jaką mężczyźni traktują kobiety. Ale było też wiele pięknych momentów, bo jak się okazuje w Iranie kobiety i mężczyźni także się kochają i zawierają małżeństwa z miłości:) W Iranie wielu mężczyzn także dobrze traktuje kobiety:) Główna bohaterka miała trudne życie, choć nigdy się nie skarżyła, a najtrudniejsze chyba właśnie to w otoczeniu najbliższej rodziny, czyli matki i braci. Dorosłe życie spędziła poświęcając się głównie dla dzieci, choć udało jej się zrealizować część swoich pragnień. Podziwiam hart ducha i odwagę matki, choć dostrzegam, niestety ze smutkiem, że poświęcanie się dla dzieci niekoniecznie służy dobru rodzica. I to smutna konkluzja.

Goszarda | 2015-11-26
Przeczytana: 26 listopada 2015

Opowieść o kobiecie zmagającej się z przeciwnościami życia w kraju nieprzyjaznym kobietom.
Książka niesamowicie wciąga od 1. strony.

POLECAM! POLECAM!

ola | 2013-12-11

„Księga przeznaczenia” to jedna z tych książek , od których lektury trudno się oderwać a czytając przenosimy się do zupełnie innego świata.
Losy głównej bohaterki nierozerwalnie związane są z burzliwą historią Iranu od Rewolucji 1979, poprzez czasy Republiki Islamskiej aż do współczesności.
W trakcie lektury będziemy obserwować zmiany jako zachodzą w dorastającej a potem dojrzewającej kobiecie. Będziemy świadkami zarówno dramatycznych , tragicznych a także najpiękniejszych chwil w jej życiu.
Wzruszjąca , baśniowo opisana historia pochłania bez reszty. Spodoba się na pewno wielbicielom Khaleda Hoseiniego czy Rani Manickiej.

Frigg | 2014-06-04
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Przepiękna opowieść poruszająca wiele ważnych wątków. Doskonale napisana. Masuma staje się naszą przyjaciółką i razem z nią przeżywamy jej wzloty i upadki. Im bardziej zagłębiamy się w opowieść tym bardziej zauważamy, że nie jest to książka o muzułmance tylko o każdej kobiecie, matce, żonie i córce. Masuma pokazuje nam czym jest poświęcenie i czytelnik w miarę czytania dorasta razem z nią. Można wynieść z tej lektury wiele przemyśleń, lecz ciężko przelać to wszystko "na papier". Zachęcam więc do czytania.