Sztuka wyboru

poradniki
WAM
2004-01-01
2004-01-01

Nasz wybór składa się z tysiąca różnych bodźców, emocji i myśli, które łączą się ze sobą w nieskończonym ciągu.
Różne są motywy. Badajmy je.
Autor uczy się na przeszłości rozpoznawać i ujawniać swoje prawdziwe motywy, które stały za jego najważniejszymi wyborami.

Za otoczką cnoty, pragnieniu dobra, bezinteresowności - ukazują się nieco bardziej "światowe" trendy dotyczące naszych wyborów - pragnienie sławy, ucieczki, bezpieczeństwa, komfortu.

Autor prowadzi nasz przez motywy i rodzaje wyborów. Z pomocą Ignacego Loyoli daje wskazówki, dzięki którym nasze wybory mogą stać się tymi właściwymi, pełnymi i prowadzącymi nas do Boga.

Być świadomym swoich wyborów i umieć rozpoznać, dostrzec prawdziwe motywy, które za nimi stały, bez względu na opinie.

Znaleźć swój cel w życiu i badać każdy swój krok, by prowadził nas do tego celu.

Bierzemy często cel za środki a środki za cel.
Sprawy doczesne na tyle zasłaniają nam obraz, że zapominamy o naszym ostatecznym celu.

"Aby uporządkować swe życie, muszę najpierw poczuć i rozpoznać nieład wewnątrz siebie".

"Jeśli nad czymś się zatrzymasz, tracisz całość"

Bóg nie znosi kompromisów, pragnie naszych serc w pełni.
Nie można iść za Chrystusem, jeśli stawia się warunki - chcę iść ale nie chcę rezygnować z tego czy tamtego.
Chcę się oddać całkowicie Bogu ale z drugiej strony chcę zachować dla siebie coś z dawnego życia.
Brak decyzji, furtka którą mogę uciec, drugie wyjście sprawia, że tkwimy w miejscu. Nie można się zaangażować w coś jeśli, wiemy że mamy plan b - wówczas nie dajemy z siebie wszystkiego. To cenne pouczenie jakie autor stara się nam wpoić.
Wybierając coś, stawiając wszystko na jedną kartę, idziemy za tym w ogień, bo wiemy że nie ma odwrotu.
Życie to zawsze decyzja, wybór, rezygnacja z czegoś.

"Proces wybierania jest w istocie usuwaniem przeszkód - uprzedzeń, przywiązań"

Uzależniamy się od przedmiotów, bo dają nam iluzję rozwiązywania naszych problemów. Z czasem stają się ważniejsze od Boga, a po upływie początkowego zachwytu i krótkotrwałej przyjemności czujemy pustkę.

Wybór należy7 dokonywać poprzez natchnienie duszy, poruszenie naszej woli przez Boga

Czasem mylimy, to co pochodzi od Boga, z własnymi wyobrażeniami. I stajemy się więźniami własnych postanowień, które brały swój początek z miłości a skończyły się na znienawidzonym przymusie.

Granica. Błędne decyzje własne należy zmieniać, gdy nikomu i niczemu nie służą.
I szukać właściwej w modlitwie.

Spojrzeć na swoje życie jak na całość i w tej perspektywie dokonywać wyboru.
Uwolnić się od wszystkiego, co budzi w nas lęk i niepokój.

Perspektywa śmierci - jakie chcesz mieć wspomnienia w tym dniu?

Być profesjonalistą w dokonywaniu wyboru, tak samo jak w zawodzie.
Być świadomym, czujnym, by wyłapywać każde poruszenie duszy. I badać swoje sumienie 24 godziny na dobę.ć,

Instynktownie, spontanicznie bez analiz.

Nasze wybory powinny być odzwierciedleniem naszego życia - lub tego jakie chcemy żeby było.
Wpatrzeni w Boskie odbicie próbujemy je naśladować.

"Nie są to techniki podejmowania udanych decyzji, ale klimat, kultura, duchowość, w jakiej należy żyć".

"Porady te są wartościowe same w sobie i czasami można je dobrze wykorzystać, ale ich głęboka wartość leży w zasadach, które ilustrują, postawach, które uwydatniają, atmosferze, którą stwarzają wokół sytuacji wyboru" One to tworzą faktyczną rzeczywistość naszych codziennych wyborów.

Każdy dzień jest inny, każde spotkanie składa się z tysięcy drobnych wyborów.
"Jeśli ich nie zauważam tych wyborów, moje życie staje się rutyną, a ja bez przerwy powtarzam te same rzeczy tym samym ludziom w tym samym czasie i tym samym miejscu.
A także robię te same rzeczy w ten sam sposób, tak samo znudzony".

"Gdy jednak zauważę tę subtelną różnicę między każdym dniem i dostosuję swoje reakcje do zmiennego tonu, wyrazu twarzy spojrzeń, oczu, uśmiechu, igrających cieni, tańczącego wiatru, wtedy rzucę się w wir życia, stanę się z sobą, będę się tym cieszył i zauczestniczę w wyzwalaniu otaczającego mnie świata z łańcuchów i okowów w śmiertelnej rutyny".

"Symbol i rzeczywistość
Obietnica i prawda
Historia i rzeczywistość" - przecinają się na ścieżkach Pana.

Bezustanna cierpliwość, dniem i nocą, nieustające próby, wątpliwości.
Nadzieja, że dotrzemy do --- Ziemi Obiecanej.
Obłok

Natychmiastowe posłuszeństwo. Całkowita gotowość - do wyruszenia w drogę. Ta drogą ma nas zmienić, oczyścić, przygotować do spotkania ze Stwórcą.

Różne są motywy. Badajmy je.

Książka mówiąca o tym, że "Wybory stwarzają człowieka. Kształtują jego osobowość, określają jego charakter i decydują o jego życiu".
Napisana w prostym języku, dająca do zrozumienia, że postrzeganie życia jako całości jest istotną podstawą właściwego wyboru. Zwraca uwagę na przeanalizowanie problemu, wyboru, oraz dostrzeżenie jego skutków w przyszłości.
Bardzo dobitnie podkreśla, że nie ma takich samych sytuacji w życiu. Że na każdym kroku stajemy przed dokonywaniem wyborów i że należy być ich świadomym. Wtedy będziemy w stanie dostrzec piękno każdego dnia oraz jego inny odcień, odradzający się na nowo z każdym wschodem słońca.

Bardzo dobitnie...

• 2009 - 2013
  • Poradniki
  • RELIGIA I DUCHOWOŚĆ
  • Wyzwanie 2015

Dodaj cytat z książki Sztuka wyboru