Wiza do Iranu

Okładka książki Wiza do Iranu Artur Orzech
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Wiza do Iranu
Artur Orzech Wydawnictwo: Wielka Litera literatura podróżnicza
224 str. 3 godz. 44 min.
Kategoria:
literatura podróżnicza
Wydawnictwo:
Wielka Litera
Data wydania:
2014-10-22
Data 1. wyd. pol.:
2014-10-22
Liczba stron:
224
Czas czytania
3 godz. 44 min.
Język:
polski
ISBN:
9788364142499
Tagi:
Iran Persja podróże reportaż
Średnia ocen

                6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Welcome to Iran



5772 669 447

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
329 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
174
158

Na półkach:

Książka byłego iranisty, a obecnie (podobno) popularnego dziennikarza muzycznego. Gawęda o zmaganiach z biurokracją irańską przy staraniach o wizę do tego kraju staje się dla Autora pretekstem dla snucia refleksji nad społeczeństwem i kulturą Iranu, a także opowieści o swojej własnej nim fascynacji. Pojawiają się standardowe informacje o historii, strukturze etnicznej, języku i literaturze, sztuce i zabytkach, wreszcie religii i polityce Iranu.

Znacznie więcej miejsca zajmują opisy różnych wymiarów życia społecznego w Iranie i to one są stanowią tak naprawdę rdzeń książki. Osiami tematycznymi są dla nich świętowanie, rola kobiety, rola mężczyzny oraz polityka w społeczeństwie irańskim. Wokół tych motywów przewodnich Autor opowiada nam między innymi o takich kwestiach jak sport, gościnność, etyka seksualna, wypoczynek na łonie natury, operacje plastyczne, poezja perska, zmagania Iranu z feminizmem etc. Bardzo wartościowym dodatkiem są zamieszczone na końcu książki tłumaczenia poezji irańskiej – wszystkie utwory są bardzo piękne, niektóre zostały po raz pierwszy przetłumaczone na język polski przez A. Orzecha.

Niewątpliwie irytują w książce i znacznie obniżają jej wartość demoliberalne i zachodnie uprzedzenia Autora. Zapewnia on co prawda, że stara się od nich abstrahować i wręcz z takimi kalkami polemizować, ale ilekroć schodzi na temat polityki lub sytuacji kobiety, tyle razy mówi językiem zakutego zachodniego liberalizmu, którego nie powstydziliby się dziennikarze „Gazety Wyborczej” lub jankescy neokonserwatyści. Wyraźna jest niechęć Autora do ustroju i elit politycznych Republiki Islamskiej oraz ich konserwatywnej polityki. Równie wyraźna jest sympatia do wszystkich przejawów obyczajowego i kulturowego rozkładu jak odsłanianie włosów przez kobiety i bezwstyd w ubiorze. Osobiście, na miejscu Irańczyków nie wpuszczałbym do swojego kraju kogoś o tak zgniłym i zdegenerowanym światopoglądzie.

„Wiza do Iranu” to lektura raczej rozrywkowa, aczkolwiek bogata w wiele niekiedy wartościowych ciekawostek z życia Iranu. Nie polecałbym raczej tej lektury, ale też jakoś specjalnie nie odradzał. Szczególnie komuś, kto nie ma cierpliwości do czytania czegoś poważniejszego, a chciałby jednak o Iranie czegoś się dowiedzieć. Książka Artura Orzecha garść takich informacji zawiera, podając je w dość przyjemniej formie. Tym niemniej, nie jest to nic specjalnego i „szału nie robi”.

Książka byłego iranisty, a obecnie (podobno) popularnego dziennikarza muzycznego. Gawęda o zmaganiach z biurokracją irańską przy staraniach o wizę do tego kraju staje się dla Autora pretekstem dla snucia refleksji nad społeczeństwem i kulturą Iranu, a także opowieści o swojej własnej nim fascynacji. Pojawiają się standardowe informacje o historii, strukturze etnicznej,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    403
  • Chcę przeczytać
    318
  • Posiadam
    88
  • Teraz czytam
    12
  • 2014
    9
  • Iran
    7
  • Literatura faktu
    7
  • Podróżnicze
    7
  • Chcę w prezencie
    5
  • Podróże
    4

Cytaty

Więcej
Artur Orzech Wiza do Iranu Zobacz więcej
Artur Orzech Wiza do Iranu Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także