Gorgiasz

Okładka książki Gorgiasz Platon
Okładka książki Gorgiasz
Platon Wydawnictwo: Książnica Polska Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych filozofia, etyka
226 str. 3 godz. 46 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Książnica Polska Towarzystwa Nauczycieli Szkół Wyższych
Data wydania:
1922-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1922-01-01
Liczba stron:
226
Czas czytania
3 godz. 46 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Władysław Witwicki
Tagi:
filozofia starożytna Gorgiasz Polos Kallikles Sokrates
Średnia ocen

7,5 7,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,5 / 10
32 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
128
128

Na półkach: ,

„Gorgiasz” to dialog platoński należący do wczesnego okresu jego twórczości, czyli do tzw. pism wczesnych, które pisał będąc jeszcze młodym człowiekiem. Jest to, jak wiele innych, tzw. dialog sokratyczny, gdyż jego główną postacią oraz protagonistą jest Sokrates. Podobnie jak szereg innych dialogów platońskich, „Gorgiasz” przedstawia fikcyjną konfrontację Sokratesa ze światem sofistów. Tym razem sofistów reprezentuje Gorgiasz, czyli najsłynniejszy (obok Protagorasa) sofista grecki.

Sokrates w towarzystwie swego przyjaciela Chajferona spóźniają się na popisowe przemówienie słynnego sofisty Gorgiasza. Sokrates jednak, korzystając z okazji, że Gorgiasz jest w Atenach, postanawia z nim porozmawiać. Gorgiasz, również będący w towarzystwie, między innymi swojego ucznia Polosa, a także innego sofisty, Kalliklesa, zgadza się na rozmowę. Sokrates zaczyna wypytywać Gorgiasza o jego przemówienie, o to czym Gorgiasz się zajmuje i w jaki sposób. Gorgiasz próbuje przekonać Sokratesa, że jego praca, polegająca między innymi na układaniu oraz wygłaszaniu perswazyjnych mów, jest czymś zaszczytnym i godnym podziwu, gdyż przekonywanie ludzi do swojej racji to nie byle jaka sztuka. Sokrates jednak jest mocno nieufny wobec Gorgiasza i zaczyna wypytywać go, czy aby na pewno takie krasomówstwo jest czymś, co przynosi korzyści społeczne. Z czasem do dyskusji włącza się również Kallikles, który swoją postawą wzbudza nie mniejsze wątpliwości Sokratesa.

„Gorgiasz” to obok „Protagorasa” jeden z najważniejszych wczesnych dialogów Platona, ponieważ oba przedstawiają – odpowiednio – rozmowy z dwoma największymi sofistami w dziejach sofistyki. Poziom zawiłości i trudności dialogu rośnie więc w obu, nie tylko dla Sokratesa, ze względu na niełatwych przeciwników, ale i dla czytelnika, który musi się bardziej skupić. Dialog ten jest też niezwykle ważny z punktu historycznego, to jest badawczego, bowiem jest cennym źródłem przekazu o sofistach, nawet jeśli pozostaje skrzywiony przez stronniczą optykę Platona. Ukazuje świat ówczesnych realiów kulturowych Aten, w których sofiści cieszyli się sławą ze względu na swoje zdolności oratorskie i retoryczne, które postrzegano jako niezbędne do uzyskania przewagi politycznej, a to sofiści właśnie mianowali się nauczycielami i orędownikami tychże zdolności.

„Gorgiasz” to dialog platoński należący do wczesnego okresu jego twórczości, czyli do tzw. pism wczesnych, które pisał będąc jeszcze młodym człowiekiem. Jest to, jak wiele innych, tzw. dialog sokratyczny, gdyż jego główną postacią oraz protagonistą jest Sokrates. Podobnie jak szereg innych dialogów platońskich, „Gorgiasz” przedstawia fikcyjną konfrontację Sokratesa ze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
706
50

Na półkach: ,

Posłużę się zakończeniem tłumacza:
„Gorgiasz nie jest lekturą lekką. Trzeba go czytać nie raz jeden i trzeba się z nim zżyć i przemyśleć i odczuć to, co w nim jest, jeżeli książka ma przynieść tę korzyść, jaką przynieść potrafi. I czy się wtedy ktoś w końcu z autorem zgodzi, czy nie zgodzi, przyzna w każdym razie, że go Platon tą książką niepokoił i do myślenia zmuszał. O to mu szło - nie o litery pisma.”

A objaśnienia jak zawsze cudowne, pomagają chwytać sens oryginału.

Posłużę się zakończeniem tłumacza:
„Gorgiasz nie jest lekturą lekką. Trzeba go czytać nie raz jeden i trzeba się z nim zżyć i przemyśleć i odczuć to, co w nim jest, jeżeli książka ma przynieść tę korzyść, jaką przynieść potrafi. I czy się wtedy ktoś w końcu z autorem zgodzi, czy nie zgodzi, przyzna w każdym razie, że go Platon tą książką niepokoił i do myślenia zmuszał. O...

więcej Pokaż mimo to

avatar
459
76

Na półkach:


Książka na półkach

  • Przeczytane
    65
  • Chcę przeczytać
    25
  • Posiadam
    8
  • Filozofia
    5
  • Starożytność
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Nie posiadam
    2
  • 2021
    1
  • ♠Filozofia
    1
  • Starożytna Grecja
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gorgiasz


Podobne książki

Przeczytaj także