Kosmiczne liczby. Liczby, które definiują naszą rzeczywistość

Tłumaczenie: Magda Siuda-Bochenek
Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Cosmic Numbers. The Numbers that Define Our Universe.
popularnonaukowa
Ag2S

Księga natury, jak powiedział Galileusz, jest napisana językiem matematyki. To właśnie liczby pozwalają nam precyzyjnie określać fakty, a także siły, których na co dzień doświadczamy. W ten sposób powstają prawa, takie jak druga zasada termodynamiki, która opisuje uporczywą tendencję Wszechświata do nieporządku, równania Maxwella, dotyczące pola elektrycznego i magnetycznego, czy równania pola Einsteina, które wyrażają nasze obecnie najlepsze zrozumienie grawitacji. W równaniach ukryte są kosmiczne liczby, stałe opisujące matematycznie fundamentalne fakty dotyczące Wszechświata, takie jak ładunek elektronu czy stała, która określa, jak silne pole grawitacyjne wytwarza dany obiekt.

W Kosmicznych liczbach James Stein, matematyk i autor książek popularnonaukowych, przedstawia matematyczne aspekty najistotniejszych znanych nam faktów, dotyczących Wszechświata, a także historie ich poszukiwania, które niekiedy wymagały wysiłków wielu pokoleń badaczy. W napisanej z przenikliwością i zachwytem książce autor odbywa wraz z czytelnikami niezwykłą, zabawną i pouczającą wyprawę w świat liczb o fundamentalnym znaczeniu dla naszej rzeczywistości.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Maanwe | 2015-01-21

Kiepska książka. Są lepsze w tym temacie na polskim rynku. Np Liczby natury - Ian Stewart; Tylko sześć liczb - Martin Rees.

Książka nudna, dużo osobistych komentarzy autora i wtrętów nie na temat.

PiotrP | 2014-05-26
Na półkach: Przeczytane, Naukowe

Za mało liczb w liczbach. Autor-matematyk bierze się tu za opowiadanie nam o stałych fizycznych i innych wartościach istotnych dlaświata nauki i naszej rzeczywistości. Ale jego opowieści sprowadzają się w dużej mierze do przedstawienia nam historii kolejnych odkryć i samych liczb, podczas gdy samo ich znaczenie zostaje bardzo pobieżnie naszkicowane i zupełnie nie jest wyczerpujące.