The Art of Thinking Clearly

2013-05-14
9780062219688
Nicky Griffin
psychologia poradnik heurystyka

Książka pozwala dostrzec (i czasem nawet ustrzec się) przed błędami poznawczymi, które niesamowicie wręcz często i nieświadomie popełniamy. Wielkim plusem książki są liczne przykłady, pozwalające lepiej zrozumieć opisywane błędy. Z minusów, mogę wymienić tylko jeden - w mojej opinii autor bardzo starał się, aby opis każdego błędu poznawczego mieścił się w podobnej ilości słów. Przez co opis niektórych z oczywistszych błędów jest sztucznie przeciągnięty, a innych za to jest zbytnio skrócony.

Jest niesamowita. Można by ją czytać codziennie po kawału aż do końca życia.

Jest niesamowita. Można by ją czytać codziennie po kawału aż do końca życia.

Ogrom pracy autora oraz wiele ciekawych spostrzeżeń pozwalają spojrzeć inaczej na niektóre aspekty codziennego procesu myślowego ..

Ralf Dobelli to szwajcarski pisarz, biznesem, moderator telewizyjny. Zdecydował napisać książkę podsumowującą stan wiedzy, nauki na temat racjonalnego, trzeźwego, zdrowego myślenia. Myśle ze dobrze wykonał to zadanie. W książce znajdziemy szczegółowy opis stu powszechnie powtarzających się błędów myślowych które stoją na przeszkodzie racjonalnego, trzeźwego myślenia, postrzegania współczesnego świata. „Współczesnego” trzeba tu mocno podkreślić.

Chyba Szwajcar musiał napisać tą książkę. Ta książka utwierdziła mnie w przekonaniu że racjonalne, trzeźwe myślenie jest miernikiem dobrobytu, rozwoju. Błędy myślowe często powodują że tkwimy raczej gdzieś w innej epoce, niż powiedzmy w rzeczywistości XXI wieku.

Dlaczego błędy myślowe I nieracjonalne myślenie siedzi w każdym z nas? No tak, należymy do biologicznego gatunku Homo sapiens, z punktu widzenia ewolucji przekazywaliśmy przez pare setek tysięcy lat geny które mocno utrwaliły w nas pewne nawyki oparte na biologii, nawyki, reakcje. dość niebezpieczne, niestosowne w dzisiejszym świecie. Nasz biologiczny, genetyczny balast słabo pasuje do społecznego świata gdzie raczej ważniejsze jest racjonalne, wyrachowane, trzeźwe myślenie niż spontaniczne reakcje oparte, na przykład na czystych hormonach.

Mógłbym tu się dalej rozpisywać, lamentować nad pewnymi jaskiniowymi schematami zachowań które widoczne są gołym okiem, w polityce, czy w biznesie, ale raczej przestane, dokonam tylko wewnętrznej refleksji I mocno polecę to książkę.

W zakończeniu autor pisze coś ciekawego sam o sobie, I to tez uważam za dość wartościowe w tej książce. Mianowicie autor sam u siebie zauważa całe mnóstwo błędów myślowych I nieracjonalnych schematów zachowania oraz myślenia I nawet nie zamierza zwalczać na siłę tego u siebie. Świadomość że jest się Homo sapiens jest ważna. Tym bardziej ważna jest świadomość tego że nie żyjemy w dżungli czy jaskini ale w XXI wieku w Europie która stara się być nowoczesna.

To nie jest dobra książka... ale i tak warto ją przeczytać.

Przede wszystkim, to nie do końca jest książka Rolfa Dobelliego. Autor w większości sprzedaje nam nieswoje pomysły – po prostu kompiluje w przystępnej formie cudze odkrycia, parafrazuje (oczywiście podając źródła). Dla osób siedzących w temacie krytycznego myślenia pewnie będzie to świętokradztwo, banalizacja tematu... ale przecież nie wszyscy siedzimy w temacie!

Książka skierowana jest do laików. Szalenie użyteczna. W formie krótkich artykułów opisuje 99 "błędów poznawczych" – myślowych skrótów i schematów, które notorycznie stosujemy, co często prowadzi nas na manowce. Przeanalizowanie i zapamiętanie treści książki pomaga analizować sytuacje życiowe, podejmować decyzje, a także zrozumieć siebie (choć dyskusyjne jest, czy – jak obiecuje tekst na tylnej okładce – staniemy się od tego szczęśliwsi).

Przeanalizowanie treści pozwala jednak także uświadomić sobie, że nie jest to książka dobra. Wypełniają ją anegdotki i przykłady, z których pewna część jest słaba, nie uzasadnia tezy, a niektóre budzą po prostu pusty śmiech. Mój faworyt:

"W USA nastolatki notorycznie upijają się do nieprzytomności na imprezach. W Europie, gdzie pełnoletniość osiąga się już po osiemnastce, nie obserwuje się takich zachowań."*

Trudno zmieścić w jednym zdaniu, jak bardzo zły jest ten fragment. Polska młodzież pozdrawia.

Zatem: tezy są świetne, użyteczne, nieraz odkrywcze. Historyjki – częściowo interesujące, częściowo bardzo złe. Swoją drogą, podważanie ich jakości to świetny trening krytycznego myślenia...

Z większości opisanych w książce "błędów poznawczych" każdy wcześniej czy później pewnie zda sobie sprawę samodzielnie. Ja też wiele z nich odkryłam sama (lub słyszałam o nich wcześniej). Uważam jednak za korzystne, że autor przypomniał mi też o tych znanych, że opatrzył je nazwą i stworzył listę, która jest wygodnym narzędziem podejmowania decyzji. Bo przecież uwielbiamy listy, kompilacje, zbiory. Konkretne instrukcje obsługi życia.

A zatem – autor ma pewne zasługi. Wyciągnął niezwykle interesujące treści, zebrał je w pożyteczną listę i lekko, zabawnie opisał. Tyle, że niezbyt mądrze. I dlatego nie mogę powiedzieć, że napisał książkę dobrą.

*Rolf Dobelli, "The Art of Thinking Clearly", HarperCollins, Nowy Jork 2013; s. 82, tłum. własne

To nie jest dobra książka... ale i tak warto ją przeczytać.

• Po angielsku
  • Poradniki