Nadzieja umiera ostatnia

Okładka książki Nadzieja umiera ostatnia
Halina Birenbaum Wydawnictwo: Czytelnik biografia, autobiografia, pamiętnik
276 str. 4 godz. 36 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1988-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1988-01-01
Liczba stron:
276
Czas czytania
4 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8307017629
Średnia ocen

                8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Poetica historica. Studia kulturowo-etyczne nad kobiecością Halina Birenbaum, Danuta Błaszak, Dominika Ciechanowicz, Wioletta Ciesielska, Krzysztof T. Dąbrowski, Katarzyna Lisowska, Dorota Probucka
Ocena 0,0
Poetica histor... Halina Birenbaum, D...
Okładka książki To nie deszcz, to ludzie Halina Birenbaum, Monika Tutak-Goll
Ocena 8,5
To nie deszcz,... Halina Birenbaum, M...
Okładka książki Szukam życia u umarłych. Wywiad z Haliną Birenbaum Halina Birenbaum, Barbara Bochenek
Ocena 8,4
Szukam życia u... Halina Birenbaum, B...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Dziewczynka w zielonym sweterku Krystyna Chiger, Daniel Paisner
Ocena 7,8
Dziewczynka w ... Krystyna Chiger, Da...
Okładka książki Spotkamy się kiedyś w moim Raju Christel Zachert, Isabell Zachert
Ocena 7,7
Spotkamy się k... Christel Zachert, I...
Okładka książki Byłem numerem... historie z Auschwitz Eugenia Bożena Kłodecka-Kaczyńska, Kazimierz Piechowski, Michał Ziółkowski
Ocena 8,1
Byłem numerem.... Eugenia Bożena Kłod...

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
13 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1034
205

Na półkach: , ,

"Odpowiedzialną za [warszawskie] getto uczynili hitlerowcy gminę żydowską, która całkowicie im posłuszna i ślepo wraz z policją żydowską wypełniająca ich zbrodnicze rozkazy - przyczyniła się w wielkiej mierze do cierpień i zagłady nieszczęsnych mieszkańców getta".

Pytanie - kto to napisał? Polski antysemita? Zakłamujący historię dyletant? Otóż nie. Autorką tych słów jest Żydówka, która przeszła przez piekło getta i czterech obozów koncentracyjnych. "Nazywaj rzeczy po imieniu, a zmienią się w okamgnieniu" - śpiewa Adam Nowak ("Raz Dwa Trzy"). Powinien to sobie szczególnie wziąć do serca jeden z naszych najsłynniejszych "profesorów", któremu niedawno wyrwało się, że najbardziej za okupacji obawiał się... Polaków. Cóż zatem mógł mieć na sumieniu człowiek, paradujący w Auschwitz (jako więzień; przez jakiś czas) w kurtce Wehrmachtu, który obóz opuścił (pierwszą klasą) pół roku po osadzeniu, zapewne również dzięki wstawiennictwu szwagra z SS...?

Ad rem. Wspomnienia Haliny Birenbaum są poruszające. Ujmują tym bardziej, że odnoszą się do wydarzeń przeżywanych przez nastolatkę. Najbardziej przemawiający do wyobraźni wydaje się opis egzystencji (czy raczej wypadałoby napisać: wegetacji) w dzielnicy żydowskiej. Tym, którym mało wiarygodna wydawała się scena dzielenia scyzorykiem iryska na Umschlagplatzu w "Pianiście" Polańskiego, można podpowiedzieć, że faktycznie było jeszcze gorzej. Nie mniej wymowne (i tragiczne) są obrazy z kacetów (Majdanek, Birkenau, Ravensbrueck, Neustadt-Glewe). Więźniowie zazwyczaj nie raz ocierali się o śmierć w trakcie obozowej gehenny. Nie inaczej było i w tym przypadku. Takie szczęśliwe "powroty" są co najmniej trzy.

Niewiele osób ma dar składnego i ciekawego pisania i zarazem takiegoż opowiadania - wstrząsających relacji Haliny Birenbaum można wysłuchać w programie dokumentalnym (T.Wudzki, 1992) o tym samym tytule, co książka. "Nadzieja umiera ostatnia" to, obok dokumentów Kielara i Półtawskiej, moje subiektywne podium wśród literatury obozowej.

"Odpowiedzialną za [warszawskie] getto uczynili hitlerowcy gminę żydowską, która całkowicie im posłuszna i ślepo wraz z policją żydowską wypełniająca ich zbrodnicze rozkazy - przyczyniła się w wielkiej mierze do cierpień i zagłady nieszczęsnych mieszkańców getta".

Pytanie - kto to napisał? Polski antysemita? Zakłamujący historię dyletant? Otóż nie. Autorką tych słów jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 102
  • Przeczytane
    717
  • Posiadam
    196
  • Ulubione
    38
  • Teraz czytam
    17
  • Chcę w prezencie
    14
  • II wojna światowa
    9
  • Holocaust
    8
  • Z wojną w tle
    6
  • Z biblioteki
    6

Cytaty

Więcej
Halina Birenbaum Nadzieja umiera ostatnia Zobacz więcej
Halina Birenbaum Nadzieja umiera ostatnia Zobacz więcej
Halina Birenbaum Nadzieja umiera ostatnia Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także