ABBA w Polsce

6 (7 ocen i 4 opinie) Zobacz oceny
abba, muzyka pop
literatura faktu
joly_fh

Jeśli chcecie poznać nieznane kulisy wizyty ABBY w Polsce w 1976 roku, musicie sięgnąć po tę bogato ilustrowaną książkę. Takie rzeczy nie zdarzały się w Polsce często. A to był jedyny przypadek w historii polskiego show-biznesu, kiedy niekwestionowana gwiazda muzyki przyjechała do Polski na chwilę przed wydaniem swojej jeśli nie najlepszej, to na pewno najpopularniejszej płyty. Pojawienie...

Pojawienie się w 1976 roku w Polsce gierkowskiej, w schyłkowym okresie PRL-u, szwedzkiej grupy ABBA było wydarzeniem porównywalnym tylko do wizyty zespołu The Rolling Stones w Warszawie dziewięć lat wcześniej. ABBA - zachodnia grupa - przyjechała do nas, za żelazną kurtynę, z promocją albumu "Arrival" i nagrała w Studiu 2 kultowy dziś program telewizyjny m.in. z wielkimi przebojami "Dancing Queen", "Knowing Me, Knowing You", "Money, Money, Money" czy "Fernando".

Dzięki takim ludziom jak Mariusz Walter, Tomasz Dembiński, Dariusz Retelski, Teresa Rużyłło i Michał Borowski udało się to przedsięwzięcie przeprowadzić i utrwalić. To właśnie im oraz wielu świadkom tamtej wizyty w Warszawie oddajemy w tej książce głos, by zachować w pamięci to wielkie wydarzenie popkulturowe. Świat potrafi się takimi historiami chwalić, powielać je medialnie w nieskończoność, a my o nich zbyt często i za łatwo zapominamy. A to przecież polski kawałek historii wielkiej ABBY, która sprzedała już na świecie blisko 380 milionów płyt i której muzyka wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Jeśli chcecie poznać kulisy, często dotąd nieznane, wizyty Agnethy, Fridy, Benny'ego i Björna w Polsce, musicie sięgnąć po tę bogato ilustrowaną książkę. Takiej na polskim rynku wydawniczym jeszcze nie było.

źródło opisu: Wydawnictwo Rebis, 2013

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl

izi_96 | 2018-04-07
Przeczytana: 07 kwietnia 2018

Koncert Abby- kwintesencja rozrywkowych osiągnięć ówczesnej polskiej telewizji (a może i nawet w ogóle w całej historii TVP). Wielkie wydarzenie na skalę co najmniej europejską- promocja najnowszego albumu, stającego się sławnym na cały świat zespołu..i to wszystko w szarej, biednej Polsce!

Autor doskonale oddaje klimat tego wydarzenia. Przede wszystkim z dużą dokładnością przedstawiony został występ zespołu w Studio 2, ale nie tylko to robi wrażenie. Mamy przytoczone wypowiedzi członków zespołu, uczestników koncertu oraz osób związanych bezpośrednio z przegotowaniem koncertu. Poza tym mnóstwo fotografii w doskonałej jakości. Oprócz tego wiele ciekawostek i anegdot, które niekiedy wydają się być absurdalne. Ta książka to prawdziwa gratka dla fanów ABBY, a także dla ludzi pamiętających to wydarzenie, a chcących sobie je sobie odświeżyć.

gumby | 2014-09-13

Damian | 2014-02-14
Przeczytana: 13 lutego 2014

Książka, a właściwie album skierowany jest głównie dla czytelników pamiętających słynny koncert Szwedów w Studio 2. Znaleźć tu można wypowiedzi zespołu, twórców, osób w przeróżny sposób zaangażowanych i współodpowiedzialnych za całe to niebagatelne bądż co bądż wydarzenie. Niby wszystko jest na swoim miejscu: chronologicznie opowiedziana historia "przed, w trakcie i po", krótkie wtrącenia dotyczące samego zespołu, czy też nakreślenie (bardzo ogólnikowe) realiów ówczesnego systemu, który dumnie panował w Polsce.
Niemniej jednak odnoszę wrażenie, że ów tytuł został na siłę rozdmuchany do tak dużego formatu (210 stron i albumowe gabaryty). Samego tekstu jest tu dosłownie kilkadziesiąt stron, w dodatku czcionka do najmniejszych nie należy. Osobiście byłbym zadowolony, gdyby ów tekst był np. aneksem/dodatkiem do polkiej edycji biografii zespołu. Wtedy byłoby to sensowne. A tak...
Jedynym plusem według mnie są archiwalne (niekiedy bardzo ciekawe) zdjęcia dokumentujące poszczególne etapy...

knigoholiczka | 2013-10-15
Przeczytana: 15 października 2013

Jeszcze jakieś 5 lat temu nie wiedziałam o istnieniu takiego zespołu jak Abba. W sumie nic dziwnego, skoro zespół rozpadł się jeszcze przed moim urodzeniem. Mimo to, swego czasu, jakoś w 2009 roku był czas, że nie mogłam przestać słuchać ich piosenek. Dlaczego teraz o nich zapomniałam? Muszę odświeżyć sobie pamięć ;-).
Recenzowana przeze mnie książka była ciekawa, ale miała jeden mankament. Była duża, niewymiarowa i z tego powodu trochę trudno mi się ją czytało. Wiem, że to album, dlatego staram się to zrozumieć i moja ocena nie zależy od tego. Zresztą minus był tylko jeden, a plusów znacznie więcej. Jak zawsze jestem zachwycona sposobem wydania: fajna okładka, śliskie kartki, piękne zdjęcia. I zapach książki, jaki lubię, niemal narkotyczny. Lubię kiedy książka pachnie nowością i chwilami nie mogłam się opanować ażeby się nie zaciągnąć.
"Abba w Polsce" to relacja z przyjazdu zespołu do Polski w 1976 roku. Jak wiadomo był to czas, kiedy w Polsce nie było zbyt ciekawie więc tym...