Rozmowy przed końcem

Tłumaczenie: Renata Lis
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Spojrzenia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Sic!
6 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
brak tytułu oryginału, zbiór tekstów
bastkk

"Paroksyton", którego literalnym odpowiednikiem łacińskim jest "penultima", oznacza w prozodii sylabę przedostatnią. Paroksyzm byłby zatem chwilą tuż przed końcem, jeszcze nie ostatnią, ale poprzedzającą moment, kiedy nie zostanie już nic do powiedzenia. Z kolei paroksysta to ktoś, kto przywiązuje się do zjawisk krańcowych, ale nie ulega iluzji końca. Używa go jako obserwatorium, z którego roztacza się niczym nie przesłonięty widok. Włącza koniec w sam bieg wydarzeń. Czasami umieszcza się nawet poza nim, jakby przeskakiwał swój cień. Ani fanatyk, ani prozelita, ani egzorcysta: jedynie gwałtowność paroksyzmu i dyskretny urok obojętności. Jedynie balansowanie między skrajnościami, dokładnie tam, gdzie na krańcach obojętności widać jeszcze słaby blask rozpaczy. Bez wątpienia to także figura naszego świata.J. B.

źródło opisu: Wydawnictwo Sic! 2001

źródło okładki: Wydawnictwo Sic! 2001

"Rozmowy" do kilkukrotnego czytania, w kilku punktach na osi historyczno-czytelniczej. Liczba nawiązań i zanurzenia w dyskursie filozoficznym miejscami przeszkadza w czytelnym odbiorze. Jest to widoczne w części pierwszej, nawiązującej formą do pytania o źródło rzeczywistości. Zdecydowany plus za część poświęconą problemom sztuki, gdzie Baudrillard zauważa np. niesłuszne pomieszanie sfer wartościowania i form artystycznych. Jasno wyłożone treści zadają niewygodne pytania.
Na pewno nie jest to lektura na początek przygód z Baudrillardem. Sam zabrałem się do niej po 3 innych jego tytułach, co było pomocne w zakresie rozumienia posługiwaną się przez niego terminologią.
Muszę do niej wrócić.

whodo | 2013-09-04
Przeczytana: 2011 rok
Marcin | 2017-08-26
Bartek | 2017-02-25
JONAH LURYNT | 2016-12-02
lidzianek | 2016-01-02
Na półkach: Chcę przeczytać, Przed C.
Bubamara | 2015-02-20
Iza | 2014-09-27